បច្ចុប្បន្នភាព ៖ វិស័យអចលនទ្រព្យកម្ពុជា​នៅតែ​មានភាពរឹងមាំ​ បើទោះបីជា​សេដ្ឋកិច្ច​សកល​បន្តជួបបញ្ហា​ក្ដី
ភ្នំពេញ ៖ ទោះបីជាស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ច​តំបន់​ និងពិភពលោក​ហាក់​មិនទាន់មានកំណើនប្រសើរ​ឡើង​ក្ដី ប៉ុន្តែ​បើ​ក្រលេក​ទៅមើលវិស័យ​អចលនទ្រព្យ​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជាវិញ ឃើញថា​នៅតែមានភាពរឹងមាំ និងទទួល​គម្រោង​វិនិយោគជា​ហូរហែ ដែលធ្វើ​តម្រូវការ​នៃការប្រើប្រាស់ដីធ្លី នៅតែមាននិង​អាច​បង្កើត​ឱកាស​ការងារ​និងទាក់ទាញគម្រោងវិនិយោគផ្សេងៗទៀត ។​
បើតាម​ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​​បាន​បង្ហាញថា ក្នុងរយៈពេល​៨ខែ ដើមឆ្នាំ២០២៥ គម្រោងវិនិយោគចំនួន៤៩១​ គម្រោង​ត្រូវ​បានអនុម័ត​ចុះបញ្ជីជាផ្លូវការ ដែលគម្រោងទាំង​ជិត​៥០០​គម្រោង​នេះ មានទុនវិនិយោគ ប្រមាណ៧,២ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក​ ។
លោកប៉ូ អ៊ាវគង់ អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន​អចលនទ្រព្យ​Advance បានមានប្រសាសន៍ថា​តាមរយៈការ​វិនិយោគជា​បន្ត​បន្ទាប់ ជាពិសេស​ទៅលើ​វិស័យឧស្សាហកម្ម​ បានធ្វើឱ្យមានតម្រូវការ​ដីធ្លីសម្រាប់ប្រើប្រាស់​ ដូចជាងសង់ឃ្លាំង រោងចក្រ​​ជាដើម ។ ទាំង​នេះ ក៏អាច​ធ្វើ​ឱ្យ​វិស័យ​អចលនទ្រព្យក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា ជាពិសេស​ដីធ្លី មានលំនឹង មានការ​ប្រើប្រាស់ មានចរន្តទិញលក់ ទោះបីជាស្ថានភាព​សេដ្ឋកិច្ចទាំងមូល​មិនទាន់​មានភាពល្អប្រសើរ​ដូច​មុនវិបត្តិ​ក្ដី ។
លោក​បន្តថា​​ ថ្វីតែលំនៅឋាន​និងការអភិវឌ្ឍ​ផ្នែក​ផ្សេងនៃវិស័យអចលនទ្រព្យ​ ដូចជាអគារ​ខ្ពស់ៗ​មិនមានច្រើន​ ប៉ុន្តែការ​វិនិយោគលើឧស្សាហកម្ម​រោងចក្រ សហគ្រាស​ កម្មន្តសាល ក៏បានធ្វើឱ្យដីធ្លីនៅកម្ពុជា​រក្សា​លំនឹងបានមួយកម្រិត ប៉ុន្តែ​សម្រាប់ទីតាំង​អភិវឌ្ឍ​ន៍លើឧស្សាហកម្មទាំង​នោះ ភាគច្រើននៅតាមបណ្ដា​ខេត្ត​និង​តំបន់ដែលមានតម្លៃដីទាប ដោយមិនផ្ដោតលើ​ទីតាំង​ដែលមានតម្លៃដីខ្ពស់​នោះទេ ។​
លោក​បាន​បញ្ជាក់ថា ជាមធ្យម​រោងចក្រ​១ត្រូវការដីយ៉ាងហោចណាស់ក៏​កន្លះហិកតាទៅ១ហិកតា​ដែរ ដូច្នេះ ការវិនិយោគលើរោងចក្រ​កាន់តែច្រើន​ក៏ធ្វើ​ឱ្យតម្រូវការ​ដីសម្រាប់ប្រើប្រាស់​ក៏កាន់តែច្រើន ហើយអាចជួយឱ្យ​តំបន់​នោះក្លាយជា​តំបន់​ឧស្សាហកម្ម ។
យោងតាម​លេខាធិការដ្ឋាន​តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេ​សគំរូពហុបំណង​ខេត្តជាប់ឆ្នេរ​សមុទ្រ​ បានបង្ហាញព័ត៌​មាន​ដ៏រសើប​មួយថា​ រោងចក្រ​ពីប្រទេស​ចិន៥០ម៉ឺន​ កំពុង​ត្រៀមខ្លួនរុះរើ​ចេញពីប្រទេស​ចិន ទៅកាន់ប្រទេ​ស​​ផ្សេង​ទៀត ក្នុងនោះមាន២០ភាគរយ​បានរើចេញរួចហើយ ដោយ​ក្នុង​ចំណោម​២០​ភាគរយ​នោះ ក៏មាន​មក​កម្ពុជា​ដែរ ។ ការ​រុះរើ​រោងចក្រ​ចេញពីចិន​នេះ ធ្វើឡើ​ងតាំងពី​មានទំនាស់​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​សហរដ្ឋអាម៉េរិក និង​ចិន លើ​ផ្នែកពន្ធគយ ។
សម្រាប់កម្ពុជា​ក្នុងឆ្នាំ ២០២៥នេះ សហរដ្ឋអាម៉េរិក​បាន​កំណត់យកពន្ធ ១៩​ភាគរយ​ លើទំនិញ​នាំចេញពីកម្ពុជា​ទៅអាម៉េរិក ហើយតួលេខនេះ ក៏ចាត់ទុកជា​តួលេខមួយទាប បើធៀបជាមួយ​នឹង​បណ្ដា​ប្រទេស​ផ្សេងក្នុ​ងតំបន់​ ដែល​នឹងអា​ចទាក់ទាញការ​វិនិយោគបន្ថែមទៀត​ពីខាងក្រៅជាពិសេស​ប្រទេស​ចិន ។
ឯកឧត្តមស៊ុន ចាន់ថុល​ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីនិងអនុប្រធានទី១​ ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​បានលើកឡើងថា ពន្ធបដិការ​របស់អាម៉េរិក ១៩ភាគរយនេះ គឺជាតួលេខ​ល្អ អាច​ទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគមក​កាន់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​ ដើម្បីផលិត​ហើយ​នាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារ​អាម៉េរិក ក៏ដូចជាទីផ្សារ​ប្រទេ​សផ្សេងៗទៀត​ ។
ឯកឧត្តម​បានបញ្ជាក់ថា​ឆ្នាំ ២០២៥នេះ កម្ពុជា​ទទួលបានគម្រោង​វិនិយោគ​ច្រើន​មិនធ្លាប់​មាន ហើយបើធៀប​នឹង​ឆ្នាំ ២០២៤កន្លងទៅ ត្រឹមរយៈពេលតែ ៨ខែ គម្រោង​វិនិយោគនិងទុនវិនិយោគ មានចំនួន​ច្រើនជាង​ឆ្នាំ ២០២៤​ពេញមួយឆ្នាំទៅហើយ​ ។ នេះក៏ជាលទ្ធផលនៃការដើរទាក់ម៉ូយពីសំណាក់​ថ្នាក់ដឹកនាំកម្ពុជា​នាពេល​កន្លងមកនេះផងដែរ ៕