បរទេស ៖ យោងទៅតាមប្រភពព័ត៌មានពីរ៉យទ័រ បានរាយការណ៍ថា នៅលើពិភពលោកនេះមហាសេដ្ឋីចំនួន ២៥ ៤៩០ នាក់ ដោយពួកគេទាំងនោះសុទ្ធសឹងតែជាម្ចាស់ក្រុមហ៊ុនខាងផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា ម្ចាស់ក្រុមហ៊ុនអចលនទ្រព្យ អ្នកហិរញ្ញវត្ថុ និងជាអ្នកស្នងមរតកពីគ្រួសារដែលមានទ្រព្យសម្បត្តិស្រាប់ ហើយអត្រានៃចំនួនមហាសេដ្ឋីបានកើនឡើងច្រើនជាងពីរដងក្នុងរយៈពេល ២០ ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ។
ក្នុងចំណោម ១០ ប្រទេសដែលមានមហាសេដ្ឋីច្រើនជាងគេមានដូចជា ៖ សហរដ្ឋអាមេរិកគឺជាប្រទេសដែលមានចំនួនមហាសេដ្ឋីច្រើនបំផុតរហូតដល់ ៩ ៧៣០ នាក់ ឬ ស្មើរនឹង ៣៨ ភាគរយនៃចំនួនសរុប ប្រទេសចិន(២០២១) ឥណ្ឌា(១១៣២) ចក្រភពអង់គ្លេស(៩៦៨) អាល្លឺម៉ង់(៩៦៦) ស្វីស (៨០៨) ជប៉ុន (៧៦៥) កាណាដា (៥៤១) អូស្ត្រាលី (៤៦៣) និង រុស្ស៊ី (៤៣៥) ។
យោងទៅតាមប្រភពដដែល បានបង្ហាញផងដែរថា រុស្ស៊ីបានជាប់ចំណាត់ថ្នាក់លេខ ១០ ក្នុងចំណោមប្រទេសដែលសម្បូរទៅដោយមហាសេដ្ឋី ឬ អ្នកមានចំនួន ៤៣៥នាក់ ដែលមានទ្រព្យសម្បតិ្តចាប់ពី ១០០ លានដុល្លារឡើង។ មិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះ រុស្ស៊ីបាននាំមុខប្រទេសដែលមានសេដ្ឋកិច្ចសំខាន់ៗដូចជាបារាំង និង អ៊ីតាលី ថែមទៀតផង ដែលបានជាប់ចំណាត់ថ្នាក់នៅក្រោយរុស្ស៊ី។
អ្នកស្រាវជ្រាវបានព្យាករណ៍ថា ចំនួនអ្នកមាន ឬ មហាសេដ្ឋីនឹងកើនឡើងច្រើននៅតំបន់អាស៊ី និងអាហ្រ្វិកក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំខាងមុខទៀត ដែលអាចនឹងធ្វើឱ្យពួកគេវ៉ាដាច់សហរដ្ឋអាមេរិក និងអឺរ៉ុបនៅឆ្នាំ២០៣២ ដោយមានចំនួនមនុស្សដែលមានទ្រព្យសម្បត្តិច្រើនជាង ១០០ លានដុល្លារនៅប៉ុន្មានឆ្នាំខាងមុខនេះ៕