" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-81811 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ផ្លូវជាតិលេខ​៤ នៅតែមានសារសំខាន់ក្នុងការ​ធ្វើចរាចរណ៍ទោះផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ-ក្រុង​ព្រះសី​ហនុ​ដាក់​ដំណើ​រការ​
ភ្នំពេញ ៖ ផ្លូវជាតិលេខ​៤ គឺជាផ្លូវដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់បម្រើដល់វិស័យដឹកជញ្ជូនដែល​តភ្ជាប់ពី​រាជធានីភ្នំពេញ​ទៅកាន់​​តំបន់​ពាណិ​ជ្ជ​កម្មនៃខេត្តព្រះសីហនុដោយរត់កាត់​ខេត្ត​កណ្ដាល​ ខេត្តកំពង់ស្ពឺ និង​ខេត្តកោះ​កុង។ ដូច្នេះហើយ បើទោះបីជា​ផ្លូវល្បឿនលឿន​ភ្នំពេញ-ក្រុងព្រះសីហនុ​ដាក់ដំណើរការ​ក៏ដោយ​ក៏ផ្លូវជាតិលេខ​៤ ​នៅតែ​មានសារសំខាន់ដដែលសម្រាប់​ចរាចរណ៍ ។​
បើ​យើងក្រលេកទៅមើលពេលដែលផ្លូវ​ល្បឿនលឿនទើបនឹង​ដាក់ដំណើរការ​​ឃើញថា​ សកម្មភាពចរាចរណ៍នៅ​លើ​ផ្លូវ​ជាតិលេខ​៤ហាក់​មានភាពស្ងប់ស្ងាត់បន្តិច ដោយសារផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ-ក្រុងព្រះសីហនុ ជាផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន​​ដំបូង​របស់កម្ពុជា ដូច្នេះពលរដ្ឋ​ក៏​ចង់សាក​បើក​បរលើផ្លូវល្បឿនលឿន​គ្រប់ៗគ្នា​​​ ហើយក៏ធ្វើឱ្យ​អាជីវកម្ម​នៅ​តាមបណ្ដោយផ្លូវជាតិលេខ​៤​រងផលប៉ះពាល់​បាត់បង់ភ្ញៀវ​មួយចំនួន ខណៈពេលដែលការជួសជុល លើកកម្ពស់ផ្លូវមួយខ្សែក៏កំពុងដំណើរការ។
អ្នកជំនាញក្នុងវិស័យ​អចលនទ្រព្យ​បានដាក់ការរំពឹងថា នៅពេលផ្លូវជាតិលេ​ខ៤​ជួសជុល​រួចរាល់ នឹងអាចធ្វើឱ្យ​ចរាចរណ៍​នៅ​តាម​បណ្ដោយផ្លូវមួយខ្សែ​នេះ​​មានសកម្មភាព​មមាញឹកឡើងវិញ​ ដោយក្នុងនោះដែរ​សកម្មភាព​នៃការ​វិនិយោគដីធ្លីក៏ដូចជា​អចលនទ្រព្យនៅតាមបណ្ដោយផ្លូវជាតិលេខ​៤ ក៏ត្រូវបានរំពឹងដែរថា​នៅតែមាន​តម្រូវការ​និងការ​វិនិយោគ​ដដែល ។​
លោក ឌឹត ចណ្ណា អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន​ឡាក់គី បានលើកឡើងថា តាមពិតទៅ សក្ដានុពលនៃផ្លូ​វល្បឿនលឿន​មានតែពីរ​ទេ គឺ​នៅដើមផ្លូវ​ និងចុងផ្លូវ​ ជាក់ស្ដែ​ងផ្លូវ​ល្បឿនលឿន​ភ្នំពេញ-ក្រុងព្រះសីហនុ គឺមានសក្ដានុពល​ខ្ពស់តែនៅ​រាជធានីភ្នំពេញ និងនៅ​ក្រុងព្រះសីហនុ​ទេ ដោយសារតែ​ផ្លូវ​ល្បឿនលឿន​មិនមាន​ការ​បើក​របង​ឱ្យ​​ឈប់​តាមផ្លូវ ​ឬអាចប្រកបអាជីវកម្ម​នៅតាមបណ្ដោយផ្លូវនោះបានទេ ដូច្នេះ​ការ​វិនិយោគនៅតាមបណ្ដោយផ្លូវ​ល្បឿនលឿន​វាមិនអាច​កើតឡើង​មាន​ដែរ វាមិនដូចផ្លូវជាតិ​នោះទេ​ ។
លោក​ ប៉ូ អ៊ាវគង់ អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន​ Advance បានឱ្យដឹងដែរថា សក្ដានុពល​ផ្លូវជាតិលេខ​៤​នឹង​កាន់តែ​ប្រសើរ​នៅពេលផ្លូវ​នេះ​បានស្ថាបនា​ជួសជុល​លើក​កម្រិត​គុណភាពរួចរាល់ ពីព្រោះថា​ផ្លូ​វនេះ​វា​ជា​ផ្លូវដ៏សំខាន់​សម្រា​ប់​​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅតាម​ដងផ្លូវ​ និងក្នុងតំបន់​​។ នៅតាមបណ្ដោយ​ផ្លូវ​នេះនឹងអាចទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគ​លើ​ឧស្សាហកម្ម​រោងចក្រ​ សហគ្រាស​ ក៏ដូចជា​លំនៅឋាន​​​ផងដែរ ។​
លោក​បន្តថា​ នៅពេល​គម្រោងជួស​ជុល​ផ្លូវ​នេះរួច​រាល់​ តម្លៃដីធ្លីនៅតាមបណ្ដោយផ្លូវ​ជាតិលេខ​៤​ នឹងរំពឹងថា​​អាច​កើនឡើង​មួយកម្រិត​ទៀត​ ស្រ​បនឹង​តម្រូវកា​រនៃការ​ប្រើប្រាស់ដីធ្លីនៅតាមបណ្ដោយផ្លូវ​មួយ​នេះ​ក៏​នឹងកាន់តែ​មានកំណើន​ ។​
បើតាមកា​រកត់សម្គាល់ កំណាត់​​ផ្លូវជាតិលេខ​៤ ពីរង្វង់មូល​ចោម​ចៅ ដល់​ផ្លូវបំបែកចំណុចផ្សារថ្នល់ទទឹងព្រំប្រទល់​ខេត្តកណ្ដាល​ និង​កំពង់ស្ពឺ ឃើញថា​នៅតែមានចរាចរណ៍មមាញឹកដដែល​ ទោះបីជា​ផ្លូវល្បឿនលឿន​ដាក់ដំណើរការក៏ដោយ​ ពីព្រោះតែ​កំណាត់ផ្លូវ​នេះ​ជា​តំបន់​ឧស្សាហកម្ម​ និងមានរថយន្តតូចធំ​ត្រូវ​ដឹកទំនិញចេញ-ចូលទីតាំង​រោងចក្រ សហគ្រាស​ ហើយតំបន់​នេះក៏សម្បូរទៅដោយ​បណ្ដុំ​លំនៅឋាន និងបុរីនានា​ផងដែរ​៕