កិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីដ៏ធំបានចូលជាធរមានសម្រាប់ប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង
ភ្នំពេញ ៖ កតិកាសញ្ញាពាណិជ្ជកម្មសេរីដ៏ធំមួយដែលហៅថា កិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយក្នុងតំបន់ (RCEP) បានចូលជាធរមានសម្រាប់ប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង ហើយកាលពីថ្ងៃ០១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ ដែលវាត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងជួយធ្វើពិពិធកម្មផលប័ត្រពាណិជ្ជកម្មរបស់ប្រទេសមួយនេះ។ នេះបើតាមក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ឧស្សាហកម្មរបស់ទីក្រុងសេអ៊ូលបានបញ្ជាក់ក្នុង Yonhap News Agency
កិច្ចព្រមព្រៀងនេះបានចូលជាធរមានកាលពីថ្ងៃអង្គារ ក្នុងរយៈពេល៦០ថ្ងៃ បន្ទាប់ពីរដ្ឋាភិបាលកូរ៉េបានដាក់ការយល់ព្រមពីសភាទៅលេខាធិការដ្ឋាន។ នេះបើយោងតាមក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ឧស្សាហកម្ម និងថាមពលកូរ៉េខាងត្បូង។ ទិន្នន័យរបស់រដ្ឋាភិបាលបានបង្ហាញថា កិច្ចព្រមព្រៀង RCEP គឺជាកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីដ៏ធំបំផុតរបស់ពិភពលោក ដោយសារប្រទេសជាសមាជិកចំនួន ១៥ មានប្រហែល ៣០ភាគរយនៃផលិត​ផលក្នុងស្រុកសរុបចំនួនប្រជាជន និងទំហំពាណិជ្ជកម្មពិភពលោក។
កតិកាសញ្ញានេះបានចូលជាធរមានជាផ្លូវការនៅថ្ងៃទី១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ សម្រាប់ប្រទេសមួយចំនួន ស្របតាមវិធានដែលខ្លួនត្រូវចូលជាធរមាន ខណៈដែលប្រទេសនៅអាស៊ានយ៉ាងតិច៦ និងប្រទេសមិនមែនអាស៊ានចំនួន ៣ បានផ្តល់សច្ចាប័នបន្ទាប់ពីបញ្ចប់នីតិវិធីក្នុងប្រទេសខ្លួន។
កាលពីខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២០ ប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូងបានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីដ៏ធំមួយនេះជាមួយបណ្តាប្រទេសចំនួន ១៤ផ្សេងទៀត ដែលជាប្រទេសសមាជិកទាំង ១០របស់អាស៊ាន រួមជាមួយនឹងប្រទេសចិន ជប៉ុន អូស្ត្រាលី និងណូវែលសេឡង់ ហើយរដ្ឋសភាកូរ៉េខាងត្បូងបានផ្តល់សច្ចាប័នទៅលើកិច្ចព្រមព្រៀងនេះកាលពីខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០២១។
ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ឧស្សាហកម្ម និងថាមពលកូរ៉េខាងត្បូងបានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ៖
“វាត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងជួយដល់បណ្តាក្រុមហ៊ុនអាជីវកម្មរបស់កូរ៉េក្នុងការឈានទៅរកទីផ្សារក្រៅប្រទេស ដោយសារវាពង្រីកទីផ្សារសម្រាប់ទំនិញនាំចេញសំខាន់ៗ ដែលរួមមានដែក និងរថយន្ត ព្រមទាំងវិស័យសេវាកម្ម ដូចជាហ្គេមអនឡាញ គំនូរជីវចល ភាពយន្ត និងតន្ត្រីជាដើម”
យោងតាមទិន្នន័យនោះបានឱ្យដឹងថា ចំនួនសរុបនៃការនាំចេញរបស់កូរ៉េខាងត្បូងទៅកាន់បណ្តាប្រទេសដែលចូលរួមក្នុងកិច្ចព្រមព្រៀង RCEP បានកើនឡើងដល់តម្លៃ ២៥៤,៣ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិកក្នុងឆ្នាំ២០២០ ដោយបានយកប្រហែលពាក់កណ្តាលនៃការនាំចេញសរុបរបស់ប្រទេស។ ក្រសួងនេះបាននិយាយថា វាក៏ជាកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីដំបូងគេដែលកូរ៉េខាងត្បូងមានការពាក់ព័ន្ធនឹងប្រទេសជប៉ុនផងដែរ។
លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង អនុប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា បានប្រាប់ AMS ថា ការដែលកិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយក្នុងតំបន់ (RCEP) បានចូលជាធរមានសម្រាប់ប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូងកិច្ចព្រមព្រៀងវាជាការគួរឱ្យត្រេកអរ ព្រោះ RCEP នេះជាកិច្ចព្រមព្រៀងមួយរបស់ប្រទេសសមា​ជិកទាំង ១០ របស់អាស៊ាន រួមជាមួយនឹងប្រទេសចំនួន៥ផ្សេងទៀតពង្រីកទីផ្សារសម្រាប់ទំនិញនាំចេញសំខាន់ៗ។
លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង បានលើកឡើងថា ទោះបីកម្ពុជាពុំទាន់មានពាណិជ្ជកម្មសេរីរវាងកម្ពុជា និងកូរ៉េ តែវានឹងក្លាយជាកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរី​(KFTA) លើកទី២ បន្ទាប់ពីកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីរវាងកម្ពុជា និងចិន។ ខណៈកិច្ចព្រមព្រៀងនេះ នឹងបន្ថែមលើកិច្ចព្រមព្រៀង RCEP ដោយវានឹងលើកកម្ពស់ការនាំចេញទំនិញរបស់កម្ពុជាទៅកាន់ប្រទេសកូរ៉េបន្ថែមទៀត ជាពិសេសផលិតផលកសិកម្មព្រោះថា កិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីកម្ពុជា-កូរ៉េ បានត្រូវចុះហត្ថលេខា ដោយរដ្ឋមន្រ្ដីក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ជាមួយភាគីកូរ៉េរួចហើយ៕