ផលិតផលគ្រាប់ស្វាយចន្ទីកម្ពុជាកំពុងបង្ហាញប្រជាប្រិយភាពនៅលើទីផ្សារប្រទេសជប៉ុន
ក្រោមកិច្ចគាំទ្រពីសំណាក់រដ្ឋាភិបាលជប៉ុនទៅលើការបើកឱកាសនៃការនាំចេញផលិតផលកសិផលកម្ពុជា បច្ចុប្បន្នផលិតផលគ្រាប់ស្វាយចន្ទីបាននាំចូលទៅដល់ទីផ្សារប្រទេសជប៉ុនហើយ និងកំពុងបង្ហាញពីប្រជាប្រិយភាពរបស់ខ្លួនគួរឱកត់សម្គាល់ រួមជាមួយនឹងគម្រោងបង្កើនលទ្ធភាពនៃការនាំចេញឲ្យបានកាន់តែច្រើនបន្ថែមទៀត។
ជាមួយនឹងការទទួលបានឱកាសដូចបង្ហាញជូនខាងលើនេះ តាមរយៈសិប្បកម្មកែច្នៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទី ជ័យ សំបូរ ក្រោមកិច្ចគាំទ្រពីសំណាក់ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បាននាំ​ចេញ​គ្រាប់ស្វាយ​ចន្ទី​​​​កែច្នៃរួចជាផលិតផលសម្រេចចំនួន7តោន​ទៅ​កាន់​ប្រទេសជប៉ុនសម្រាប់លើកទី1 ហើយលើកទី2 នឹងនាំចេញចំនួន 9 តោនទៀត ខណៈដែលពេលនេះបានដាក់​ចូល​ក្នុងទូកុងទីន័រសម្រាប់នាំចេញរួចរាល់ ដោយគ្រោងចេញដំណើរ​នៅត្រឹមថ្ងៃ​ទី17 ខែមិថុនាក្នុងសប្ដាហ៍នេះ ហើយសង្ឃឹមថាផលិតផល​ខ្មែរប្រភេទនេះនឹង​ទៅដល់ទីក្រុង OSAKA នៅថ្ងៃទី15 ខែ​កក្កដា ឆ្នាំ2021 ខាងមុខនេះ។
លោកស្រី អ៊ិន ឡៃហួត ម្ចាស់សិប្បកម្មកែច្នៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទី ជ័យ សំបូរ បានបញ្ជាក់ថាសិប្បកម្មមានគម្រោងនាំ​ចេញ​ក្នុង​បរិមាណ 9 តោន ជារៀងរាល់ខែ ហើយបរិមាណនេះ​នឹងមានការកើន​ឡើងតាមការបញ្ជា​ទិញ​ពីទីផ្សារជប៉ុន​នា​ពេល​អនាគត។ ក្រៅពីទីផ្សារអន្តរជាតិ សិប្បកម្មកែច្នៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទី ជ័យសំបូរ បានផ្គត់​ផ្គង់ឲ្យ​ទីផ្សារ​ក្នុងស្រុកមួយចំនួនទៀត ដូចជាទីផ្សារសហករណ៍សរីរាង្គខ្មែរ លក់ដុំ លក់រាយជូន​អតិថិ​ជន​ទៅតាមបណ្តា​ខេត្ត និងតំបន់ទេស​ចរណ៍ប្រាសាទសំបូរព្រៃគុកជាដើម។
ស្ថិតនៅក្នុងគម្រោងនៃការបង្កើនលទ្ធភាពផលិត និងការនាំចេញ បច្ចុប្បន្ន សិប្បកម្ម​កែច្នៃ​គ្រាប់​ស្វាយចន្ទី ជ័យសំបូរ បានចុះកិច្ចព្រម​ព្រៀងជា​មួយក្រុមហ៊ុនជប៉ុន Top Planning Japan (TPJ) ក្នុងការទិញគ្រាប់ស្វាយ​ចន្ទីយកទៅធ្វើការកែ​ច្នៃ​សាក​ល្បង​ប្រមាណចំនួន 150​តោន។ ដោយឡែកចំពោះទុនវិនិយោគពាណិជ្ជកម្ម ក្រុមហ៊ុនបាន​ចរចាតម្លៃ​អាស្រ័យលើប្រភេទ និងគុណភាពជាក់ស្ដែង និងស្របតាម​តម្លៃទីផ្សារប្រមាណ 20 ម៉ឺនដុល្លារកាលពីឆ្នាំ2020។
ដោយឡែកនៅឆ្នាំ2021 នេះ​សិប្បកម្មគ្រោងទិញគ្រាប់ស្វាយចន្ទីចំនូន 1,000 តោនពីកសិករដែលក្នុងនោះក៏នឹងសាក​ល្បងកែ​ច្នៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទី​សរីរាង្គចំនួន 30 ​តោន​ ដែលទទួលទិញពីសហគមន៍​ផលិតគ្រាប់ស្វាយ​ចន្ទីសរីរាង្គ​ក្នុង​ខេត្តព្រះវិហារ។ ក្នុងទិសដៅអនាគត TPJ សហការជាមួយសិប្បកម្មកែច្នៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទី ជ័យសំបូរ ក្រោមកិច្ច​សម្របសម្រួលពីនាយកដ្ឋានកសិ-ឧស្សាហកម្មនឹងបង្កើនការនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារអឺរ៉ុប សហរដ្ឋអា​មេរិក កាណាដា ចិន និងអូស្ត្រាលី រួមទាំងបង្កើនទំហំផលិតកម្មកែច្នៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទីឱ្យបាន 20តោន/ខែ និងបង្កើនបរិមាណប្រមូលទិញគ្រាប់ស្វាយចន្ទីស្រស់ចំនួន 1,000តោន ក្នុងឆ្នាំ2021។
ជាមួយគ្នានេះ ដោយសហការជាមួយសមាគមស្វាយចន្ទីកម្ពុជា បច្ចុប្បន្នក្រុមហ៊ុនបានកសាងឃ្លាំងស្តុកគ្រាប់ស្វាយ​ចន្ទីស្រស់​ដែលមាន​សមត្ថភាពស្តុកទុកគ្រាប់យ៉ាងតិច 5,000តោន ដើម្បីធានាបរិមាណផ្គត់ផ្គត់ និងតម្លៃកិច្ចសន្យា។ នៅ ឆ្នាំ2023 ក្រុមហ៊ុន TPJ គ្រោងបង្កើតរោងចក្រកែច្នៃ ដែលមានសមត្ថភាពផលិតបានរហូតដល់ 2,000-3,000តោន/ឆ្នាំ៕