ឆមាសទី១ ឆ្នាំនេះ ទេសចរអន្តរជាតិ ១១៧លាននាក់ ធ្វើដំណើរជុំវិញពិភពលោក កើនឡើង១៨២%
ភ្នំពេញ ៖ គិតត្រឹមឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២២ ភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិជាង ១១៧លាននាក់ បានធ្វើដំណើរជុំវិញពិភពលោក កើនឡើង ១៨២% ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នានៅឆ្នាំ២០២១។ តួលេខនេះបានបង្ហាញក្នុងរបាយការណ៍របស់អង្គការទេសចរណ៍ពិភពលោក (UNWTO)ពីសញ្ញាល្អប្រសើរ សម្រាប់ឆ្នាំ២០​២២ នៃពិធីបើកសន្និបាតបូកសរុបការងារទេសចរណ៍ ខណៈកម្ពុជាក៏រំពឹងទទួលបានកំណើនល្អប្រសើរពីការងើបឡើងវិញនៃចលនាទេសចរណ៍ពិភពលោកនេះផងដែរ។
ឯកឧត្តម ទិត ចន្ថា រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការក្រសួងទេសចរណ៍បានថ្លែងឱ្យដឹងថា
“យោងតាមរបាយការណ៍របស់អង្គការទេសចរណ៍ពិភពលោក (UNWTO) បានបង្ហាញថា គិតត្រឹមឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២២ ភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិជាង១១៧លាននាក់បានធ្វើដំណើរជុំវិញពិភពលោក កើនឡើង ១៨២% បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នានៅឆ្នាំ២០២១”
ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការបានបានលើកឡើងថា បន្តទៀតថា ក្នុងរយៈពេលឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២២ដូចគ្នានេះដែរ នៅទ្វីបអឺរ៉ុប ទ្វីបអាមេរិក និងមជ្ឈិមបូព៌ាទទួលបានបង្ហាញសញ្ញាល្អជាងគេជាមួយនឹងអត្រាកំណើន២៨០% (ទ្វីបអឺរ៉ុប) ១១៧% (ទ្វីបអាមេរិក) និង ១៣២% (មជ្ឈិមបូព៌ា) ខណៈដែលតំបន់អាហ្វ្រិក និងអាស៉ីប៉ាស៉ីហ្វិកនៅមានអត្រាកំណើនតិចនៅឡើយក្នុងរង្វង់ ៩៦% (ទ្វីបអាហ្វ្រិក) និង ៦៤% (អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក)។
ឯកឧត្តមបានរំលឹកដែរថា នៅឆ្នាំ២០២១ ពិភពលោកទាំងមូលទទួលបានភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិប្រមាណ៤១៥លាននាក់ កើនឡើងត្រឹមតែ៣.៨%ប៉ុណ្ណោះ ប្រសិនបើធៀបនឹងឆ្នាំ២០២០។ ចំពោះនៅតំបន់អាស៊ាន ក្នុងឆ្នាំ២០២១ ទទួលបានភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិសរុបប្រមាណ៣.៣លាននាក់ ថយចុះ ៨៧% ធៀបនឹងឆ្នាំ២០២០។ នៅដើមឆ្នាំ២០២២ ប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ានបានបើកទទួលភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិឡើងវិញជាបណ្ដើរៗ ក្នុងនោះកម្ពុជាជាប្រទេសដំបូងគេដែលបានបើកទទួលភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិឡើងវិញ បន្តមកដោយប្រទេសថៃ សិង្ហបុរី ម៉ាឡេស៊ី ហ្វីលីពីន វៀតណាម ឥណ្ឌូណេស៊ី និងឡាវ។
