ឆមាសទី១ឆ្នាំ​២០២២ ទំហំ​ទឹកប្រាក់នាំចេញ​នាំចូលនៃ​សហគ្រាស​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស ក្រុងព្រះសីហនុ សម្រេចបាន​ជិត ១ ៤០០ លាន​ដុល្លារ
ភ្នំពេញ៖ ទោះជាការរាតត្បាតជាសកលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ នៅតែមិនទាន់ផុតរលត់ក៏ដោយ ក៏តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសក្រុងព្រះសីហនុ នៅតែអាចសម្រេចបានសង្វាក់ផលិតកម្មការងារនៃការនាំចេញនាំចូលរបស់សហគ្រាសក្នុងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចរបស់ខ្លួន បានសម្រេចចំនួន ១ ៣៧៤ លានដុល្លារអាមេរិកដោយមានកំណើន ៣៨,២៣ ភាគរយ។
ទំហំទឹកប្រាក់នៃការនាំចេញនាំចូលរបស់ សហគ្រាស នៅក្នុងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស ក្រុងព្រះសីហនុ ត្រូវបានលោក ឈិន ចៀនកាង ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល បានបញ្ជាក់ ក្នុងឱកាសឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈអនុញ្ញាតឱ្យរូបលោក និងថ្នាក់ដឹកនាំរបស់ក្រុមហ៊ុន សីហនុវីល ស្ពេសល អ៊ីខននើមី ហ្សីន (តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស ក្រុងព្រះសីហនុ) ចូលជួបសម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ ពាក់ព័ន្ធនឹងដំណើរការ វិនិយោគ និងវឌ្ឍនភាព របស់ក្រុមហ៊ុន នៅទីស្តីការក្រសួងការងារ។
លោក ឈិន ចៀនកាង ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសបានឱ្យដឹងថា បន្ទាប់ពីមានការរាតត្បាត ជាសកលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស ក្រុងព្រះសីហនុ បានខិតខំធ្វើការទប់ស្កាត់ផង និងបានធានានូវសង្វាក់ផលិតកម្មផង។ នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស ក្រុងព្រះសីហនុ បានទាក់ទាញសហគ្រាស មកពីអឺរ៉ុប អាមេរិក ចិន និង អាស៊ីអាគ្នេយ៍ សរុបចំនួន ១៧០ ហើយបានបង្កើតឱកាសការងារ ជិត ៣០ ០០០ កន្លែង។
លោក ឈិន ចៀនកាង បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“សម្រាប់ខែមករា ដល់ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ ទំហំទឹកប្រាក់នៃការនាំចេញនាំចូលរបស់ សហគ្រាស នៅក្នុងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស ក្រុងព្រះសីហនុ សម្រេចបាន ១ ៣៧៤ លានដុល្លារអាមេរិក បានកើនឡើង ៣៨,២៣ ភាគរយ បើប្រៀបធៀបនឹងឆ្នាំមុន។ ភាពរីកចម្រើនទាំងនេះ ក៏មានការគាំទ្រពីសំណាក់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ដែលតែងយកចិត្តទុកដាក់ និងលើកទឹកចិត្ត ចំពោះអ្នកវិនិយោគដែលបានមកបណ្តាក់ទុននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា”
លោក ឈិន ចៀនកាង បានលើកឡើងថា ដោយមានគោលនយោបាយល្អ និងការទាក់ទាញវិនិយោគសម្រាប់ក្នុងឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៣ ខាងមុខនេះ ក្រុមហ៊ុន នឹងបង្កើតរោងចក្រផលិតកង់កៅស៊ូរថយន្តដ៏ធំមួយទៀតនៅក្នុងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសក្រុងព្រះសីហនុ ដែលមានទុនវិនិយោគរហូតដល់ជាង ៣០០ លានដុល្លារ។
ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានថ្លែងកោតសរសើរដល់ថ្នាក់ដឹកនាំនៃតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស ក្រុងព្រះសីហនុ ដែលបានខិតខំរក្សាការវិនិយោគ ថែមទាំងបានពង្រីកអាជីវកម្មរបស់ខ្លួនបន្ថែមទៀត បើទោះបីស្ថិតក្នុងស្ថានភាពលំបាក នៃការរីករាលដាល នៃជំងឺកូវីដ-១៩ ក្នុងរយៈពេលពីរឆ្នាំនេះ យ៉ាងណាក៏ដោយ ក៏អាចរក្សាបាននូវភាពរឹងមាំ នៃការអភិវឌ្ឍ នៃតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស ក្រុងព្រះសីហនុនេះ ជាការបញ្ជាក់ពីទំនាក់ទំនងមិត្តភាពរវាងប្រទេសយើងទាំងពីរ កម្ពុជា-ចិន ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីបានរំពឹងថា ការបង្កើតរោងចក្រផលិតកង់កៅស៊ូរថយន្តដ៏ធំមួយនេះ ពិតជាបានផ្តល់នូវផលប្រយោជន៍ច្រើនណាស់សម្រាប់ប្រជាកសិករខ្មែរដាំដំណាំកៅស៊ូ ដើម្បីផ្តល់ជូនដល់ក្រុមហ៊ុន ព្រមជាមួយកម្លាំងពលកម្មរាប់ពាន់នាក់បន្ថែមទៀត ដែលជាតម្រូវការសម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ចង្វាក់ផលិតកម្មបន្ថែមរបស់ក្រុមហ៊ុន។ ឯកឧត្តមរីករាយចំពោះការយកចិត្តទុកដាក់ពីសំណាក់ក្រុមហ៊ុនមកលើបងប្អូនកម្មករនិយោជិត ដែលជាសុខដុមរមនីយកម្មទំនាក់ទំនងវិជ្ជាជីវៈដ៏ល្អមួយ។
ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង បានគូសបញ្ជាក់ថា ជាមួយនឹងកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរី កម្ពុជា-ចិន កាន់តែងាយស្រួលក្នុងការនាំចេញ និងនាំចូលផលិតផលជាច្រើនរវាងប្រទេសទាំងពីរ និងការពង្រីកខ្លួនយ៉ាងឆាប់រហ័សរបស់ក្រុមហ៊ុន ពិតជាត្រូវការកម្លាំងពលកម្មច្រើនបន្ថែមទៀត ក្នុងន័យនេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី បានស្នើដល់ក្រុមហ៊ុនឱ្យបន្តកិច្ចសហការជាមួយខាងក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ដើម្បីរៀបចំឲ្យមានការបណ្តុះបណ្តាលមួយដែលមានគុណភាព ដោយសហការជាមួយសកលវិទ្យាល័យរបស់ចិន ដើម្បីធ្វើការបណ្តុះបណ្តាល និងជ្រើសរើសសម្រាប់បំពេញតម្រូវការ របស់ក្រុមហ៊ុនផងដែរ៕