កម្ពុជា រំពឹង​ទទួលបានការ​វិនិយោគ​ និងទេសចរ​ពីប្រទេស​ចិន​បន្ថែ​ម​ក្រោយដំណើរទស្សនកិច្ច​របស់រដ្ឋមន្ត្រី​ការ​បរទេស​ចិន
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងឆ្នាំ ២០២៤​នេះ កម្ពុជារំពឹងថា​នឹង​មានរំហូរ​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពី​ប្រទេស​ចិន និង​ទេសចរជនជាតិ​ចិន​ចូលមកកម្ពុជា​បន្ថែម​មួយកម្រិត​ទៀត ។ នេះបើតាម​ប្រសាសន៍​សម្ដេច​មហា​បវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​ ក្នុង​ជំនួប​ជាមួយឯកឧត្តម ​វ៉ាង យី​ រដ្ឋមន្ត្រី​ការបរទេស​ចិន​នៅ​ថ្ងៃទី​២២ ខែមេសា ២០២៤ ។​​
សម្តេចធិបតី​ ហ៊ុន​ ម៉ាណែត បានមានប្រសាសន៍ថា តាមរយៈការកំណត់យកឆ្នាំ២០២៤ ជាឆ្នាំនៃ​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​រវាង​ប្រជាជន និងប្រជាជន សម្តេចធិបតី មានជំនឿជាក់ថា រំហូរវិនិយោគ និងអ្នកទេសចរមកពីប្រទេស​ចិន​នឹង​កើនឡើ​ងថែមទៀត។
សម្ដេចធិបតី​ ហ៊ុន ម៉ាណែត បានថ្លែងអំណរគុណ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះកិច្ចសហប្រតិបត្តិការកម្ពុជា-ចិន ដែលបានរួមចំ​ណែក​ក្នុង​ការជំរុញការអភិវឌ្ឍសង្គម-សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ឱ្យមានការរីកចម្រើន។ បន្ថែមលើនេះ សម្តេចធិបតី ក៏បានសម្តែ​ងនូវ​ការវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះគំនិតផ្តួចផ្តើមខ្សែក្រវ៉ាត់ និងផ្លូវ (BRI) ដែលបានរួមចំណែ​កផ្ត​ល់​ល​ទ្ធភា​ព​ដ​ល់​កម្ពុជា​ក្នុង​ការ​កសា​ង​ហេដ្ឋា​រចនា​សម្ព័ន្ធ ដូចជាផ្លូវលឿនភ្នំពេញ-ក្រុងព្រះសីហនុ និងអាកា​ស​យា​ន​ដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាប-អង្គរ ជាដើម ដែលបានរួមចំណែកដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនេះ ស​ម្តេ​ចធិ​បតី បាន​សម្តែងនូវក្តីរីករាយ និងវាយតម្លៃខ្ពស់អំពីវឌ្ឍនភាពនៃក្របខ័ណ្ឌកិច្ចសហប្រតិបត្តិការត្បូងពេជ្រ ដែលប្រទេសទាំងពីរបានឯកភាព កាលពីឆ្នាំ២០២៣ ។
សម្ដេចធិបតី និងឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី វ៉ាង យី បាន​ប​ញ្ជា​ក់​អំ​ពីការបន្តពង្រឹងកិច្ចសហ​ប្រតិបត្តិកា​រ​ដែ​លមា​ន​​ស្រា​ប់​​លើ​វិ​ស័​យ​ការពា​រ​ជាតិ និងសន្តិសុខ អប់រំ វប្បធម៌ និងវិស័យផ្សេងៗទៀត និងពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការថ្មីៗ ដោយក្នុងនោះឯ​កឧត្តម វ៉ាង យី បានបញ្ជាក់ថា ភាគីចិននឹងជំរុញបញ្ចប់ការរៀបចំផែនការមេ ឱ្យបានឆាប់ ដើម្បី​ឱ្យកិច្ច​សហ​ប្រតិ​បត្តិការ​លើ​ច្រក​របៀង​មច្ឆា និងអង្ករ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការច្រករបៀងឧស្សាហកម្ម និងបច្ចេ​កវិទ្យា លេចចេញជារូបរាងក្នុងពេលដ៏ខ្លីខាងមុខ ព្រម​ទាំង​ជួយ​អភិវឌ្ឍ​និង​ធ្វើ​ទំនើប​កម្ម​វិស័យ​កសិ​-​ឧ​ស្សា​ហក​ម្ម ​នៅកម្ពុជា ផងដែរ។
នៅក្នុង​ជំនួប​នោះ​ដែរ ​សម្តេ​ច​ធិ​បតីបានស្នើឱ្យភាគីចិនពិនិត្យ​លទ្ធ​ភាព​ក្នុង​ការជំ​រុញ​កិ​ច្ចស​ហ​ប្រ​​តិ​បត្តិ​​ការ​ក្នុ​ង​កា​រ​បង្កើតតំបន់ពាណិជ្ជកម្មសេរីកម្ពុជា-ចិន និងតំបន់​សេដ្ឋ​កិច្ច​ពិសេស​បន្ថែម​ទៀត ​។
ពាក់ព័ន្ធនឹង​រំហូរវិនិយោគ បើតាម​របាយការណ៍​របស់​ក្រុម​ប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​​ កាលពីឆ្នាំ២០២៣​កន្លងទៅ​នេះ កម្ពុជា​ទទួលបានទុន​វិនិយោគដែលចុះបញ្ជីនៅ​ក្រុម​ប្រឹក្សា​អ​ភិ​វឌ្ឍ​ន៍​កម្ពុជា​ចំនួនជិត​៥ពាន់​លានដុល្លារអាមេរិក ដោយ​ភាគ​ច្រើន​ជា​ប្រភព​មកពីប្រទេស​ចិន និង​ក្នុងស្រុកដោយរួ​មចំណែក​រហូតដល់​ប្រមាណ៩០ភាគរយ​នៃទុន​វិនិយោគសរុប ។
ក្នុងរយៈ​ពេល​១​ត្រីមាស​ដំបូង​ក្នុងឆ្នាំ ២០២៤​នេះដែរ​ កម្ពុជា​ទទួល​បាន​គម្រោ​ង​វិនិយោគ​ថ្មី និង​គម្រោងពង្រីកផលិតកម្ម​ សរុបចំនួន​១០៦​គម្រោង​មានទុនវិនិយោគ​ប្រមាណ២,២​ពាន់​​លានដុល្លារ​អាមេរិក​ ក្នុងនោះ មកពីប្រទេស​ចិន​មាន​ប្រមាណ៣៥,៣៤ភាគរយ​នៃទុនវិនិយោគសរុប​ ៕