អ្នកមានដី​ទំនេរ​អាច​​កែប្រែឱ្យ​មានចំណូល​ប្រសើរជាងទុក​ចោល ​​ឬរង់ចាំគម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍
ភ្នំពេញ ៖ នៅមុនវិបត្តិ​​អ្នកអភិវឌ្ឍន៍មួយចំនួនបានទិញដី​ទុក​ ដើម្បី​ត្រៀម​អភិវឌ្ឍន៍ ប៉ុន្តែដោយសារស្ថានភាព​សេដ្ឋកិច្ច​មិន​ប្រសើរ​បានធ្វើឱ្យ​គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍របស់ពួកគាត់​ត្រូវគាំង ហើយ​ដីដែល​ត្រៀម​អភិវឌ្ឍន៍នោះត្រូវទុក​ទំនេរ ។ អ្នកជំនាញ​នៃវិស័យ​អចលនទ្រព្យ​បាន​ប្រាប់ឱ្យ​កែប្រែដីនោះ​រក​ចំណូល​វិញ ប្រសើរ​ជា​ង​ទុក​ទំនេរ​​​ ឬទុករង់ចាំ​អភិវឌ្ឍន៍នាពេលក្រោយ។
កញ្ញា​ ជិន ច័ន្ទដាលុច្ស​ ប្រធាន​ផ្នែកវាយតម្លៃនៃក្រុមហ៊ុន​អចលនទ្រព្យ​ CBRE Cambodia បានលើកឡើង​នៅក្នុង​សន្និសីទសារព័ត៌មានមួយ​កាលពីពេលថ្មីៗឱ្យដឹងថា ក្នុងពេលដែលស្ថាន​ភាព​សេដ្ឋ​កិច្ច​កម្ពុជា និង​ពិភ​ព​លោ​ក​នៅមិនទាន់មានប្រសើរ និងមិនទាន់មានការអភិវឌ្ឍន៍​ អ្នកមានដីទំនេរ ដែល​ត្រៀម​ទុក​សម្រាប់​អភិ​វឌ្ឍ​ន៍​គ​ម្រោង គួរតែកែប្រែ​ដីនោះ​ឱ្យមានប្រយោជន៍​ឱ្យ​ទទួល​បានចំណូល​ប្រសើរ​ជា​ងទុកនៅទំនេរ ។
កញ្ញាបន្តថា ក្នុងស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ន​ ទីផ្សារ​អចលនទ្រព្យផ្នែក​ខ្លះមានការអភិវឌ្ឍ​លើសពីតម្រូវការ​ ដូចជា ​ខុនដូ ផ្សារទំនើប ជាដើម ដូច្នេះនៅពេលដែល​ស្ថានភាពមិនទាន់ប្រសើរ ការអភិវឌ្ឍ​គួរតែ​គិត​គូរឱ្យ​បានវែងឆ្ងាយ បើពុំ​នោះទេ អ្នកវិនិយោគអាច​នឹង​ប្រឈមនឹង​បញ្ហា​ច្រើន ។
អ្នកនាង គឹម គិន​កេសា អគ្គនាយិការង​នៃក្រុមហ៊ុន CBRE Cambodia ក៏បានឱ្យដឹងផងដែរថា​ អ្នកមានដីទំនេរ​ដែល​ត្រៀម​ក្នុងការអភិវឌ្ឍ​គម្រោងណាមួយ ​ប៉ុន្តែ​ត្រូវពន្យាពេល​ដោយមិនទាន់​មាន​ពេល​កំណត់នោះអាច​កែប្រែ​ទៅជា​ដីកសិកម្មជា​ឃ្លាំងជួល​ សម្រាប់ស្តុកទំនិញ​ដែល​កំពុង​មានតម្រូវការ ប្រសើរជាង​ទុកនៅទំនេរ ដោយមិនទាន់ដឹងថា​ពេលណា​នឹង​អាចអភិវឌ្ឍ​ន៍បាន​ ។​
អ្នកនាង​បន្តថា​ ផ្នែក​មួយចំនួននៃវិស័យ​អចលនទ្រព្យ​ដូចជា​ ផ្សារទំនើប វាលើស​តម្រូវការហើយ ដូច្នេះ​ក្នុង​ពេល​ឆាប់នេះ មិនគួរ​មានការសង់​ផ្សារទំនើប​បន្ថែមទៀតទេ ។ អ្វីដែលត្រូវ​ធ្វើនោះ គឺ​ត្រូវ​រកទីផ្សារ​ដើម្បីជួល​ទីតាំង​ផ្សារ​ទំនើបដែល​មានស្រាប់ ឬធ្វើយ៉ាងណាឱ្យផ្សារ​ទំនើប​ដែល​បានសង់ហើយមានសកម្មភាព ។​
ភ្នំពេញ ៖ នៅមុនវិបត្តិ​​អ្នកអភិវឌ្ឍន៍មួយចំនួន បានទិញដី​ទុក​ ដើម្បី​ត្រៀម​អភិវឌ្ឍន៍ ...
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើទោះបីជា​ស្ថានភាព​នៃការទិញលក់​ដីធ្លីក្នុងរាជធានីភ្នំពេញមិនមានសកម្មភាពខ្លាំង​ដូច​កាលពីឆ្នាំ២០១៩​ គ្រាមុន​វិបត្តិកូវីដ១៩ក្ដី ប៉ុន្តែបើតាម​របាយការណ៍របស់​សមាគម​អ្នក​វាយ​តម្លៃ​ និង​ភ្នាក់​ងារ​អចល​នវត្ថុកម្ពុជា​បានបង្ហាញថា តម្លៃដី​តាមបណ្ដាខណ្ឌ​នានា​ក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ នៅតែមានតម្លៃខ្ពស់ ដោយមិនមានកា​រប្រែ​ប្រួល​ប៉ុន្មាននោះទេ បើធៀបនឹង​មុនពេល​មានវិបត្តិ ក្នុងឆ្នាំ២០២០ ។ ជាក់ស្ដែង នៅឆមាសទី១​ ឆ្នាំ២០២៣​នេះ បើតាមរបាយការណ៍​ និងការ​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវរបស់​សមាគម​ឃើញថា​តំបន់​នានា​ក្នុ​ង​រាជធានីនៅតែមានតម្លៃ​ល្អដដែល ៕