ថវិកាសន្សំជាតិរបស់កម្ពុជាជាង ៣ ០០០លានដុល្លារ ទើបតែដកចំណាយត្រឹម ១ ភាគ ៣ តែប៉ុណ្ណោះ
ភ្នំពេញ ៖ នៅក្នុងស្ថានការណ៍ដ៏លំបាកនៃដំណើរការសេដ្ឋកិច្ច ក៏ដូចជាការទប់ទល់ជាមួយនឹងវិបត្តិជំងឺសាកលកូវីដ-១៩ ក្នុងរយៈពេលជាង១​ឆ្នាំ​កន្លង​ទៅនេះ ប្រាក់សន្សំដែលជាប្រាក់សុទ្ធរបស់កម្ពុជាសរុបប្រមាណ៣០០០លានដុល្លារត្រូវបានដកចំណាយនៅក្នុងកិច្ចដំណើរ​ប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹង​ស្ថានការណ៍​ដ៏អាក្រក់​កន្លងទៅនេះអស់ត្រឹម​ប្រមាណ​  ១/៣ នៃប្រាក់សន្សំសរុបតែប៉ុណ្ណោះ។
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍នៅក្នុងឱកាសប្រកាសបើកយុទ្ធនាការចាក់វ៉ាក់សាំងជូនដល់កុមារ និងយុវវ័យអាយុចាប់ពី១២ឆ្នាំដល់ក្រោម១៨ឆ្នាំនៅវិមានសន្ដិភាពកាលពីថ្ងៃទី១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១ថា ជាសាច់ប្រាក់សន្សំបានជាង​ ៣ពាន់លានដុល្លារ មុនពេលនៃការមកដល់នៃជំងឺកូវីដ១៩ ដែលជាប្រភពចំណូលទី២របស់កម្ពុជាទទួលបានមុនពេលកើនមានវិបត្តិកូវីដនោះ រហូតមកដល់ពេលនេះ រាជដ្ឋា​ភិបាល​បានចាយអស់ជាង​ ១ពាន់លានដុល្លារទៅហើយ នៅសល់សាច់ប្រាក់​ ២ពាន់លានដុល្លារ ដែលមិនបានទៅរំខានដល់ទុនបម្រុងអន្តរជាតិ ២០ពាន់​លាន​ដុល្លារ និងមាសរាប់សិនតោននោះទេ។
ការដកថវិកាសន្សំជាតិប្រមាណ១ពាន់លានដុល្លារនេះត្រូវបានយកទៅចំណាយលើវិស័យ និងចំណុចសំខាន់ៗក្នុងផែនការ និងយុទ្ធនាការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងវិបត្តិជំងឺកូវីដនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា រាប់ទាំងការចំណាយនៅក្នុងវិស័យសុខាភិបាលដែលដើរនាទីយ៉ាងសំខាន់ផងដែរ។
«បច្ចុប្នប្បន្ននេះ ចំណូលដែលអាចទទួលបានតាមរយៈឧស្ម័នរ៉ែប្រេកាតដំណក់ដំបូងរបស់កម្ពុជា​ជាមួយក្នុង​អន្តរជាតិមួយនោះបានបរាជ័យហើយ ប៉ុន្តែកម្ពុជានៅមានសំណាងទទួលបានចំណូលថ្មីពីឧស្សាហកម្មរ៉ែមាស ដែលកំពុងចម្រាញ់ក្នុងជំហានដំបូង ដោយ​ទទួល​បានប្រមាណ១៣៧គីឡូក្រាមក្នុងមួយខែ»
ឧស្សាហកម្មរ៉ែមាសនេះ ស្ថិតនៅតំបន់អូរខ្វាវ ខេត្តមណ្ឌលគិរី ដែលវិនិយោគដោយក្រុមហ៊ុន រ៉ឺនេសង់ មីនើរ៉ល របស់អូស្ត្រាលី។ ឧស្សាហកម្មដ៏មានសារសំខាន់មួយនេះ ត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាសម្ពោធដាក់ឲ្យដំណើរការជាផ្លូវការនូវការដ្ឋានអាជីវកម្ម និងរោងចក្រចម្រាញ់រ៉ែមាស នៅថ្ងៃទី២១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ ក្នុងតំបន់អូរខ្វាវ ស្រុកកែវសីម៉ា ខេត្តមណ្ឌលគិរី។
ការដ្ឋានអាជីវកម្ម និងរោងចក្រចម្រាញ់រ៉ែមាសនេះ មានសមត្ថភាពជីកយករ៉ែប្រមាណជិត ២លានតោនក្នុងមួយឆ្នាំ និងចម្រាញ់ចេញជាដុំមាសកម្រិត ៩០ភាគរយ (Gold Doré Bars) បានប្រមាណ៣តោនក្នុងមួយឆ្នាំ សម្រាប់រយៈពេលប៉ាន់ស្មានដំបូងចំនួន៨ឆ្នាំ ហើយបច្ចុប្បន្នកំពុងដំណើរការយ៉ាងសកម្មបើទោះជាមានការរំខានដោយបញ្ហានៃជំងឺឆ្លងក៏ដោយ ៕