ការលក់ដូរអចលនទ្រព្យ​នៅតំបន់មួយក្នុងខណ្ឌ​សែនសុខ​​នៅតែមានសកម្មភាពល្អប្រសើរ​ទោះស្ថិតនៅក្នុង​វិបត្តិក្ដី​
ភ្នំពេញ ៖​ ចាប់តាំងពីអំឡុងឆ្នាំ២០២០ រហូតមកដល់​ឆ្នាំ២០២៣​នេះ ស្ថានភាពអចលនទ្រព្យក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុ​ជា ក៏ដូចជា​ពិភពលោកទាំង​មូលបានជួបវិបត្តិ​ ប៉ុន្តែ​សម្រាប់តំបន់មួយក្នុង​ខណ្ឌសែន​សុខ​ រាជធានីភ្នំពេញ ត្រូវបានគេមើលឃើញថា​នៅ​តែ​បន្ត​​មានការទិញលក់​ជា​បន្តបន្ទាប់ និង​រំពឹងថា​អាចជំរុញការ​អភិវឌ្ឍអចលនទ្រព្យ​ក្នុ​ងតំបន់​នោះកាន់​តែ​មាន​សន្ទុះ​មួយកម្រិតទៀត​។​
លោក​ឧកញ៉ា សំ សុខនឿន​ អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន​អចលនទ្រព្យ KW Sam SN បានមានប្រសាសន៍​តាម​​​​​ទូរសព្ទឱ្យដឹងថា​ តំបន់​ជុំវិញ​រមណីយដ្ឋាន​បឹង​បៃតង​ ស្ថិតក្នុងសង្កាត់ភ្នំពេញថ្មី និងសង្កាត់ឃ្មួញ ខណ្ឌសែនសុខ នៅតែមាន​ចលនា​នៃការ​ទិញលក់​អចលនទ្រព្យ​ដដែល ហើយមានសកម្មភាពខ្លាំងជាង​គេ​ ដែលនឹងធ្វើឱ្យតំបន់​នេះមានការ​អភិវឌ្ឍ​ខ្លាំង​នាពេលបច្ចុប្បន្ន និងបន្តទៅថ្ងៃអនាគត​ខាង​មុខ។
លោកឧកញ៉ា​បន្តថា​៖
“អ្វីៗដែលជំរុញ​តំបន់នេះ នៅតែមានការ​ទិញលក់ខ្លាំង​ ទោះស្ថិតនៅក្នុង​វិបត្តិ​នៃជំងឺ​កូវីដ​១៩ និង​វិបត្តិ​នៃ​សង្គ្រាម​រវាងរុស្ស៊ី -អ៊ុយក្រែនក៏ដោយ ដោយសារតែតំបន់នេះ តម្លៃដីនៅមានកម្រិតទាប​បើធៀ​ប​នឹ​​ងតំបន់​ផ្សេង​ទៀត​ក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ ។ តម្លៃ​ដីនៅតំបន់នេះស្ថិតនៅក្នុង​រង្វង់ចន្លោះពី​ ២៥០​ដុល្លារ ទៅ​ ៣០០​ដុល្លា​​រអាមេរិក​ក្នុងមួយ​ម៉ែត្រការ៉េ។ តំបន់នេះ កំពុង​ទាក់ទាញ​ទៅលើការអភិវឌ្ឍជា​លំនៅឋាន​តម្លៃ​មធ្យមឡើងទៅ ដែលជាការអភិវឌ្ឍ​សម្រាប់​អ្នកមានចំណូល​មធ្យម ទៅ​ចំណូលខ្ពស់ គឺអត់មាន​ផ្ទះ​សម្រា​ប់​​ចំណូល​ទាបនោះទេ។”
លោកឧកញ៉ា​បានបន្ថែមថា​ កត្តាសំខាន់មួយទៀត​ដែលធ្វើឱ្យ​តំបន់នេះ​ទាក់ទាញការ​វិនិយោគ ​និង​មានការ​ទិញ​ល​ក់អ​​ចល​នទ្រព្យច្រើននោះ ពីព្រោះថា​តំបន់​នេះសំបូរទៅដោយ​ហេដ្ឋា​រចនាសម្ព័ន្ធដែលទើបអភិវឌ្ឍន៍ថ្មី​ខ្វា​ត់​ខ្វែ​ង​ ដែលជាការ​សម្រួលដល់ការធ្វើដំណើររបស់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុង​តំបន់ និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឆ្លងកាត់តំបន់នោះ។ លោកឧកញ៉ា​បានបញ្ជាក់ផងដែរថា តំបន់នេះ​នៅពេលអនាគត នឹង​ត្រូវក្លាយជា​តំបន់លំនៅឋានលំដាប់អភិជន​ ហើយ​សម្រាប់ផ្សារ​នៅតាមបណ្ដោយផ្លូវអ្នកឧកញ៉ា​ម៉ុង​ ឬទ្ធី ​នាពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ នឹង​ត្រូវរុះរើ​ចេញដោយចំនួស​មក​វិញ​នូវ​សំណង់​លំនៅឋាន៕