កម្ពុជា​​ចំណាយថវិកា​ប្រមាណ៦៦០​លានដុល្លារ​ ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍​ទឹកស្អាតសម្រាប់ពលរដ្ឋ​​នៅក្រុង​ភ្នំពេញ​និង​តំបន់​ជាយ​ក្រុង
ភ្នំពេញ ៖ ដើម្បី​បំពេញ​តម្រូវការ​ខ្វះខាត និងផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាត​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​រស់នៅក្នុងក្រុងភ្នំពេញ ជាពិសេស​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែលរស់​នៅតំបន់ជាយក្រុង រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​សាងសង់​រោងចក្រផលិតទឹកស្អាត​ធំមួយ​កន្លែងទៀតនៅសង្កាត់បាក់ខែង ខណ្ឌ​ជ្រោយ​ចង្វារ​ រាជធានីភ្នំពេញ ដោយ​រោងចក្រ​នេះនឹង​ចំណាយថវិកា​សរុប​ប្រមាណ​៦៦០​លានដុល្លារអាមេរិក ដើម្បី​បញ្ចប់​​គម្រោងទាំងស្រុង ។
យោងតាម​សេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មាន​របស់​ក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម​ វិទ្យា​សាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និង​នវានុវត្តន៍ ​បានឱ្យ​ដឹងថា រោងចក្រ​ផលិតទឹកស្អាត​បាក់ខែង នឹងត្រូវ​សាងសង់​ជា​ ៣ ​ដំណាក់​កាល​ ឬ ​៣ ជំហាន ហើយ​រហូត​មក​ដល់​​បច្ចុប្បន្ន រោងចក្រ​មួយនេះ​សម្រេច​បាន​ការសាងសង់ ​២ដំណាក់​កាល និងបានដាក់ឱ្យ​ប្រើ​ប្រាស់​ហើយ​ផង​ដែរ ។ សម្រាប់​រោងចក្រ​ផលិតទឹកស្អាត​ដំណាក់​កាលទី​៣ ក៏​បានប្រកាស​បើក​ការដ្ឋាន​សាងសង់​ជាផ្លូវការ​រួចរាល់ហើយដែរ ។​
តាម​របាយការណ៍​របស់​ក្រសួងមួយនេះបានឱ្យដឹងថា គម្រោងទាំង ៣ ដំណាក់កាលនេះ នឹងត្រូវ​ចំណាយ​ទឹកប្រាក់អស់​ប្រមាណ ៦៦០​លានដុល្លារ​ ដែលបានមកពី​ឥណទាន​សម្បទាន​របស់ទីភ្នាក់​ងារ​បារាំង​សម្រាប់​ការអភិវឌ្ឍ​ (AFD ) មាន​ប្រមាណ​ ៤១០លានដុល្លារ​អាមេរិក ឥណទានសម្បទាន​ពី​ធនាគារ​វិនិយោគ​អឺរ៉ុប​ ចំនួន​​១០០លានដុល្លារ​អាមេរិក ហិរញ្ញប្បទាន​ឥណ​ទាន​​​ពីសហគមន៍​អឺរ៉ុប​មាន​ចំនួន​២៦​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក និង​ថវិកា​បដិភាគពី​រដ្ឋាករទឹក​ស្វយ័ត​ក្រុង​ភ្នំពេញ​ចំនួន​១២៤លាន​ដុល្លារអាមេរិក ។​​
នៅពេល​រោងចក្រ​ផលិតទឹក​ស្អាត​ទាំង​ ៣ ដំណាក់​កាលនេះសាងសង់រួចរាល់ វាមាន​សមត្ថភាពអាច​ផលិត​ទឹ​ក​​បា​ន​​​ក្នុងមួយ​ថ្ងៃ​ ១លានម៉ែត្រគូប សម្រាប់​បំពេញ​តម្រូវរបស់ពលរដ្ឋ​នៅក្រុង​ភ្នំពេញ និងក្រុ​ងតាខ្មៅ​ ខេត្ត​កណ្ដាល ។
បើតាម​ក្រសួង ឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ​ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ បានបញ្ជាក់ថា ​សម្រាប់​គម្រោង​ក្នុង​ដំ​ណាក់​​កាលទី​១ បាន​ចំ​ណាយ​​ទឹកប្រាក់​ប្រមាណ ២៦៤,៨​​លានដុល្លារអាមេរិក គម្រោង​ដំណាក់ទី​២ បា​ន​ចំ​ណាយ​ទឹក​ប្រាក់​ប្រមាណ ១៤៨,២​លានដុល្លារ​អាមេរិក​ និង​​គម្រោង​រោងចក្រ​ផលិតទឹកស្អាត​បាក់ខែ​ង​ដំណាក់​កាល​ទី​៣ គ្រោងនឹង​ចំណាយ​ថវិកា ​២៥៧​លានដុល្លារអាមេរិក ។
ឯកឧត្តម ហែម វណ្ណឌី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ បានលើកឡើងថា រាជរដ្ឋា​ភិបាល​កម្ពុជា​បាន​បន្តអ​នុវត្ត​តួនាទី​ជា​យុទ្ធ​សាស្ត្រ​ក្នុ​ង​ការព​ង្រឹង​ការ​គ្រប់គ្រង និងអភិវឌ្ឍ​វិស័យ​ទឹក​ស្អាត ដោយមានការចូលរួមពីប្រតិបត្តិករទឹកស្អាតឯកជន ដើម្បីបំពេញតម្រូវការប្រចាំថ្ងៃសម្រាប់គ្រួសារ និង​គាំ​ទ្រតំបន់អាទិភាព ដូច​ជា​តំបន់​រោង​ចក្រ​សហគ្រាស សួនបណ្តុំសហគ្រាសធុនតូច និង មធ្យម តំបន់​សេដ្ឋ​កិច្ច​ពិសេស និងតំបន់ប៉ូលសេដ្ឋកិច្ច ដែលនឹងបង្កើតឱកាសការងារ និងជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ។
ការអភិវឌ្ឍ​វិស័យទឹកស្អាត​ និងអាច​បំពេញ​តម្រូវការ​ខ្វះខាត​ដល់​ពលរដ្ឋ​នៅតំបន់ជាយក្រុង ហើយ​អ្នក​អ​ភិ​វ​ឌ្ឍ​ន៍​លើវិស័យ​លំនៅឋាន​ក៏នឹងអាច​ជ្រើសរើស​យក​តំបន់ជាយក្រុង​ស​ម្រាប់​ជា​ទី​តាំង​​អភិវឌ្ឍន៍​គម្រោង​របស់ខ្លួន​ដើម្បីបំ​ពេញ​ទៅតាម​កំណើន​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅក្រុងភ្នំពេញ ។ ម៉្យាងទៀត បើសិនជា​រាជរដ្ឋាភិបាល​អភិវឌ្ឍន៍​ហេដ្ឋារ​ចនា​ស​ម្ព័ន្ធ​ទាំងពីរ ( ផ្លូវ ទឹក ភ្លើង ) អ្នក​អ​ភិ​វឌ្ឍន៍​នឹង​ចូលទៅកាន់​តំបន់​នោះ​ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍​​ ដូចជា​ រោងចក្រ ស​ហ​គ្រាស និង​លំនៅឋាន​ជាដើម ៕