តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសក្រុងព្រះសីហនុកំពុងគាំទ្រសង្វាក់ផលិតកម្មរោងចក្រ សហគ្រាសជាង១៧០
នៅក្នុងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសក្រុងព្រះសីហនុ ដែលមានទាំងគម្រោងរោងចក្រផលិតសំបកកង់ដែលវិនិយោគដោយក្រុមហ៊ុនចិន JIANGSU GENERAL SCIENCE TECHNOLOGY CO.LTD កំពុងតែដំណើរការយ៉ាងរលូនក្រោមទុនវិនិយោគប្រមាណ ៣០០លានដុល្លារអាមេរិក រួមនឹងសហគ្រាស រោងចក្រផ្សេងៗទៀតសរុបជាង១៧០ក្រុមហ៊ុន ដែលផ្តល់ឱកាសការងារជិត១០ម៉ឺនកន្លែង។
លោក Chen Jiangang អគ្គនាយកនៃក្រុមហ៊ុនតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសក្រុងព្រះសីហនុ បានមានប្រសាសន៍ថា រោងចក្រអគ្គិសនីដើរដោយថាមពលកម្ដៅត្រូវបានសាងសង់នៅក្នុងតំបន់ខាងលើនេះ បានផ្តល់ការធានាសម្រាប់សហគ្រាសធុនធ្ងន់អាចតាំងទីតាំងនៅទីនោះបាន។ ជាមួយគ្នានេះ ការសាងសង់សួនឧស្សាហកម្មដំណាក់កាលទី១ត្រូវបានបញ្ចប់ ហើយការសាងសង់តំបន់ទ្រទ្រង់ទីក្រុង និងសួនឧស្សាហកម្មដំណាក់កាលទី២ក៏កំពុងតែជំរុញជាបន្តបន្ទាប់។
បច្ចុប្បន្ន សហគ្រាសចំនួន១៧០ក្រុមហ៊ុនបានដាក់ទីតាំង នៅក្នុងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសមួយនេះបានជួយដោះស្រាយបញ្ហាការងារជូនដល់ប្រជាជនក្នុងស្រុកជិត៣ម៉ឺននាក់ ហើយនៅពេលបញ្ចប់ការសាងសង់ទាំងស្រុង រំពឹងថានឹងមានសហគ្រាសតាំងទីតាំងកើនឡើងដល់៣០០ក្រុមហ៊ុន នឹងបង្កើតការងារជូនដល់ប្រជាជនពី៨ម៉ឺនដល់១០ម៉ឺននាក់។
តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសក្រុងព្រះសីហនុ គឺជាគម្រោងដែលមានលក្ខណៈសម្គាល់នៃគំនិតផ្តួចផ្តើម«ខ្សែក្រវាត់និងផ្លូវ»ដែលកសាងរួមគ្នាដោយចិន និងកម្ពុជា។ យោងតាមទិន្នន័យគយក្នុងប្រទេសកម្ពុជាបានបង្ហាញថាក្នុងឆ្នាំ២០២១ ទំហំនៃការនាំចូល និងនាំចេញសរុបរបស់សហគ្រាសក្នុងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចខាងលើនេះបានកើនដល់ ២ ២៣៤លានដុល្លារអាមេរិក កើនឡើង៤២.៧៥%បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ២០២០។ ដោយឡែក នៅក្នុងត្រីមាសទី១ នៃឆ្នាំ២០២២ ការនាំចូល និងនាំចេញសរុបកើនដល់ ៧១០លានដុល្លារអាមេរិក កើនឡើង៥០.៧៤%បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ២០២១។
លោកបណ្ឌិត ជា មុនីឫទ្ធិ ប្រធានផ្នែកផែនការគម្រោងនៃវេទិកាសម្ព័ន្ធសង្គមស៊ីវិលកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថា តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសខាងលើនេះមានទីតាំងនៅក្នុងស្រុកព្រៃនុបខេត្តព្រះសីហនុ ដោយក្នុងនោះពលរដ្ឋប្រមាណ៧០%នៃគ្រួសារក្នុងតំបន់ជាសមាជិកធ្វើការនៅក្នុងសហគ្រាសនៃតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសមួយនេះ។
លោក នាក់ ចិន្តារិទ្ធិ ប្រធានមជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជាសំរាប់ស្រាវជ្រាវផ្លូវសូត្រសមុទ្រសតវត្សរ៍ទី២១(Cambodia 21st Century Maritime Silk Road Research Center)បានបង្ហាញថា តាមរយៈការអនុវត្តស្ថិរភាពនៃកិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយក្នុងតំបន់ និងកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីកម្ពុជា-ចិន រំហូរទំនិញរវាងប្រទេសទាំងពីរនឹងមានសភាពកាន់តែងាយស្រួល និងមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ ហើយកិច្ចសហប្រតិបត្តិការវិនិយោគរវាងភាគីទាំងពីរក៏នឹងស្វាគមន៍ជាមួយគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍កាន់តែច្រើនបន្ថែមនៅថ្ងៃខាងមុខនេះ ៕