ភ្នំពេញ ៖ រយៈពេលនៃជម្លោះរវាងកម្ពុជា និងថៃ ចាប់ពីចុងខែឧសភា រហូតដល់ខែសីហានេះ បានធ្វើឱ្យទំនាក់ទំនងរវាងប្រទេសទាំងពីរធ្លាក់ដាំក្បាលចុះយ៉ាងខ្លាំង។ ជាមួយគ្នានោះ ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាដែលជាពលករបម្រើការងារនៅប្រទេសថៃជាច្រើននាក់ក៏បានសម្រេចចិត្តវិលត្រឡប់មកកាន់ប្រទេសកំណើតវិញ។
យោងតាមការឱ្យដឹងពីក្រសួងការងារ បណ្ដុះបណ្ដាល និងវិជ្ជាជីវៈ បានឱ្យដឹងថា គិតមកត្រឹមខែសីហានេះ ពលករកម្ពុជាដែលធ្លាប់បម្រើការងារនៅប្រទេសថៃ បានត្រឡប់ចូលមកក្នុងប្រទេសកម្ពុជាវិញ មានចំនួនប្រមាណជិត ១លាននាក់ហើយ។ ការវិលត្រឡប់យ៉ាងគំហុករបស់ពលករនាពេលនេះ ត្រូវបានអ្នកជំនាញមើលឃើញថា នឹងជួយជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាបានក្នុងទំហំដ៏ច្រើន ប្រសិនបើរដ្ឋាភិបាលអាចដោះស្រាយការងារជូនពួកគេទាន់ពេលវេលា។
មានប្រសាសន៍នៅក្នុងកិច្ចសម្ភាសន៍កម្មវិធី «អប្សារាយប់នេះ» លោក ច័ន្ទ សុផល នាយកនៃមជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាគោលនយោបាយបានឱ្យដឹងថា បើមើលទៅលើផលចំណេញ គឺចំណេញផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច ក្នុងករណីដែលពួកគាត់មកដល់ស្រុកកំណើត ហើយទទួលបានការងារធ្វើ។ ជាក់ស្ដែងនៅក្នុងស្រុក សង្កេតឃើញថា នៅមានកង្វះខាតពលកម្មតាមរោងចក្រ សហគ្រាសមួយចំនួន ហើយអាចមានការវិនិយោគថ្មីៗ ដែលត្រូវការកម្លាំងពលកម្មថែម។ ដូច្នេះ ការវិលត្រឡប់មកវិញរបស់ពលករនេះ អាចធ្វើឱ្យធូរស្រាលចំពោះតម្រូវការការងារបន្ថែមនៅតាមសហគ្រាស រោងចក្រ តាមវិស័យកសិកម្មជាដើម ហើយក៏អាចជាផលចំណេញដល់សង្គមផងដែរ ដោយសារតែពួកគេបានជួបជុំគ្រួសាររបស់គេវិញ។
អ្នកជំនាញដដែលបានបន្តគូសបញ្ជាក់ថា ៖
«ជាការគន់គូរងាយៗ ឧទាហរណ៍ថា ពលករ១លាននាក់ កម្រៃពលកម្មស្រុកយើងជាមធ្យមប្រហែលជា ២៥០ដុល្លារក្នុងមួយខែ ដោយមិនគិតពីប្រាក់ថែមម៉ោង អីចឹងទៅក្នុងមួយឆ្នាំគឺអាចដល់ទៅ ៣ពាន់លានដុល្លារ។ តួលេខនេះ បើគិតជាភាគរយ គឺប្រហែលជា ៦% នៃចំណូលក្នុងស្រុកសរុបរបស់យើង ខណៈដែលនៅក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ កំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាមានចំនួនប្រមាណ ៥% ទៅ ៦%។ ដូច្នេះ ប្រសិនបើអាចដោះស្រាយរឿងការងារជូនពលករបាន វានឹងជំរុញឱ្យសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជារីកលូតលាស់កាន់តែលឿនថែមទៀត»។
យ៉ាងណាក៏ដោយ គិតមកទល់ពេលនេះ រាជរដ្ឋាភិបាល ដែលមានក្រសួងការងារជាសេនាធិការ ក៏កំពុងតែខិតខំផ្សារភ្ជាប់ពលករជាមួយនឹងរោងចក្រ សហគ្រាសនាន ដែលមានស្រាប់ ហើយទន្ទឹមនឹងនោះ ក្រសួងក៏កំពុងបង្កើតការងារថ្មីៗបន្ថែមទៀត ដើម្បីបង្គ្រប់តម្រូវការការងាររបស់ពលករដែលនៅសេសសល់ផងដែរ។
ចំពោះដំណោះស្រាយទៅលើរឿងនេះ លោក ច័ន្ទ សុផល បានបង្ហាញការយល់ឃើញថា ៖
«បើសិនរដ្ឋអាចមានលទ្ធភាព បើសិនជាអាចរកធនធានថវិកាពីប្រភពណាបាន ជួយបង្កើតជាគម្រោងរដ្ឋ ឬក៏គាំទ្រគម្រោងឯកជនបន្ថែមដែលយើងចាត់ទុកថាជាការដោះស្រាយវិបត្តិ គឺរដ្ឋត្រូវតែហ៊ានចំណាយ…ដូចកាលកូវីដជាដើម ក៏រដ្ឋចំណាយប្រាក់ដើម្បីទិញវាក់សាំងដែរ។ ឥឡូវយើងគិតថាវាជាវិបត្តិធំដែរ ដែលរដ្ឋត្រូវហ៊ានចំណាយធ្វើការលឿនៗដែរ ហើយបង្កើតការងារតាមវិស័យ»។
យោងតាមការចុះផ្សាយរបស់ក្រសួងព័ត៌មានបានឱ្យដឹងថា រហូតមកដល់ពេលនេះ ពលករដែលទទួលបានឱកាសការងាររួចរាល់ តាមរយៈយន្តការក្រសួងការងារផ្ទាល់ គឺមានចំនួនជាង៦ម៉ឺននាក់ហើយ។
ទន្ទឹមនេះ ឱកាសការងារប្រមាណ២១ម៉ឺនកន្លែងទៀតកំពុងរង់ចាំកម្លាំងពលកម្ម ដែលពលករអាចស្វែងរកឱកាសការងារនេះ តាមរយៈទូរសព្ទមកលេខ ១២៩៧ ដែលមានមន្ត្រីធ្វើការងារប្រចាំការ៧ថ្ងៃក្នុង១សប្តាហ៍ ឬស្កេនកូដដើម្បីស្វែងរកឱកាសការងារ៕