" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-72639 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
តម្លៃសំបុត្រយន្ដហោះធ្លាក់ចុះ ខណៈជើងហោះហើរមានការកើនឡើង
ភ្នំពេញ ៖ តម្លៃសំបុត្រយន្ដហោះរវាងកម្ពុជាទៅបណ្ដាប្រទេសក្នុងអាស៊ី និងទៅអ៊ឺរ៉ុបជារួមគឺមានការធ្លាក់ចុះ ស្របពេលដែលក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍បានបង្កើនជើងហោះហើររបស់ខ្លួនឡើងវិញបន្តិចម្ដងៗ ខណៈការរិតបន្តឹងការធ្វើដំណើរត្រូវបានបន្ធូរបន្ថយកាន់តែច្រើននៅក្នុងបណ្ដាប្រទេសជុំវិញពិភពលោក។
ដោយឡែក សម្រាប់ជើងហោះហើរកម្ពុជា-ចិន បានធ្លាក់ចុះប្រមាណពី២០% ទៅ៣០% បើធៀបនឹងទៅនឹងកាលពីត្រីមាសទី១ ឆ្នាំ២០២២នេះ។ ហើយបើធៀបទៅនឹងពេលនៃការរីករាលដាលជំងឺកូវីដ១៩ខ្លាំង តម្លៃសំបុត្រយន្តហោះទៅមករវាងប្រទេសទាំងពីរ បានហក់ឡើងរហូតដល់១ម៉ឺនដុល្លារ ហើយក្រោយមកធ្លាក់ដល់ ៦ពាន់ដុល្លារ និងដែលមកទល់ពេលនេះបានធ្លាក់នៅតែជាង៣ពាន់ដុល្លារប៉ុណ្ណោះ។
ការធ្លាក់ចុះតម្លៃនេះគឺដោយសារការបន្ធូបន្ថយនៃវិធានការរិតបន្តឹងរបស់ចិន និងជើងហោះហើររវាងប្រទេសទាំងពីរ បានកើនឡើងដល់ ១៥ជើង ក្នុងមួយសប្តាហ៍។ នេះបើតាមការបញ្ជាក់របស់លោក ស៊ីន ចាន់សិរីវុត្ថា អនុរដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យអាកាសចរស៊ីវិល។
សម្រាប់តម្លៃសំបុត្រយន្តហោះរវាងកម្ពុជា និងតំបន់អាស៊ីវិញ បានធ្លាក់ចុះពី២៥% ទៅ៣០% រីឯតម្លៃសំបុត្រទៅមករវាងកម្ពុជា និងអឺរ៉ុប ក៏បានធ្លាក់ចុះក្នុងរង្វង់ពី ១០% ទៅ២០% ដែរបើធៀបទៅនឹងត្រីមាសទី១ ឆ្នាំ២០២២នេះ។ មិនខុសពីជើងហោះហើរកម្ពុជា-ចិន នេះក៏ដោយសារតែប្រទេសជាច្រើនបានបើកចំហរ និងបន្ធូរបន្ថយវិធានការរិតបន្តឹងរបស់ខ្លួន។
បើតាមអ្នកនាំពាក្យរូបនេះ រយៈពេល៨ខែ ដើមឆ្នាំ២០២២នេះ ចំនួនភ្ញៀវចិនដែលបានមកកម្ពុជា តាមផ្លូវអាកាសមានចំនួន ៤១ ៤២១នាក់ កើនឡើង២៧.៥% បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នា កាលពីឆ្នាំ២០២១ តែបើធៀបរយៈពេល១ខែ រវាងខែកក្កដា និងខែសីហា កើនឡើង ២២.៣៧%។ ចំណែកជើងហោះហើរសព្វថ្ងៃនេះពីកម្ពុជាទៅចិន ចំនួន ១៥ជើង និងពីចិនមកកម្ពុជាចំនួន១៥ជើងក្នុងមួយសប្តាហ៍។
ក្នុងរយៈពេល៨ខែនេះ កម្ពុជាទទួលបានអ្នកដំណើរតាមផ្លូវអាកាស ពីបណ្តាប្រទេសផ្សេងៗទៀតដូចជា ថៃមានចំនួនជិត២៤ម៉ឺននាក់ កើនឡើង៣២២.៥%, វៀតណាមចំនួនជិត២០ម៉ឺននាក់ កើនឡើង២៤២៤.៤% ,សហរដ្ឋអាមេរិកចំនួនជាង៣ម៉ឺន៤ពាន់នាក់ កើនឡើង១៥៩៤%, ឥណ្ឌូនេស៊ី ចំនួន២ម៉ឺន៧ពាន់នាក់ កើនឡើង ៦៦១.៤%, កូរ៉េ ចំនួន២ម៉ឺន៣ពាន់នាក់ កើនឡើង ៩៦០.៦% ម៉ាឡេស៊ី ចំនួនជាង២ម៉ឺន២ពាន់នាក់ កើនឡើង២១៥៤.៣%, បារាំងចំនួន ជាង២ម៉ឺន២ពាន់នាក់ កើនឡើង២៤៧០.៨% អង់គ្លេស ១ម៉ឺន៥ពាន់នាក់កើនឡើង៤២២២.៩% និងអូស្រ្តាលី ចំនួនជាង១ម៉ឺន៣ពាន់នាក់ កើនឡើង៤៥៨៩.៦%។
គួរបញ្ជាក់ថា ក្នុងរយៈពេល៨ខែឆ្នាំ២០២២ ទេសចរអន្តរជាតិចូលមកកម្ពុជាមានចំនួនជិត១លាននាក់ កើនឡើង ៧២០% ធៀបរយៈពេលដូចគ្នាឆ្នាំ២០២១ និងថយចុះ៧៧% ធៀបរយៈពេលដូចគ្នាឆ្នាំ២០១៩។ ក្នុងនោះផ្លូវអាកាស ៣៩៦,៥៩១នាក់ កើនឡើង ៥៩៥% និងផ្លូវគោក-ទឹក ៦០១,៦៨១នាក់ កើនឡើង ៨៣១%។  នេះបើតាមទិន្នន័យពីក្រសួងទេសចរណ៍៕