" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-109977 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
សម្ដេច​ធិបតី ៖ គម្រោង​ព្រែកជីកហ្វូណន​តេជោ​ ជីកថ្មីតែ​៧គីឡូម៉ែត្រ​ប៉ុណ្ណោះ
ភ្នំពេញ ៖ ថ្លែង​នៅក្នុង​ពិធី​សម្ពោធកសិដ្ឋាន​ចិញ្ចឹមគោយកទឹកដោះ​គីរីសួគ៌ ក្នុងស្រុកបាទី​ ខេត្ត​តាកែវ កាលពី​ព្រឹ​ក​ថ្ងៃទី​១១ ខែមេសា​ ឆ្នាំ២០២៤ សម្ដេច​មហា​បវរធិបតី ​ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយក​រដ្ឋន្ត្រី​នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ បាន​មានប្រសាសន៍ថា​ ព្រែកជីក​ហ្វូណន​តេជោ​ មានប្រវែង​ប្រមាណ១៨០​គីឡូម៉ែត្រ​ ប៉ុន្តែភាគច្រើន​គឺជា​ផ្លូវ​ទឹក​ដែល​មានស្រាប់ ដែល​ត្រូវជីក​ពង្រីក​ ហើយ​សម្រាប់​គម្រោងជីក​ដីនោះ គឺជីកតែ​ប្រមាណ​៧គីឡូម៉ែត្រ​ប៉ុណ្ណោះ ។​
សម្ដេច​បានមានប្រសានស៍ថា​ ៖
«គម្រោង​ព្រែកជីក​ហ្វូណន​តេជោ ប្រវែង​ប្រមាណ១៨០​គីឡូម៉ែត្រនេះ មិន​មែន​ជី​កថ្មី​ទាំង​អស់ទេ​ ដោយក្នុងនោះ​ប្រវែង​១៣៥​គីឡូម៉ែត្រ​ជាផ្លូវទឹកធម្មជាតិ​​ដែលមានស្រាប់​ យើង​គ្រាន់​តែ​ពង្រី​ក​​ប៉ុណ្ណោះ​ដោយមិនមានផលប៉ះពាល់​ដល់​ចរន្តទឹក​ឬបរិស្ថាន​ឡើយ ​។ គម្រោងព្រែកជីក​នេះ​គឺយើងជីក​ថ្មីតែ​៧​គីឡូ​ម៉ែត្រ​​​ប៉ុណ្ណោះ ដូច្នេះ​យើង​គ្រា​ន់​តែពង្រី​ក​ផ្លូវទឹក​របស់យើងឱ្យធំ សម្រាប់​ងាយស្រួល​នាវា​ចេញចូល​  ។ ក្នុងគម្រោងនេះ​ដែរ ផ្លូវ​ទឹកប្រវែង​៣៥គីឡូម៉ែត្រ​ ដែលមានភាពកាច់កុង​និងកោងខ្លាំង​ពេក យើង​ត្រូវ​ជីក​តម្រ​ង់​​​វា​ធំបន្តិច ដូច្នេះវាអត់មានផលប៉ះពាល់​នោះឡើយ»។​
សម្ដេចធិបតី​បានបន្តថា គម្រោងព្រែកជីក​ហ្វូណនតេជោ​ បានសិក្សា​អស់រយៈ​ពេល​២៦​ខែ​ ដោយមានចូលរួម​​សិ​ក្សា​​ស្រាវជ្រាវ​ពី​វិស្វករលំដាប់ពិភពលោក​ចំនួន​៤០នាក់ មានការចូលរួម​ពីសាស្ត្រាចារ្យជំនាញៗ​លើពិ​ភ​ព​លោ​ក មានអ្នកជំនាញ​ខាងជល​សាស្ត្រ បរិស្ថាន​សង្គម សេដ្ឋកិច្ច ។ គម្រោង​នេះ​នឹង​ជួយសេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​និងផ្ដល់​អត្ថប្រយោជន៍​ជាច្រើន​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ លើកកម្ពស់ជីវភាព​ប្រជាជន​ ហើយបើសិនជា​ធ្វើទៅ​នាំឱ្យ​ពលរដ្ឋខាតនាំឱ្យ​ពលរដ្ឋ ​និងសង្គម​បាត់បង់​ប្រយោជន៍​គឺរដ្ឋាភិបាលមិនធ្វើនោះទេ ។
សម្ដេច​បញ្ជាក់ថា​ ៖
« មុន​នឹង​យើង​ធ្វើគម្រោងនេះ យើ​ងបានគិតគូរ​ដល់​ផលប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាន ជីវភាពពលរដ្ឋ និង​អនាគត​នៃ​កូន​ចៅជំ​នាន់​​​ក្រោយៗផងដែរ មិនមែនយើងគិតតែពីសេដ្ឋកិច្ច​ក្នុងរយៈពេលខ្លីនោះឡើយ » ។
សម្ដេច​មហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បាន​បន្ថែមថា ​នៅពេល​គម្រោង​ព្រែកជីកហ្វូណនតេជោ​​សង់រួចរាល់​ នឹង​​ធ្វើ​ឱ្យការ​ដឹកជញ្ជូន​ចំណាយ​តិចជាង​មុន កសិផល​របស់​កសិកកម្ពុជា​នឹង​លក់​បានចំណេញជាងមុន ពីព្រោះតែការ​​ដឹកជញ្ជូនអស់តិច ឈ្មួញ​នឹង​ហ៊ាន​ឱ្យតម្លៃខ្ពស់ ។​ ម្យ៉ាងទៀត ការ​ដឹកជញ្ជូន​នៅក្នុង​ប្រទេសកម្ពុជានឹង​កាន់​តែ​​សំបូរ​បែប ដោយពលរដ្ឋ​និង​ភ្ញៀវ​ទេស​ច​​រ​ជាតិ អន្តរជាតិ​​អាច​មានជម្រើស​ច្រើន​ក្នុងការ​ធ្វើដំណើរ​កម្សា​ន្ត​​ទៅ​​​​កាន់​ខេត្តកែប និងខេត្តកំពត ដោយអាចធ្វើ​ដំណើរ​តាមកាណូត ឬតាមផ្លូវជាតិ ។
បើតាមភ្នាក់ងារ​ទិញលក់ដីអចលនទ្រព្យ​ ដីធ្លី ប្រចាំ​ខេត្តកំពត និង​ខេត្ត​កែប​ បានឱ្យដឹងថា​ ​ចាប់តាំ​ងពីគម្រោង​ព្រែកជីក​ហ្វូណន​ប្រកាស​ថានឹ​ងចាប់ផ្ដើមអភិវឌ្ឍន៍ និង បើក​ការដ្ឋាន​​នៅ​ពាក់​កណ្ដាល​ឆ្នាំ២០២៤​នេះ ឃើញ​ថា​ សកម្មភាពនៃការទិញលក់​ដីធ្លីនៅក្នុ​ងខេត្តកែប ចាប់ផ្ដើមកម្រើក ​និង​មានអ្នក​ស្វែងរកដីនៅ​ក្នុង​ខេត្តកែ​ប​កាន់តែ​ច្រើន ជាពិសេស​ឈ្មួ្ញដីធ្លី​ និង​អ្នកអ​ភិវឌ្ឍ​​អចលនទ្រព្យ​មកពី​ខេត្ត​ផ្សេងៗទៀត ។ ក្រៅពីនេះ​ក៏មាន​វិនិ​យោគិន​បរទេស​ ជាច្រើន​ចូលមក​កាន់ទឹកដី​ខេត្តកំពត​និងកែប ជា​បន្តបន្ទាប់​​ដើម្បីស្វែងរកការ​វិនិយោគ​បំពេញ​តម្រូវ​កា​រនៅពេលអនាគត​ដ៏ខ្លីនេះ​៕