•  ជួយកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ និងលើកកម្ពស់ជីវភាពប្រជាកសិករ ទប់ស្កាត់ការបង្ក ការរាលដាលឆ្លង និងការរាតត្បាតបំផ្លាញពីសំណាក់សមាសភាពចង្រៃគ្រប់ប្រភេទ
•  រួមចំណែកលើកកម្ពស់សុខភាពសាធារណៈ និងធ្វើឱ្យមាននិរន្តរភាពធនធានធម្មជាតិ និងប្រព័ន្ធក្សេត្របរិស្ថាន
•  ទប់ស្កាត់ការហូរចូលផលិតផលកសិកម្មគ្រប់ប្រភេទដែលមានផ្ទុកនូវសមាសភាពចង្រៃ និងសារធាតុបង្កផលប៉ះពាល់ចំពោះសុខភាព
•  បំពេញបាននូវលក្ខខណ្ឌតម្រូវ និងស្តង់ដារភូតគាមអនាម័យក្នុងការបង្កើនការនាំចេញផលិតផលកសិកម្មកម្ពុជាចូលទៅក្នុងទីផ្សារអន្តរជាតិ
•  ផ្តល់នូវជំនឿចិត្តជាមួយប្រទេសដៃគូពាណិជ្ជកម្ម ក្នុងការចរចាបើកទីផ្សារនាំចេញកសិផលកម្ពុជា ជាពិសេសបន្ទាប់ពីសម្រេចបាននូវកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីផ្សេងៗ។
យ៉ាងណាមិញ បើទោះបីជាសេចក្ដីព្រាងច្បាប់នេះបានសំដៅគាំទ្រទាំងស្រុងទៅលើការអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកសិកម្មនៅកម្ពុជាក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួនតូចនៅតែមាន ខណៈផលិតករមួយចំនួននៅមិនទាន់យល់ដឹង និងមានជំនាញក្នុងការផលិតឲ្យស្របទៅនឹងតម្រូវការនៃស្តងដារនៅឡើយ។
ជាក់ស្ដែង កាលពីថ្ងៃទី២០ខែ មករាកន្លងទៅ រដ្ឋបាលគយប្រទេសចិន និងក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទកម្ពុជាបានរៀបចំនូវកិច្ចប្រជុំវាយតម្លៃលើកដំបូងតាមរយៈវីដេអូទៅលើភូតគាមអនាម័យត្រីប្រាកម្ពុជាដែលនឹងនាំចេញទៅកាន់ប្រទេសចិន។ ក្រោយកិច្ចប្រជុំវាយតម្លៃនេះបានបញ្ចប់ក្នុងរយៈពេល៩ថ្ងៃទៅ ភាគីចិនបានសម្រេចឯកភាពជាបណ្តោះអាសន្នឱ្យកសិដ្ឋានចិញ្ចឹមត្រីត្រឹមតែចំនួន៣ និងកន្លែងកែច្នៃត្រី២ ទីតាំងប៉ុណ្ណោះដែលអាចនាំចេញបាន។
បន្ថែមពីនេះ ភាគីចិនបានតម្រូវឲ្យផលិតករកម្ពុជាកែប្រែនូវចំណុចខ្វះខាតមួយចំនួនទៀតមុននឹងឈានដល់ចុះពិធីសាររួមគ្នា ដើម្បីអនុញ្ញាតឱ្យត្រីប្រាកម្ពុជាទៅកាន់ប្រទេសចិនយ៉ាងទូលាយ។
ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសមាគមវារីវប្បករកម្ពុជា លោក សុខ រ៉ាដែន ធ្លាប់បានមានប្រសាសន៍ថា លទ្ធភាពក្នុងការផលិត ឬចិញ្ចឹមត្រីប្រា វារីវប្បករកម្ពុជាអាចធ្វើបាន ប៉ុន្តែអ្វីដែលជាឧបសគ្គគឺកម្រិតនៃការកំណត់គុណភាព។
លោកបានបន្តថា អ្នកចិញ្ចឹមត្រីកម្ពុជាអាចមានលទ្ធភាពធ្វើទៅបាន ប៉ុន្តែត្រូវការពេលវេលាបន្តិច ហើយបញ្ហាសំខាន់មិនមែនខ្វះខាតបច្ចេកចិញ្ចឹមនោះទេ គឺបញ្ហាថ្លៃចំណីដែលត្រូវចំណាយខ្ពស់៕