របាយការណ៍ អង្គការទេសចរណ៍ពិភពលោក ក៏បានវាយតម្លៃថាចំនួនទេសចរពិភពលោកក្នុងឆ្នាំ២០​២២នេះ រំពឹងថានឹងអាចស្មើនឹង ៥០% ទៅ ៧០% នៃចំនួនភ្ញៀវទេសចរក្នុងឆ្នាំ២០១៩ ដោយភាពល្អប្រសើរនៅតែមាន។ សម្រាប់ឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២២នេះ ទេសចរអន្តរជាតិមកទស្សនាកម្ពុជាមានចំនួនប្រមាណ៥០ម៉ឺន នាក់ កើនឡើង ៣៨៤.១% ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាឆ្នាំ២០២១ ក្នុងនោះ :- ផ្លូវអាកាសៈ ២៤ម៉ឺននាក់កើនឡើង ៤២០,៣%- ផ្លូវគោក ២៦ម៉ឺននាក់កើនឡើង ៣៦៤, ៤ %- ផ្លូវទឹកៈ ៥ពាន់នាក់កើនឡើង ២៣០​,៤០០%ចំនួនទេសចរផ្ទៃក្នុង (Internal Tourist)(ទេសចរជាតិ) ដែលបានធ្វើដំណើរកម្សាន្តតាមបណ្តារមណីយដ្ឋាននានាទូទាំងប្រទេសមានចំនួន ៦,៣លាននាក់ កើនឡើង ២១៩.៣% ដោយកម្ពុជារំពឹងថានឹងអាចទទួលបានភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិ ក្នុងរង្វង់១លាននាក់ក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ។
លោកជំទាវ ឆាយ ស៊ីវលីន ប្រធាន​សមាគម​ទីភ្នាក់ងារ​ទេសចរណ៍​កម្ពុជា CATA បានប្រាប់ AMS ថាអ្វីដែលជាការរំពឹងទុក និងចក្ខុវិស័យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលនៅក្នុងសន្និបាតបូកសរុបការងារទេសចរណ៍ បានបង្ហាញថាជាការងារមួយ ដែលវិស័យឯកជនក៏បានខិតខំចូលរួមទាំងអស់គ្នានៅក្នុងវិស័យទេសចរណ៍របស់កម្ពុជាឱ្យទទួលបានការរីកចម្រើន។
លោកជំទាវ ឆាយ ស៊ីវលីន បានគូសបញ្ជាក់ថាយើងនឹងត្រៀមការរៀបចំសិក្ខាសាលា​ដោយជ្រើសរើសតំណាង អ្នកផ្សព្វផ្សាយធំៗ និងការីទេសចរណ៍ដើម្បីបង្ហាញនូវផលិតផលថ្មីៗ និងការលក់ផងដែរដែលយើងមាន យើងបានផ្លាស់ប្តូរខ្លះក្នុងបរិបទកូវីដ ទៅលើលទ្ធផលដែលយើងចង់បង្ហាញឱ្យគ្នាទៅវិញទៅ មកសម្រាប់ប្រទេសជាដៃគូនីមួយៗ។ ដោយឡែកបញ្ហាធនធានមនុស្សក៏ត្រូវការបណ្តុះបណ្តាលបន្ថែមព្រោះ យើងខ្វះធនធានមនុស្សក្នុងរយៈកាលកូវីដ ដែលអ្នកខ្លះបាន ទៅប្រកបមុខរបរផ្សេង ។ តែចំពោះបញ្ហាការបើកប្រទេសជាដំណាក់កាលដោយមានការរិតត្បិត កន្លងមក ឥឡូវបានដោះចេញអស់ហើយក្នុងការរិតត្បិត ហើយថែមទាំងឈានមុខគេក្នុងតំបន់អាស៊ាន ធ្វើឱ្យប្រទេសជាច្រើនយកកម្ពុជាធ្វើជាគំរូថែមទៀត។ លោកជំទាវ ឆាយ ស៊ីវលីន បានអះអាងថាយើងនឺងមានកំណើនចំនួនភ្ញៀវទេសចរមកកាន់កម្ពុជាដូចការរំពឹងទុករបស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងចំនួនរង្វង់១លាននាក់ក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ រួមទាំងចក្ខុវិស័យនៃវិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជា ដែលផ្ដោតសំខាន់ការរៀបចំស្តារ និងលើកស្ទួយវិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជាឡើងវិញក្រោយវិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩ ដោយមានការចូលរួមទាំងវិស័យឯកជន វិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជានឹងទទួលបានការងើបឡើងវិញ៕