" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-142613 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ផ្លូវជាតិលេខ​១០ នឹងជួយជំរុញសក្ដានុពលវិស័យ​ទេសចរណ៍​តាមបណ្ដាខេត្ត​ជាប់ព្រំដែន​មួយកម្រិតថែម​ទៀត
ភ្នំពេញ ៖ គម្រោងផ្លូវជាតិលេខ​១០​ ដែលតភ្ជាប់ពី​ខេត្ត​បាត់ដំបង​ កាត់តាម​ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់ ទៅដល់​ខេត្ត​កោះ​កុង​ នឹង​ជួយជំរុញ​សក្ដានុពល​វិស័យ​ទេសចរណ៍ ជាពិសេស​ សម្រាប់អ្នកដែលចូលចិត្តធ្វើ​ដំណើ​រ​ទ​ស្សនា​ចរ គយ​គន់​ធម្មជាតិ​ដ៏ស្រស់ស្អាត​នៅតាមបណ្ដាខេត្ត​ជាប់ព្រំដែន​ថៃ។ ក្រៅពីនេះ តាមរយៈផ្លូវជាតិលេខ​១០នេះ ក៏នឹង​ទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគទៅកាន់​តំបន់​ខេត្តកោះកុង ពោធិ៍សាត់​ ​និងបាត់ដំបងបន្ថែម​ទៀត​ ជា​ពិសេស​​​ កា​រ​វិនិយោគទៅលើ​វិស័យទេសចរណ៍ រួមមាន​សណ្ឋាគារ​ ផ្ទះសំណាក់ ភោជនីយដ្ឋាន និង​រីសត​ជាដើម ។​
បើ​តាម​ក្រសួងសាធារណការ​ និង​ជញ្ជូន​ បានឱ្យដឹងថា គម្រោងសាងសង់ផ្លូវជាតិលេខ១០ បានរួម​ចំ​ណែ​ក​យ៉ាង​សំ​ខាន់ក្នុងការកែលម្អជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាជននៅតំបន់នោះ ដោយផ្ត​ល់ភាពងាយស្រួ​ល​ក្នុង​​ការ​ធ្វើ​ចរាចរណ៍ និងកាត់បន្ថយពេលវេលាធ្វើដំណើរ ។
​​ផ្លូ​វវជាតិលេខ១០ ជាប្រភេទផ្លូវ Grade III ក្រាលកៅស៊ូពីរស្រទាប់ (DBST) មានប្រវែងផ្លូវ សរុប១៩៧,៣៦ គី​ឡូ​ម៉ែ​ត្រ និងទទឹង ៩ម៉ែត្រ លាតសន្ធឹងកាត់ស្រុកសំឡូត ខេត្តបាត់ដំបង ពោធិ៍សាត់ រហូតដល់​ខេ​ត្ត​កោះ​កុង ។  គម្រោងនេះ បានចំណាយថវិកា​ប្រមាណជាង​២០០លានដុល្លារអាមេរិក ដែលជា​ហិរញ្ញប្បទានរប​ស់​រដ្ឋា​ភិ​​បា​ល​​ចិនរួមជាមួយ​ថវិកា​បដិភាគរបស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា សម្រាប់​ការ​ដោះស្រាយ​ផល​ប៉ះពាល់ ការ​បោ​ស​​​​​សម្អាត​គ្រាប់​មីនជាដើម ។​
បើតាម​អ្នក​ជំនាញនៃវិស័យអចលនទ្រព្យ​បាន​បង្ហាញ​ពីទស្សនវិជ្ជ​មាន​តាំងពី​គម្រោង​នេះចាប់ផ្ដើមលើក​ដំបូង ដោ​យ​​​បានលើកឡើង​ថា គម្រោង​នេះ​នឹង​ជំរុញការ​វិនិយោគ​លើ​វិស័យដីធ្លី និងអចលនទ្រព្យ​នៅ​តំបន់​តាមបណ្ដោយ​ផ្លូវ​នេះ​​​ក្នុងខេត្ត​ទាំងបី​ ហើយនឹងធ្វើ​ឱ្យ​តម្លៃដីនៅតាមបណ្ដោយផ្លូវ​នេះកើនឡើង​មួយកម្រិតទៀត ក្រោយពេល​ផ្លូវ​​​បានសាងសង់​រួចរាល់ និងមានអ្នក​ធ្វើដំណើរឆ្លង​កាត់​ច្រើន ។
អ្វីដែលជាការកត់សម្គាល់​ ក្រោយពេលរដ្ឋាភិបាល​ចំណាយថវិកា​រាប់រយលានដុល្លារអាមេរិកសាងសង់​ផ្លូវ​មួយនេះឃើញថា ​ពលរដ្ឋ​នៅប៉ែកពាយព្យ​នៃប្រទេស​ ដូចជា បាត់ដំបង ពោធិ៍សាត់​ និង​បន្ទាយ​មានជ័យ​​កាន់​តែ​​​ងាយស្រួល​ និង​ចំណាយពេល​ខ្លី​ដើម្បីធ្វើដំណើរ​ទៅកាន់​ខេត្ត​កោះកុង ​តំបន់​សមុទ្រ និងធ្វើឱ្យ​ខេត្ត​កោះកុង​ទាក់​ទាញ​ភ្ញៀវទេសចរ​បានកាន់តែច្រើន​ ជាក់​ស្ដែង​ កាលពី​ថ្ងៃឈប់សម្រាកកន្លងទៅនេះខេត្ត​កោះកុង​ទទួល​បានភ្ញៀវទេសចរ​យ៉ាងច្រើនកុះករ​ រហូតដល់​ខ្វះ​បន្ទប់សម្រាក់ស្នាក់​នៅទៀតផង។​
លោក​ជំទាវ មិថុនា ភូថង អភិបាលខេត្តកោះកុង បានថ្លែង​ប្រាប់សារព័ត៌មាន ​AMS កាលពី​ពេលថ្មីៗនេះថា តាម​រយៈផ្លូវជាតិលេខ​១០ និងផ្លូវ​ជាតិលេខ​៤៨ ពិតជា​បានធ្វើឱ្យភ្ញៀវទេសចរ​មក​លេង​ខេត្ត​កោះកុង​កាន់​តែច្រើន ​និង​ពិតជា​បានធ្វើ​ឱ្យបន្ទប់​ស្នាក់​នៅ​មានកា​រខ្វះខាត​បន្តិចពិត​មែន ។
លោកជំទាវ​បន្តថា ឱកាស​នេះ​គឺជា​ពេលវេលា​សម្រាប់​វិនិយោគិន​ក្នុងការ​បណ្ដាក់ទុនវិនិយោគ​លើ​បន្ទប់​ស្នាក់នៅ​ដូចជា​សណ្ឋាគារ ផ្ទះសំណាក់ រីសត​ និង​ភោជនីយដ្ឋាន ពីព្រោះថា នៅពេល​ផ្លូវ​ជាតិលេខ១០ និងផ្លូវជាតិលេខ​៤៨​ សាងសង់​រួចរាល់ ប្រាកដណាស់ថា នឹង​មានទេសចរ​ជាតិ ​- អន្តរជាតិ​ កាន់តែច្រើន​មក​សម្រាក និង​កម្សាន្ត​នៅក្នុងខេត្ត​កោះកុង​ជាក់ជាមិនខាន៕