" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-business-template post-template-templatesbusiness-template-php single single-post postid-119179 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ឯកឧត្តម ហែម វណ្ឌី ៖ ស្តង់ដារ និងគុណភាព ជាធាតុដ៏សំខាន់ដើម្បីឈានទៅពង្រីកលទ្ធភាពចូលក្នុងទីផ្សារ
ភ្នំពេញ ៖ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ បានលើកឡើងថា ភាពចាំបាច់នៃការចាប់យកស្តង់ដារ និងគុណភាព ដើម្បីពង្រីកលទ្ធភាពចូលទៅកាន់ទីផ្សារគឺជាប្រការដ៏សំខាន់បំផុត ជាពិសេសអាចឈានទៅរកការប្រកួតប្រជែង។
ឯកឧត្តម ហែម វណ្ណឌី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ បានមានប្រសាសន៍កាលពីពេលថ្មីៗនេះថា ជានិន្នាការសាកល គឺតម្រូវឱ្យស្ថាប័នទាំងក្នុងវិស័យសាធារណៈ និងឯកជន សម្របខ្លួនដើម្បីបង្កើនភាពប្រកួតប្រជែង និងភាពធន់របស់ខ្លួន ដែលប្រាកដថាបន្តនវានុវត្តជាប់ជានិច្ច ព្រោះការធ្វើអាជីវកម្មដូចកាលពីអតីកាលមិនមែនជាជម្រើសទៀតនោះទេ។
បន្ថែមពីនេះ ឯកឧត្តមក៏បានរំលេចអំពីកំណែទម្រង់ដែលក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ ដែលកំពុងអនុវត្ត រួមទាំងការប្រែក្លាយមន្ទីរពិសោធន៍ជាតិវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ ទៅជាគ្រឹះស្ថានសាធារណៈរដ្ឋបាល ក្នុងគោលដៅបម្រើវិស័យឯកជនឱ្យបានកាន់តែប្រសើរ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីបានថា ៖
«បើអ្នកចង់រស់រាន និងរីកចម្រើនទាំងនៅក្នុងទីផ្សារជាតិ ទាំងក្នុងតំបន់ និងពិភពលោក អ្នកត្រូវឈានចូលក្នុងប្រព័ន្ធ និងរៀបចំអាជីវកម្មរបស់អ្នកឱ្យមានលក្ខណៈផ្លូវការ មានស្ដង់ដារជាដាច់ខាត»។
គួររំលឹកដែរថា ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដែលមានសម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ជានាយករដ្ឋមន្ត្រី បានសម្រេចប្រែក្លាយមន្ទីរពិសោធន៍ជាតិវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ ទៅជាគ្រឹះស្ថានសាធារណៈរដ្ឋបាល តាមរយៈអនុក្រឹត្យ លេខ ១៤១ អនក្រ.បក ចុះថ្ងៃទី២០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៤។ គ្រឹះស្ថាន​សាធារណៈរដ្ឋបាល ដែលមានឈ្មោះថា «មន្ទីរពិសោធន៍​ជាតិវិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ (STINL) នេះ ស្ថិតក្រោម​ចំណុះក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ និងក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ។
មន្ទីរពិសោធន៍ជាតិនេះ ​ជានីតិបុគ្គល​នៃនីតិសាធារណៈ និងមានថវិកា​ស្វយ័ត​ដែលត្រូវឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ជាឧបសម្ព័ន្ធ​នៃថវិកា​របស់ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍។ ទីតាំងគឺ​ស្ថិតនៅអគារ​លេខ ១១៥៧ ផ្លូវជាតិលេខ២ សង្កាត់ចាក់អង្រែលើ ខណ្ឌមានជ័យ។ ភារកិច្ចរបស់មន្ទីរពិសោធន៍ជាតិ​ រួមមានដូចជា ធ្វើតេស្ត ឬវិភាគ ផ្នែករូប គីមីសាស្រ្ត មីក្រូជីវសាស្រ្ត មេកានិក អគ្គិសនី អេឡិចត្រូនិក ដើម្បីកំណត់​គុណភាព និងលក្ខណៈវិនិច្ឆ័យរបស់ផលិតផល តាមការស្នើសុំ និងភាពចាំបាច់ និងបម្រើ​ឱ្យការអភិវឌ្ឍវិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ ៕