ពិព័រណ៍ការងារក្នុងវិស័យធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ ជួយបង្កើនធនធានមនុស្សឱ្យកាន់តែប្រសើរ
កម្មវិធីពិព័រណ៍ជំនាញ និងការងារ (Job and Skill Summit 2023) គ្រោងនឹងធ្វើឡើងនាថ្ងៃទី ២៩ និង ៣០ខែកញ្ញាខាងមុខ នៅក្នុងបរិវេននៃសកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង។ ពិព័រណ៍នេះផងដែរធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងផ្សារភ្ជាប់សិស្សានុសិស្សទៅនឹងជំនាញ ក៏ដូចជាការងារក្នុងវិស័យធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ។ ជាមួយនឹងការអភិវឌ្ឍនៃសង្គម ក៏ដូចជាសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាឱ្យមានកំណើន វិស័យធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុក៏ជា​ចំណែកមួយយ៉ាងសំខាន់ផងដែរ។ ដូច្នេះហើយ ការដាក់ចេញនូវកម្មវិធីសម្រាប់អនុវត្តដើម្បីផ្សារភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងជាមួយ សិស្សានុសិស្ស គឺជាវិធីមួយក្នុងការពង្រឹងធនធានមនុស្សផ្នែកនេះឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង។
ត្រង់ចំណុចនេះ លោក ស៊ូ វិសាល នាយកគ្រប់គ្រងទូទៅនៃវិទ្យាស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ (IBF) បាន​ឱ្យដឹងថា ក្នុងឱកាសពិព័រណ៍ជំនាញ និងការងារនាពេលខាងមុខ​នេះ ស្ថាប័នធនាគារ និងហិរញ្ញ​វត្ថុចំនួន​ជិត ២០​ស្ថាប័ននឹងចូលរួមដាក់តាំងបង្ហាញឱកាសហាត់ការការងារជាច្រើនកន្លែង ហើយក្នុងការចូលរួមពិព័រណ៍នេះផងដែរ សិស្សានុសិស្ស ឬអ្នកស្វែងរកការងារអាចស្វែងរក​ព័ត៌មានជាច្រើនអំពីស្ថាប័នចំនួន២០ក្នុងពេលតែមួយ។
ម្យ៉ាងទៀត លោកក៏បានរំលេចពីកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃ IBFKH ដែលសិស្សអាចប្រើប្រាស់បានសម្រាប់​ស្វែងរកព័ត៌មានពីការងារលើវិស័យធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុដោយសង្កត់ធ្ងន់ថា ៖ ​
«សិស្សគាត់សុទ្ធតែមានទូរស័ព្ទដៃប្រើប្រាស់ ដូច្នេះគាត់អាចចំណាយពេលក្នុងការសិក្សាទៅលើ ស្ថាប័នធនាគារទាំង២០នោះ ហើយសម្រាប់ការដាក់ពាក្យការងារគឺគាត់អាចដឹងថាគាត់គួរត្រៀមខ្លួន យ៉ាងណាខ្លះ ត្រូវមានអ្វីខ្លះជាដើម»។
ក្នុងឱកាសនេះដែរ លោកស្រី ផល​ ឆាលម៍ ធានី អគ្គលេខាធិការនៃសមាគមន៍ធនាការនៅកម្ពុជា (ABC) បានមានប្រសាសន៍ថា ៖​ បច្ចុប្បន្ននេះគឺត្រូវការអប់រំ បណ្ដុះបណ្ដាលធនធានមនុស្ស ដោយសារតែ​​ស្ថាប័នធនាគារ ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុមានច្រើន ដូច្នេះក៏ត្រូវការធនធាន​ច្រើនដូចគ្នា។ ដូច្នេះ បានជាមានការបង្កើត IBF ឡើងដើម្បីឱ្យសិស្ស-និស្សិតដែលមានចំណាប់​អារម្មណ៍​ទៅលើវិស័យធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុអាចចូលមករៀន ហើយពិព័រណ៍នេះ​ក៏ជាឱកាស​មួយធ្វើឱ្យមានទំនាក់ទំនងរវាងសិស្ស និងស្ថាប័នផងដែរ។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមសាស្ត្រាចារ្យបណ្ឌិត ហោ ប៉េង សកលវិទ្យាធិការនៃសកលវិទ្យាល័យ​ជាតិគ្រប់គ្រងក៏បានបង្ហាញសុទិដ្ឋិនិយមទៅលើការបើកឱកាសបន្ថែមដល់សិស្សនិស្សិតបែបនេះ ដោយហេតុថា វាបង្កភាពងាយស្រួលកាន់តែខ្លាំងថែមទៀតដល់និស្សិតដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សា ឬកំពុងសិក្សាក្នុងការស្វែងរកការងារ ឬការហាត់ការជាដើម។ ប៉ុន្តែទោះជាយ៉ាងណា ឯកឧត្តមបានគូសបញ្ជាក់ថា ជាទូទៅសិស្ស និស្សិតដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សាពីសកលវិទ្យាល័យទៅ សុទ្ធតែមានការងារធ្វើច្បាស់លាស់ទៅតាមជំនាញរបស់ពួកគេរៀងខ្លួន។​
ជាមួយគ្នានេះ កញ្ញា លី ម៉ីម៉ី ដែលជានិស្សិតកំពុងសិក្សាជំនាញធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ និងបានចូលរួមក្នុងសន្និសីទស្ដីពីពិព័រណ៍ការងារខាងលើនេះ បានបង្ហាញចំណាប់អារម្មណ៍ថា កញ្ញាមានការពេញចិត្តចំពោះការរៀបចំកម្មវិធីពិព័រណ៍ការងារនេះខ្លាំង។
ពេញចិត្តព្រោះថា ក្នុងនាមកញ្ញាជានិស្សិត កញ្ញាត្រូវការព័ត៌មានជាច្រើនពាក់ព័ន្ធនឹងការងារ ដែលខ្លួនកញ្ញាផ្ទាល់ត្រូវជ្រើសរើសនាពេលអនាគត។ ម្យ៉ាងទៀត វាជាការស្វែងយល់បន្ថែមពីការត្រៀមខ្លួននានាដើម្បីក្លាយខ្លួនជាធនធានដែលមានគុណភាពទៅថ្ងៃអនាគតផងដែរ៕