ភ្នំពេញ៖ បច្ចុប្បន្ននេះ កម្ពុជាមានសមត្ថភាពផ្គត់ផ្គង់ត្រីសាច់បានកើនឡើងដល់ ៩២ ភាគរយគិតត្រឹមខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ ខណៈការផ្គត់ផ្គង់សាច់ជ្រូកអាចដំណើរការបាន១០០ភាគរយបានជាង៩ ខែមកហើយ។ នេះបើតាមការបញ្ជាក់របស់ឯកឧត្ដម វេង សាខុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម។
អគ្គនាយកដា្ឋនសុខភាពសត្វ និងផលិតកម្មសត្វ ក៏បានជូនដំណឹងថា វិស័យចិញ្ចឹមសត្វនៅកម្ពុជាមានការរីកចម្រើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ហើយការចិញ្ចឹមសត្វជាលក្ខណៈពាណិជ្ជកម្មបានកើនឡើង៣៩% នៅឆ្នាំ២០២១ ដោយមានការវិនិយោគក្នុងទ្រង់ទ្រាយពីមធ្យមទៅធំ ជាពិសេសការចិញ្ចឹមជ្រូក ដែលអាចផ្គត់ផ្គង់តម្រូវការក្នុងស្រុក និងអាចនាំចេញទៅក្រៅប្រទេសបាន។
ឯកឧត្តម តាន់ ផាន់ណារ៉ា អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានសុខភាពសត្វ និងផលិតកម្មសត្វ បានប្រាប់ AMS ថា ការចិញ្ចឹមមានការរីកចម្រើនក្រោយមានការទប់ស្កាត់ការនាំចូលពូជជ្រូក និងទប់ស្កាត់បទល្មើសចរាចរសត្វ ផលិតផលសត្វពីប្រទេសជិតខាង។
ឯកឧត្តម តាន់ ផាន់ណារ៉ា បានបញ្ជាក់ថា ៖
“អ្វីដែលយើងអនុវត្តឥឡូវនេះគឺយើងជំនួសដោយការទប់ស្កាត់មិននាំចូល ដោយបានអនុវត្ត២-៣ខែកន្លងមកក្នុងការរិតបន្តឹងការនាំចូលនូវអ្វីដែលជំនួសឱ្យការចិញ្ចឹមបង្កើនត្រឹមតែ ២0 ទៅ ៣0% ប៉ុណ្ណោះ។ បច្ចុប្បន្ននេះ ក្រសួងកំពុងតែរកដៃគូ ដើម្បីនាំចេញ ដែលយើងកំពុងចរចាជាមួយប្រទេសចិន និងប្រទេសកូរ៉េក្នុងការនាំចេញ ប្រសិនយើងអាចមានលទ្ធភាពនាំចេញ យើងលែងកំណត់ លែងកម្រិតអ្វីទៀតហើយ ទាំងការផលិតពូជកូន និងការនាំពូជកូនចូល”
យោងតាមលិខិតរបស់អគ្គនាយកដ្ឋានសុខភាពសត្វ និងផលិតកម្មសត្វនៃក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ កាលពីថ្ងៃទី២៣ កញ្ញាកន្លងទៅនេះបាន អំពាវនាវ ដល់អ្នកវិនិយោគក្នុងវិស័យចិញ្ចឹមសត្វ និងផលិតផលសត្វ ដែលមានបំណងនាំចេញសត្វ និងផលិតផលសត្វដូចជា ជ្រូករស់ គោរស់ សាច់ជ្រូក សាច់គោ សាច់មាន់ ស្បែកគោ ស្បែកជ្រូក និងផលិតផលផ្សេងទៀតអាចដាក់ពាក្យស្នើសុំមកអគ្គនាយកដ្ឋានសុខភាពសត្វ និងផលិតកម្មសត្វ ដោយបញ្ជាក់ពីប្រភេទសត្វ និងផលិតផលសត្វឱ្យបានច្បាស់លាស់ទៅតាមប្រភេទនីមួយៗចាប់ពីថ្ងៃជូនដំណឹងនេះតទៅ។
សម្រាប់ការដាក់ពាក្យស្នើសុំនេះ ដើម្បីឱ្យអគ្គនាយកដ្ឋានមានលទ្ធភាពរៀបចំបែបបទពាក់ព័ន្ធផ្សេងៗសុំការអនុញ្ញាតពីភាគីចិន ដើម្បីចុះមកត្រួតពិនិត្យ និងវាយតម្លៃហានិភ័យ និងឈានទៅរកការរៀបចំពិធីសារអនាម័យ និងកិច្ចព្រមព្រៀងក្នុងការនាំចេញ។
