សម្ដេចជំរុញភាគីពាក់ព័ន្ធឱ្យពន្លឿនការអន្តរាគមន៍លើប្រជាជនដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយទឹកជំនន់
ភ្នំពេញ៖ សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជាបានក្រើនរំលឹកជាថ្មីទៅដល់ក្រសួង និងស្ថានប័នដែលពាក់ព័ន្ធចុះជួយប្រជាពលរដ្ឋដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយសារគ្រោះទឹកជំនន់ ដែលការអន្តរាគមន៍នេះ សម្ដេចតេជោ បានផ្ដោតលើរឿងធំៗចំនួន២គឺ ផ្ដល់ជាជំនួយផ្នែកកសិកម្ម និងផ្ដល់ជាការយោគយល់ផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។
ដោយមើលឃើញពីការរងផលប៉ះពាល់របស់ប្រជាជនពីគ្រោះទឹកជំនន់ សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាព្រឹកថ្ងៃទី១៧ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២នេះ បានស្នើសុំឱ្យមន្ត្រីពាក់ព័ន្ធចុះទៅដល់ទីតាំងផ្ទាល់ដើម្បីចែកជូនគ្រាប់ពូជសម្រាប់ដាំដុះបន្ទាប់ពីដំណាំរបស់ប្រជាជនរងនូវការខូចខាត ព្រមទាំងផ្ដល់ជំនួយស្បៀងអាហារជាដើម។ ដោយឡែក សម្រាប់ក្រសួងផែនការ សម្ដេចតេជោបានស្នើសុំ​ឱ្យ​​ធ្វើការវាយតម្លៃលើផលប៉ះពាល់ពី​អតិផរណាក្នុងក្របខ័ណ្ឌអ្នកប៉ះពាល់ប្រមាណជាង ១០ម៉ឺនគ្រួសារ។
សម្តេចតេជោ បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“សម្រាប់ប្រជាជនដែលមានបណ្ណក្រីក្រស្រាប់ ពួកគេនឹងទទួលបានជំនួយជាទឹកប្រាក់ពីរាជរដ្ឋាភិបាល រីឯអ្នកដែលមិនមានបណ្ណក្រីក្រ ប៉ុន្តែបានរងនូវផលប៉ះពាល់ដែរនោះ ក៏ទទួលបាននូវការឧបត្ថម្ភជាទឹកប្រាក់ក្នុងរយៈពេល៣ខែផងដែរ”
បន្ថែមពីនេះ សម្ដេចតេជោក៏បានអំពាវនាវដល់វិស័យធនាគារ និងមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុផងដែរថា៖
“ខ្ញុំសូមអំពាវនាវ​ដល់​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ និងធនាគារសូមផ្ដល់នូវលទ្ធភាព ផ្ដល់នូវការអនុគ្រោះសម្រាប់អ្នកដែលរងផល​ប៉ះពាល់ដោយគ្រោះទឹកជំនន់នេះ តាមរយៈនៃការពន្យារពេលសម្រាប់ការសង បន្ធូរបន្ថយការប្រាក់ និងការរៀបចំឥណទានឡើងវិញ…សូមយោគយល់ចំពោះការលំបាករបស់ប្រជាពលរដ្ឋ”
សម្ដេចបានបន្តគូសបញ្ជាក់ទៀតថា ៖
“សូមធនាគារជាតិកម្ពុជាធ្វើការជួបប្រជុំមួយជាមួយ​ម្ចាស់គ្រឹះស្ថានមីក្រូ​ហិរញ្ញវត្ថុ និងធនាគារ ហើយក៏សូមអំពាវនាវត្រង់ទៅកាន់គ្រឹះស្ថាន​មីក្រូហិរញ្ញ​​វត្ថុទាំងអស់​ឱ្យចូលរួម​​​សម្រាលបន្ទុក”
យ៉ាងណាមិញ ក្នុងការអន្តរាគមន៍ទាំងប៉ុន្មានខាងលើ សម្ដេចសូមឱ្យមានការធ្វើដោយយកចិត្តទុកដាក់ និងលឿនបំផុតតាមដែលអាចធ្វើទៅបាន ពោលគឺវាយតម្លៃរកឃើញទំហំនៃផលប៉ះពាល់ហើយ ភាគីពាក់ព័ន្ធត្រូវអន្តរាគមន៍ភ្លាមៗតែម្ដង។
បើតាមប្រសាសន៍របស់សម្ដេច នៅតាមទីជនបទមានអ្នកក្រីក្រប្រមាណជា ១៨ភាគរយ ដែលពួកគេនៅតែស្ថិតក្រោមបន្ទាត់ក្រីក្រ និងនៅក្រោមស្ថានភាពហានិភ័យ។ បើគិតជាចំនួនប្រជាជន​ គឺប្រហាក់ប្រហែលនឹងចំនួន ១០ម៉ឺនគ្រួសារ ដូច្នេះ ១៨ ភាគរយនៃប្រជាជនចំនួន ១០ម៉ឺនគ្រួសារ ឃើញថាមានប្រមាណជា ១ម៉ឺន៩ពាន់គ្រួសារដែលរងផលប៉ះពាល់ ហើយបើយោងលើទិន្នន័យនេះ ទឹកប្រាក់ដែលត្រូវជូនគ្រួសាររងគ្រោះ ១៨ ភាគរយនេះមានជាមធ្យម ៤២ដុល្លារ ក្នុងមួយគ្រួសារ ហើយត្រឹមរយៈពេល៣ខែរដ្ឋនឹងចំណាយប្រាក់ ២លាន៤សែនរៀល។​ គួរបញ្ជាក់ថា ប្រសាសន៍របស់សម្ដេចនេះគឺធ្វើឡើងនៅក្នុងពិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រជូននិស្សិត សាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រងជាង ៦ពាន់នាក់៕