" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-70233 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
កា​រកែប្រែដីមិនឱ្យនៅទំនេរ​នឹងជំរុញតម្លៃដីធ្លីនោះកើនឡើងមួយកម្រិតទៀត​
ភ្នំពេញ ៖ អ្នកជំនាញផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច និងវិស័យអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជាបានលើកឡើងថា អ្នកមានដីទំនេរ​មួយ​ចំនួន​គួរតែកែប្រែ​ដី​ដែលនៅទំនេរ​នោះឱ្យក្លាយ​ទៅ​ប្រយោជន៍​សម្រាប់រក​ចំណូល​ផង និងជំរុញឱ្យដីនោះមានតម្លៃបន្ថែមមួយកម្រិត​ផងដែរ ដោយគ្រាន់តែកែប្រែពីដីវាលទៅជាដីដែលមានដំណាំ ដីដែលមានសកម្មភាពប្រចាំថ្ងៃតែប៉ុណ្ណោះ។
លោក ​ព្រាប កុល ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល​នៃក្រុមហ៊ុន​អចលនទ្រព្យ​ Century 21 Zillion Holding បានថ្លែង​ឱ្យដឹងថា ការកែប្រែដីធ្លី​មិនឱ្យនៅទំនេរ​ មិនត្រឹម​តែអាចទទួលបានចំណូល​បន្ថែមដល់ម្ចាស់ដីនោះទេ តែវា​នឹង​ធ្វើឱ្យដី​ធ្លី​​មាន​តម្លៃកើនឡើង។
“បើ​យើង​ប្រៀបធៀប​ដីដែលនៅទំនេរ​អត់មានអ្វីសោះ និងដីដែលមានដំណាំ​នៅលើដីនោះ​ ប្រាកដណាស់ថាដីដែលមានដំណាំ​នឹង​មានតម្លៃបន្ថែមខ្ពស់ជា​ងដីដែលនៅទំនេរ​អត់មានដំណាំអ្វីសោះជាក់ជាមិនខាន”
“តាមពិត​ដីធ្លីនៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា មិនថា​នៅតាមបណ្ដាខេត្តមួយណានោះទេ សុទ្ធតែមាន​សក្ដា​នុពល​ និង​តម្លៃរបស់វា​ គ្រាន់តែថា ​តើយើងបាន​កែច្នៃដីនោះឱ្យតម្លៃ និងមានសក្ដានុពល​ហើយឬនៅ ។ ដី​ខ្លះ​មានសក្ដានុពលទៅលើ​កសិកម្ម ដូច្នេះម្ចាស់ដី​គួរតែកែច្នៃ​ឱ្យមានដំណាំ​ឬដាំដំណាំប្រភេទ​ណាដែល​ត្រូវ​នឹង​ដី​នោះ ពីព្រោះថា​ប្រភេទដីនីមួយៗ​ វាត្រូវនឹង​ប្រភេទដំណាំ ហើយគ្រប់ខេត្ត​ទាំងអស់​សុទ្ធតែអាច​ធ្វើ​ក​សិ​កម្ម​​បានស្ទើរ​​គ្រប់កន្លែង​។ ការកែច្នៃដីទំនេរ​ដែលមិន​មានប្រយោជន៍​ក៏អាចក្លាយ​ទៅជា​ដីដែលអាចរក​ចំណូល​ដល់ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​មូលដ្ឋានមួយកម្រិត​ទៀត​ផងដែរ”
លោក ​ឃឹម ប៊ុនឡែន​ ប្រធានសហគមន៍​អេកូទេសចរណ៍​មួយកន្លែង​នៅខេត្តកំពត​ បានឱ្យដឹងថា លោក​បានដឹកនាំ​ពលរដ្ឋ​ក្នុងមូលដ្ឋានក្នុងខេត្តកំពត​ឱ្យ​ចេះស្រលាញ់​ព្រៃឈើ និងបាននាំពួកគាត់ដាំដំណាំ​លើ​ដី​ដែល​ទុក​ចោល​ក្លាយទៅជា​ដីដែល​ហុច​ភោគផល​ដំណាំសម្រាប់លក់​តាមរដូវ និងទាក់ទាញភ្ញៀវ​ទេសចរ​មកកម្សាន្ត​ ធ្វើឱ្យ​ពលរដ្ឋ​ក្នុងតំបន់​នោះ​ទទួល​បាន​ចំណូល​ពីការ​ជូនភ្ញៀវ​ដើរ​ព្រៃកម្សាន្ត ក៏ដូចជាលក់បន្លែ ផ្លែឈើក្នុងតំបន់ផងដែរ ។
“កាលពីមុន​ពលរដ្ឋ​ក្នុងតំបន់​គាត់ពឹង​អាស្រ័យទៅលើ​ការ​កាប់ព្រៃ​យកអុសលក់ និងធ្វើ​ស្រែ​តាមរដូវ​តិច​តួច មិនសូវទទួលបានចំណូលសម្រាប់ទំនុកបម្រុងជីវភាពគ្រួសារគ្រប់គ្រាន់នោះទេ ហើយថែមទាំងមានជាប់ជំពាក់បំណុលស្ថាប័នឯកជនទៀតផង ប៉ុន្តែក្រោយពេលដែលពួកគាត់រក​ចំណូល​បានជា​ប្រចាំថ្ងៃ​មក​ ពួកគាត់ក៏លែង​ខ្វល់រឿង​កាប់អុស​លក់​ធ្វើឱ្យព្រៃដុះកាន់​តែច្រើន ហើយពួកគាត់ក៏​ស្រលាញ់​ចូលចិត្ត​ព្រៃ ថែរក្សាព្រៃ និងរីករាយជាមួយចំណូលដែលមកពីភ្ញៀវទេសចរ​ទៅកម្សាន្ត​នៅ​តំបន់របស់​ពួកគាត់ផងដែរ”
“ដីធ្លីនៅភ្នំពេញក៏ដូចគ្នា​ដែរ បើសិនជា​ដីនៅ​ទំនេរ​ទទេស្អាត តម្លៃក៏វាអាស្រ័យ​ទៅតាមហ្នឹងដែរ តែ​បើ​សិន​ជា​ដីនោះ​មានសំណង់អ្វី​មួយ ទោះបីជា​សំណង់​នោះធំ ឬតូច អ្នក​ទិញ​គេ​ទិញ​ហើយ​វាយ​ចោល​ក៏​វា​មា​ន​ត​ម្លៃ​រ​ប​ស់​វា​ដែរ​ ហើយនឹងធ្វើឱ្យដីនោះមានតម្លៃខ្ពស់ជាង​ដីដែលមិនមានអ្វីសោះនោះផងដែរ​”
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា តម្លៃដីធ្លី​នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា​នាពេលនេះ​នៅមានក​ម្រិ​ត​ទាប​នៅ​ឡើ​យ​​បើធៀបនឹ​ងបណ្ដា​ប្រទេស​ជាច្រើននៅក្នុងតំបន់ ដូច្នេះ​ដីធ្លីនៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​នឹង​បន្ត​ឡើងថ្លៃបន្ថែមទៀតនៅពេលខាង​មុខ ខណៈដែលតម្រូវ​ការនៃការ​ប្រើប្រាស់​ដីធ្លី​នៅតែបន្តមានមិនទាន់ពិដាននៅឡើយ៕