ភ្នំពេញ ៖ អ្នកជំនាញផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច និងវិស័យអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជាបានលើកឡើងថា អ្នកមានដីទំនេរមួយចំនួនគួរតែកែប្រែដីដែលនៅទំនេរនោះឱ្យក្លាយទៅប្រយោជន៍សម្រាប់រកចំណូលផង និងជំរុញឱ្យដីនោះមានតម្លៃបន្ថែមមួយកម្រិតផងដែរ ដោយគ្រាន់តែកែប្រែពីដីវាលទៅជាដីដែលមានដំណាំ ដីដែលមានសកម្មភាពប្រចាំថ្ងៃតែប៉ុណ្ណោះ។
លោក ព្រាប កុល ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃក្រុមហ៊ុនអចលនទ្រព្យ Century 21 Zillion Holding បានថ្លែងឱ្យដឹងថា ការកែប្រែដីធ្លីមិនឱ្យនៅទំនេរ មិនត្រឹមតែអាចទទួលបានចំណូលបន្ថែមដល់ម្ចាស់ដីនោះទេ តែវានឹងធ្វើឱ្យដីធ្លីមានតម្លៃកើនឡើង។
“បើយើងប្រៀបធៀបដីដែលនៅទំនេរអត់មានអ្វីសោះ និងដីដែលមានដំណាំនៅលើដីនោះ ប្រាកដណាស់ថាដីដែលមានដំណាំនឹងមានតម្លៃបន្ថែមខ្ពស់ជាងដីដែលនៅទំនេរអត់មានដំណាំអ្វីសោះជាក់ជាមិនខាន”
“តាមពិតដីធ្លីនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា មិនថានៅតាមបណ្ដាខេត្តមួយណានោះទេ សុទ្ធតែមានសក្ដានុពល និងតម្លៃរបស់វា គ្រាន់តែថា តើយើងបានកែច្នៃដីនោះឱ្យតម្លៃ និងមានសក្ដានុពលហើយឬនៅ ។ ដីខ្លះមានសក្ដានុពលទៅលើកសិកម្ម ដូច្នេះម្ចាស់ដីគួរតែកែច្នៃឱ្យមានដំណាំឬដាំដំណាំប្រភេទណាដែលត្រូវនឹងដីនោះ ពីព្រោះថាប្រភេទដីនីមួយៗ វាត្រូវនឹងប្រភេទដំណាំ ហើយគ្រប់ខេត្តទាំងអស់សុទ្ធតែអាចធ្វើកសិកម្មបានស្ទើរគ្រប់កន្លែង។ ការកែច្នៃដីទំនេរដែលមិនមានប្រយោជន៍ក៏អាចក្លាយទៅជាដីដែលអាចរកចំណូលដល់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងមូលដ្ឋានមួយកម្រិតទៀតផងដែរ”
លោក ឃឹម ប៊ុនឡែន ប្រធានសហគមន៍អេកូទេសចរណ៍មួយកន្លែងនៅខេត្តកំពត បានឱ្យដឹងថា លោកបានដឹកនាំពលរដ្ឋក្នុងមូលដ្ឋានក្នុងខេត្តកំពតឱ្យចេះស្រលាញ់ព្រៃឈើ និងបាននាំពួកគាត់ដាំដំណាំលើដីដែលទុកចោលក្លាយទៅជាដីដែលហុចភោគផលដំណាំសម្រាប់លក់តាមរដូវ និងទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរមកកម្សាន្ត ធ្វើឱ្យពលរដ្ឋក្នុងតំបន់នោះទទួលបានចំណូលពីការជូនភ្ញៀវដើរព្រៃកម្សាន្ត ក៏ដូចជាលក់បន្លែ ផ្លែឈើក្នុងតំបន់ផងដែរ ។
“កាលពីមុនពលរដ្ឋក្នុងតំបន់គាត់ពឹងអាស្រ័យទៅលើការកាប់ព្រៃយកអុសលក់ និងធ្វើស្រែតាមរដូវតិចតួច មិនសូវទទួលបានចំណូលសម្រាប់ទំនុកបម្រុងជីវភាពគ្រួសារគ្រប់គ្រាន់នោះទេ ហើយថែមទាំងមានជាប់ជំពាក់បំណុលស្ថាប័នឯកជនទៀតផង ប៉ុន្តែក្រោយពេលដែលពួកគាត់រកចំណូលបានជាប្រចាំថ្ងៃមក ពួកគាត់ក៏លែងខ្វល់រឿងកាប់អុសលក់ធ្វើឱ្យព្រៃដុះកាន់តែច្រើន ហើយពួកគាត់ក៏ស្រលាញ់ចូលចិត្តព្រៃ ថែរក្សាព្រៃ និងរីករាយជាមួយចំណូលដែលមកពីភ្ញៀវទេសចរទៅកម្សាន្តនៅតំបន់របស់ពួកគាត់ផងដែរ”
“ដីធ្លីនៅភ្នំពេញក៏ដូចគ្នាដែរ បើសិនជាដីនៅទំនេរទទេស្អាត តម្លៃក៏វាអាស្រ័យទៅតាមហ្នឹងដែរ តែបើសិនជាដីនោះមានសំណង់អ្វីមួយ ទោះបីជាសំណង់នោះធំ ឬតូច អ្នកទិញគេទិញហើយវាយចោលក៏វាមានតម្លៃរបស់វាដែរ ហើយនឹងធ្វើឱ្យដីនោះមានតម្លៃខ្ពស់ជាងដីដែលមិនមានអ្វីសោះនោះផងដែរ”
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា តម្លៃដីធ្លីនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជានាពេលនេះនៅមានកម្រិតទាបនៅឡើយបើធៀបនឹងបណ្ដាប្រទេសជាច្រើននៅក្នុងតំបន់ ដូច្នេះដីធ្លីនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជានឹងបន្តឡើងថ្លៃបន្ថែមទៀតនៅពេលខាងមុខ ខណៈដែលតម្រូវការនៃការប្រើប្រាស់ដីធ្លីនៅតែបន្តមានមិនទាន់ពិដាននៅឡើយ៕