ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងគោលបំណងជំរុញ និងអភិវឌ្ឍន៍តំបន់ទីក្រុងរណបមេគង្គឃី ក្រុងអរិយក្សត្រ ខេត្តកណ្ដាល ក៏ដូចជាក្រុងរណបកោះនរា រាជធានីភ្នំពេញ កាន់តែមានសក្ដានុពល និងមានភាពទាក់ទាញ បង្កើនសន្ទុះនៃការវិនិយោគបន្ថែម ក្រុមហ៊ុន OCIC គ្រោងនឹងសាងសង់ស្ពានឆ្លងកាត់ទន្លេមេគង្គតភ្ជាប់ពីកោះនរា រាជធានីភ្នំពេញ ទៅក្រុងរណបមេគង្គឃី ក្រុងអរិយក្សត្រ ខេត្តកណ្តាល ។
ជាក់ស្ដែង នៅថ្ងៃទី ២៨ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ឯកឧត្តម ប៉េង ពោធិ៍នា បានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំ ពិនិត្យ និងពិភាក្សាលើគម្រោងសិក្សា និងសាងសង់ស្ពានឆ្លងកាត់ទន្លេមេគង្គ តភ្ជាប់ពីកោះនរា រាជធានីភ្នំពេញ ទៅក្រុងរណបមេគង្គឃី នៃក្រុងអរិយក្សត្រខេត្តកណ្ដាល ដោយមានមន្ត្រីជំនាញពាក់ព័ន្ធចូលរួមជាច្រើននាក់។
ឯកឧត្តម ផន រឹម អ្នកនាំពាក្យក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា គម្រោងស្ពានឆ្លងទន្លេមេគង្គកោះនរាទៅក្រុងរណបមេគង្គឃី ក្រុងអរិយក្សត្រ ជាគម្រោងរបស់វិស័យឯកជន ពោល គឺជាគម្រោងរបស់ក្រុមហ៊ុន OCIC ដូចគ្នាទៅនឹងគម្រោងស្ពានឆ្លងទន្លេកោះពេជ្រ កោះនរា និងស្ពានឬស្សីកែវ ភ្ជាប់ក្រុងរណបជ្រោយចង្វារជាដើម ។
ឯកឧត្តមបន្តថា បើទោះបីជាគម្រោងនេះជាគម្រោងរបស់វិស័យឯកជន តែរាល់ការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធអ្វីមួយ គឺត្រូវមកសិក្សាបច្ចេកទេសជាមួយក្រសួង ដើម្បីទទួលបានធាតុចូល និងក្រឹតក្រមនៃការអនុវត្តការដ្ឋាន ឬការងារផ្សេងៗទៀត ។
ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា នៅពេលស្ពាននេះលេចជារូបរាង និងស្ថាបនារួច នឹងធ្វើឱ្យក្រុងអរិយក្សត្រកាន់តែខិតជិតរាជធានីភ្នំពេញ ការធ្វើដំណើរកាន់តែងាយស្រួល ប្រជាជនកាន់តែច្រើននឹងផ្លាស់ប្តូរទៅរស់នៅទីនោះ ហើយអាចធ្វើឱ្យតម្រូវការលំនៅឋាននៅតំបន់ក្រុងអរិយក្សត្រមានកំណើនខ្ពស់ ។
អ្នកឧកញ៉ាបណ្ឌិត សំ សុខនឿន ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសម្ព័ន្ធក្រុមហ៊ុន SAM SN GROUP បានលើកឡើងថា នៅពេលដែលមានស្ពានតភ្ជាប់ទីភ្នំពេញ ទៅកាន់ក្រុងអរិយក្សត្រ អ្វីដែលរដ្ឋាភិបាលគួរអភិវឌ្ឍន៍នៅតំបន់អរិយក្សត្រមុនគេនោះគឺហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ព្រោះនៅពេលមានស្ពានឆ្លងកាត់ ងាយស្រួលធ្វើដំណើរ ពលរដ្ឋនឹងទៅរស់នៅទីនោះច្រើន ដែលធ្វើឱ្យការធ្វើដំណើរមានភាពមមាញឹកជាងមុន ទាមទារឱ្យមានការអភិវឌ្ឍលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ផ្លូវ បណ្តាញទឹកស្អាត និងបណ្តាញអគ្គិសនី។
អ្នកឧកញ៉ាក៏បានលើកឡើងផងដែរថា សម្រាប់សក្ដានុពលនៃការវិនិយោគនៅតំបន់អរិយក្សត្រ គឺលំនៅឋាន ព្រោះថានៅពេលគម្រោងសាងសង់ និងស្ពានរួចរាល់ ពលរដ្ឋផ្លាស់ពីទីក្រុងទៅកាន់អរិយក្សត្រកាន់តែច្រើន ធ្វើឱ្យតម្រូវការលំនៅឋាននៅទីនោះកើនឡើង ដូច្នេះហើយការវិនិយោគលើលំនៅឋានគឺជាអ្វីដែលវិនិយោគិនគួរពិចារណាគិតគូរមុនគេ ។
គួររម្លឹកថា បច្ចុប្បន្ននេះ នៅជាយរាជធានីភ្នំពេញ មានគម្រោងស្ពានចំនួន២កំពុងមមាញឹកសាងសង់ ក្នុងនោះមានស្ពានឆ្លងទន្លេបាសាក់ចាក់អង្រែ- ព្រែកប្រា ដែលគ្រោងនឹងចំណាយថវិកាប្រមាណ ៦០លានដុល្លារអាម៉េរិក និងស្ពានឆ្លងតភ្ជាប់ពីផ្លូវជាតិលេខ១ ទៅល្វាឯម លើគម្រោងផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ-បាវិត ដែលគ្រោងនឹងចំណាយថវិកាប្រមាណជាង២០០លានដុល្លារអាម៉េរិក ។ ដោយឡែក គិតត្រឹមបច្ចុប្បន្ននេះ មានស្ពានឆ្លងទន្លេ និងតភ្ជាប់តំបន់សំខាន់ៗចំនួន ២ហើយ ត្រូវបានសាងសង់ដោយក្រុមហ៊ុន OCIC រួមមានស្ពានកោះពេជ្រ-កោះនរា និងស្ពានឆ្លងទន្លេសាប ឬស្សីកែវ ទៅកាន់ក្រុងរណបជ្រោយចង្វារ និងបន្តទៅផ្លូវជាតិលេខ៦ ។ បើសរុបស្ពានឆ្លងទន្លេមេគង្គពីកោះនរា ទៅក្រុងអរិយក្សត្រមួយទៀត នោះក្រុមហ៊ុន OCIC បានសាងសង់ស្ពានឆ្លងទន្លេសរុបចំនួន ៣ នៅក្នងរាជធានីភ្នំពេញ ៕