" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-economic-template post-template-templateseconomic-template-php single single-post postid-155501 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ជិត​១ឆ្នាំមកនេះ គម្រោង​វិនិយោគដែលបោះទុនដោយធុរជនក្នុងស្រុកមានទំហំទឹកប្រាក់​ជាង​ ៣០០០​លានដុល្លារ​
ភ្នំពេញ​ ៖  ក្នុង​រយៈពេល១១ខែ ឆ្នាំ២០២៥នេះ ប្រភពទុនវិនិយោគរបស់​វិនិយោគិនក្នុងស្រុក​ដែល​បាន​ស្នើសុំ​វិនិយោគនៅកម្ពុជា​តាមរយៈក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​មានប្រមាណជាង ៣ពាន់​លានដុល្លារអាម៉េរិក​ ឬស្មើនឹង​ប្រមាណ ៣២,៤៩​ភាគរយ។ នេះបើតាមរ​បាយការណ៍របស់ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​ ។​
យោងតាមក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាបានបង្ហាញថា ក្នុងរយៈពេល១១ខែ ឆ្នាំ២០២៥នេះ ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​បានអនុម័ត​គម្រោងវិនិយោគសរុប​ចំនួន​ ៦០៩​គម្រោង​ ដែលមានទឹកប្រាក់​សរុប​ប្រមាណ ៩,៥ពាន់​លានដុល្លារអាម៉េរិក​ ក្នុងនោះ​ប្រភពទុនវិនិយោគមកពីប្រទេស​ចិន​មានចំនួន​ច្រើនជា​ងគេ​ដែលមានរហូត​ដល់ជិត ​៥ពាន់លានដុល្លារអាម៉េរិក ឬស្មើ​នឹង​ប្រមាណ ៥២,៦២ភាគរយ ចំណែក​ប្រភពទុនវិនិយោគរបស់ធុរជន​ក្នុងស្រុក​មានចំនួនជាង ៣ពាន់​លានដុល្លារអាម៉េរិក​ ស្មើនឹង​ ៣២,៤៩​ភាគរយ ​។
បើតាម​របាយការណ៍​របស់ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​ រាជធានី ខេត្ត​ ដែលមានសក្ដានុពល​សំខាន់ៗចំនួន៤ ទាក់ទាញ​បានគម្រោង​វិនិយោគ​ច្រើនជាង​គេ ក្នុងនោះខេត្ត​កំពង់​ស្ពឺ​ជាប់លេខ​១ដែលមានគម្រោងវិនិយោគ​ចំនួន ១៣៦គម្រោង ខេត្ត​ស្វាយរៀង មានចំនួន​១៣៥គម្រោង រាជធានីភ្នំពេញ ទទួល​បានចំនួន៧៥​គម្រោង​ និង​ខេត្ត​តាកែវ ទទួលបានគម្រោងវិនិយោគ​ចំនួន​៦០​គម្រោង ។ សម្រាប់វិស័យ​ដែលមានការ​ដាក់ទុនវិនិយោគច្រើនជាង​គេ​ក្នុង​ប្រទេសកម្ពុជា រយៈពេលជិត​១ឆ្នាំនេះ មាន​វិស័យឧស្សាហកម្ម វិស័យ​កសិកម្ម និងកសិ-ឧស្សាហកម្ម ទេសចរណ៍ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជាដើម ។
គួរ​កត់សម្គាល់​ថា ចាប់តាំងពីមានការឈ្លានពានពីសំណាក់​ប្រទេសថៃលើ​ដែនដីរបស់កម្ពុជា ឃើញថា​អ្នកជំនួញដែលធ្លាប់ទិញ និងនាំចូលទំនិញពីប្រទេសថៃមក​ចែកចាយក្នុងប្រទេសកម្ពុជា​បានចាប់ផ្ដើមបង្វែរទីតាំងផលិតរបស់ខ្លួន​ពីប្រទេស​ថៃ ដោយមួយចំនួន​បានបញ្ចេញទុនវិនិយោគលើរោងចក្រ​ផលិត​នៅក្នុងស្រុក និងខ្លះទៀត​បានបង្វែរការទិញទំនិញពីប្រទេសថៃទៅទិញពីប្រទេស​ផ្សេងៗ​មកជំនួស ។​
លោក​ ប៉ូ អ៊ាវ​គង់ អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន​អចលនទ្រព្យ​ Advance បានមានប្រសាសន៍ថា​ ក្នុងរយៈពេល​ប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ឃើញថា​ការ​វិនិយោគពីអ្នកវិនិយោគ​ក្នុងស្រុកមានសន្ទុះកំណើនជាបន្ត​បន្ទាប់​បើប្រៀបធៀប​នឹង​ពេល​១០ ២០ឆ្នាំមុន​ ប៉ុន្តែយើ​ងចង់ឱ្យ​សន្ទុះនិងទំហំទឹកប្រាក់វិនិយោគ​ពីអ្នកក្នុងស្រុក​មានទំហំច្រើនទៀត ដើម្បីផ្ដល់ជា​ប្រយោជន៍​ដល់សេដ្ឋកិច្ច ។
លោក​បន្តថា ​អ្នកវិនិយោគ​ក្នុងស្រុក​ ភាគច្រើនផ្ដោតលើ​វិស័យកសិកម្ម​ កសិ-ឧស្សាហកម្ម ថាមពល​ និងហិរញ្ញវត្ថុ ហើយការ​វិនិយោគរបស់ពួកគាត់នេះដែរ​នឹង​ផ្ដល់​នូវ​ប្រាក់ចំណេញសម្រាប់ក្នុងស្រុក​ ខុសពី​ការ​វិនិយោគរបស់បរទេស​ដែល​មកវិនិយោគ​ពេល​បានចំណេញហើយ​នឹងនាំប្រាក់ចំណេញត្រលប់ទៅក្រៅ​វិញ ។
លោក​បន្ថែមថា​ បច្ចុប្បន្ន​នេះ កម្ពុជាមាន​សមាគម​ឧកញ៉ា​កម្ពុជា ដែលសុទ្ធសឹងតែអ្នកជំនួញ អាជីវករ​ ពាណិជ្ជករ និង​វិនិយោគិន ដូច្នេះ​ ពួកគាត់​អាច​រួមគ្នា​បង្កើត​គម្រោងធំៗដើម្បី​ធ្វើឱ្យសេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​កាន់តែរីកចម្រើន និងរឹងមាំ ។ ទន្ទឹមនឹ​ងការ​ជំរុញឱ្យមានការ​វិនិយោគពីសំណាក់អ្នកវិនិយោគក្នុងស្រុកនេះដែរ កម្ពុជា​ក៏ត្រូវ​ការអ្នកវិនិយោគ​ពីខាង​ក្រៅប្រទេស​ ដែលអាចផ្ដល់ការងារ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ ​និង​ប្រាក់​ចំណូល​រដ្ឋ​​៕