សេចក្តីជូនដំណឹងនេះ បានបង្ហាញថា វិស័យចិញ្ចឹមសត្វនៅកម្ពុជាមានការរីកចម្រើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ដោយមានការវិនិយោគក្នុងទ្រង់ទ្រាយពីមធ្យមទៅធំ ជាពិសេសការចិញ្ចឹមជ្រូកដែលអាចផ្គត់ផ្គង់តម្រូវការក្នុងស្រុក និងអាចនាំចេញទៅក្រៅប្រទេសបាន។
ប្រធានសមាគមអ្នកចិញ្ចឹមសត្វកម្ពុជា លោក ស្រ៊ុន ពៅ បានបង្ហាញការសាទរដែលក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ មានផែនការនាំចេញសត្វចិញ្ចឹមដូចជា គោ មាន់ ជ្រូក និងផលិតផលសត្វមួយចំនួនទៀតទៅក្រៅប្រទេស ដើម្បីកុំឱ្យមានការកកស្ទះនៅក្នុងសុ្រក។
លោក ស្រ៊ុន ពៅ បានបញ្ជាក់ថា សមាគមមានសេចក្តីរីករាយត្រេកអរដែលក្រសួងកសិកម្មបានខិតខំជួយរកទីផ្សារសម្រាប់នាំចេញទៅក្រៅប្រទេស ស្របពេលការផ្គត់ផ្គង់សាច់នៅកម្ពុជាមានលក្ខណៈគ្រប់គ្រាន់ ទាំងអំឡុងពេលបុណ្យភ្ជុំការផ្គត់ផ្គង់សត្វ មិនមានការខ្វះខាត។
លោក ស្រ៊ុន ពៅ បានមានប្រសាន៍ថា ៖
“សត្វចិញ្ចឹមនៅកម្ពុជា មានសន្ទុះកើនឡើងដោយទីផ្សារក្នុងស្រុកយើងអាចផ្គត់ផ្គង់បាន ដូច្នេះក្រសួងកសិកម្មបានយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ ដើម្បីរកទីផ្សារជូនកសិករ។ បើក្រសួងរកទីផ្សារនាំចេញទៅក្រៅ នោះនឹងជួយផ្តល់ការងារដល់កសិករយើង”
ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ លោកនៅតែបង្ហាញក្តីបារម្ភថា ការនាំចេញផលិតផលកសិកម្មទៅក្រៅប្រទេស មិនមានភាពងាយស្រួលនោះទេ ព្រោះអ្នកចិញ្ចឹមត្រូវអនុវត្តការចិញ្ចឹមសត្វតាមស្តង់ដារនាំចេញ ហើយការអនុវត្តតាមស្តង់ដារនាំចេញនេះ មានតែកសិដ្ឋានចិញ្ចឹមខ្នាតធំៗ និងក្រុមហ៊ុនប៉ុណ្ណោះ ដែលអាចធ្វើការនាំចេញបាន។
លោកថ្លែងដូច្នេះថា ៖
“បើក្រុមហ៊ុន និងកសិដ្ឋានខ្នាតធំៗ គាត់អាចនាំចេញបាន កសិករខ្នាតតូច ក៏អាចរកទីផ្សារនៅក្នុងស្រុកងាយស្រួល ដោយរំពឹងថា វានឹងមានទីផ្សារល្អ ហើយពេលនាំចេញបានមួយចំនួនទៅ វាក៏ល្អសម្រាប់កសិករចិញ្ចឹមតាមគ្រួសារដែរ”
លោក ពូ ផាត អ្នកចិញ្ចឹមជ្រូកនៅខេត្តតាកែវ បានលើកឡើងដែរថា និតីវិធីការនាំចេញសត្វទៅក្រៅប្រទេសមានបែបបទត្រូវអនុវត្តច្រើន ដែលកសិករខ្នាតតូច មិនអាចនាំចេញបាននោះទេ ព្រោះពួកគាត់គ្មានចំណេះដឹងទាក់ទង នឹងស្តង់ដារអនាម័យ និងច្បាប់នាំចេញផ្សេងៗ។ លោកបានប្រាប់ថា ៖
“បច្ចុប្បន្នជ្រូករស់ចិញ្ចឹមក្នុងស្រុកមានតម្លៃ ៩៥០០-៩៧០០រៀលក្នុងមួយគីឡូក្រាម ដែលតម្លៃនេះមិនអាចធ្វើឱ្យកសិករចិញ្ចឹមតាមគ្រួសារចំណេញនោះទេ ប៉ុន្តែបើសម្រាប់កសិដ្ឋានធំៗគេទទួលបានចំណេញ ដោយសារកសិដ្ឋានអាចផលិតចំណី និងបង្កាត់ពូជដោយខ្លួនឯងបាន ដោយសារមុននាំចេញត្រូវពិនិត្យសុខភាពសត្វជាមុន ហើយក្រុមហ៊ុនគេងាយស្រួលអាចធ្វើបាន ដោយសារគេមានផ្នែកពាក់ព័ន្ធគ្រប់គ្រាន់៕”