ទិវាកម្មសិទ្ធិបញ្ញាពិភពលោកឆ្នាំ២០២៤ បង្ហាញតួនាទីកម្មសិទ្ធិបញ្ញាជាឧបករណ៍ចាំបាច់ ក្នុងការជំរុញពាណិជ្ជកម្ម
ភ្នំពេញ៖  ទិវាកម្មសិទ្ធិបញ្ញាពិភពលោក ឆ្នាំ២០២៤ ក្រោមប្រធានបទ «កម្មសិទ្ធិបញ្ញា និងគោលដៅអភិវឌ្ឍប្រកប​ដោយចីរភាព ៖ការកសាងអនាគតរួមគ្នាជាមួយនឹងនវានុវត្តន៍ និងគំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋ» ត្រូវបានក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ប្រារព្ធដើម្បីបង្ហាញពីតួនាទីយ៉ាងសំខាន់របស់កម្មសិទ្ធិបញ្ញា និងមិនអាចខ្វះបាននៅក្នុងវិស័យពា​ណិជ្ជកម្ម ក្នុងការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច។
កម្មវិធីខាងលើនេះត្រូវបានធ្វើឡើងកាលពីថ្ងៃដើមសប្ដាហ៍នេះ ក្រោមវត្តមាន លោកជំទាវ ចម និម្មល រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រងកម្មសិទ្ធិបញ្ញា ឯកឧត្តម ហែម វណ្ណឌី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ ព្រមទាំងមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម តំណាងក្រសួង-ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធដែលជាសមាជិកគណៈគម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រងកម្មសិទ្ធិបញ្ញា តំណាងស្ថានទូតអូស្រ្តាលីប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា ដៃគូអភិវឌ្ឍ អង្គការអន្តរជាតិ សមាគមកសិកម្ម វិស័យឯកជន សិស្ស-និស្សិត ។
លោកជំទាវ ចម និម្មល រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម បានលើកឡើងពីតួនាទីសំខាន់របស់កម្មសិទ្ធិបញ្ញា ផ្សារភ្ជាប់ទៅនឹងមូលបទទិវាកម្មសិទ្ធិបញ្ញាឆ្នាំ២០២៤ ដែលពាក់ព័ន្ធគោលដៅអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។ កម្មសិទ្ធិបញ្ញា គឺជាឧបករណ៍មួយដ៏ចាំបាច់ក្នុងការជំរុញពាណិជ្ជកម្មទំនិញ និងពាណិជ្ជកម្មសេវាកម្ម តាមរយៈការបង្កើតតម្លៃបន្ថែម ការធ្វើពាណិជ្ជូបនីយកម្ម ការបង្កើតប្រភពហិរញ្ញវត្ថុការជំរុញនវានុវត្តន៍ និងការស្រាវជ្រាវ និងការអភិវឌ្ឍ តាមរយៈការផ្ទេរបច្ចេកវិទ្យាជាដើម។
លោកជំទាវបានបន្តថា ៖ កម្មសិទ្ធិបញ្ញាដែលជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់ និងមិនអាចខ្វះបានក្នុងវិស័យពាណិជ្ជកម្ម និងក្នុងការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច។ ដោយក្នុងនោះ ការជំរុញធុរកិច្ចថ្មី និងសហគ្រាសមីក្រូតូច និងមធ្យម និងវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស។ ប្រសិនបើមិនមានការពង្រឹងកិច្ចការពារកម្មសិទ្ធិបញ្ញាជាសកល ដែលបានជំរុញនវានុវត្តន៍ ដូចជាការអភិវឌ្ឍ បច្ចេកវិទ្យាបៃតង បច្ចេកវិទ្យាបង្កើនផលិតភាពកសិកម្ម និងការប្រើប្រាស់កម្មសិទ្ធិបញ្ញា ដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាពប្រើប្រាស់ធនធានឱ្យអស់លទ្ធភាព បង្កើតការងារ លើកកម្ពស់ជីវភាព និងសុខុមាលភាពរបស់ប្រជាជននោះ ការសម្រេចបាននូវសូចនាករ ក្នុងគោលដៅអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាពឆ្នាំ ២០៣០ នាពេលកន្លងមក គឺមិនអាចសម្រេចបានតាមបំណងនោះទេ។
លោកជំទាវ ក៏បានចែករំលែកនូវទស្សនទានពាក់ព័ន្ធនឹងការជំរុញឱ្យមានការផ្ទេរបច្ចេកវិទ្យាដល់ប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍តិចតួច ដែលការណ៍នេះនឹងអាចជំរុញឱ្យមានការកើនឡើងឧស្សាហកម្មផ្អែកលើចំណេះ ជំនាញ និងបច្ចេកវិទ្យាដែលអាចបង្កើតផលិតផល ដែលមានតម្លៃបន្ថែមខ្ពស់សម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់តម្រូវការក្នុងស្រុក និងការនាំចញ សម្រាប់កម្ពុជាផងដែរ។
ឯកឧត្តម ហែម វណ្ណឌី បានមានប្រសាសន៍ថា ប្រធានបទឆ្នាំនេះ បានផ្តោតទៅលើការកសាងអនាគតរួមគ្នាជា​មួយនវានុវត្តន៍ និងគំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋ ដែលជាការខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នាទាំងអស់ រវាងវិស័យឯកជន អង្គការនានា និងរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការបង្កើត អភិវឌ្ឍន៍ និងអនុវត្តគំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋ ដើម្បីបម្រើដល់ជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់មនុស្សជាតិ និងចូលរួមដល់ការសម្រេចបានផលិតភាព និងប្រសិទ្ធភាព ក្នុងខ្សែច្រវាក់ផលិតកម្ម។
ឯកឧត្តម ក៏បានរំលេចនូវតម្រូវការចន្ទល់សេដ្ឋកិច្ចថ្មីរបស់កម្ពុជា ដើម្បីធានាដល់ការអភិវឌ្ឍប្រកប​ដោយចីរភាព ដែលការណ៍នេះ បង្ហាញឱ្យឃើញនូវភាពចាំបាច់ នៅក្នុងការជំរុញនវានុវត្តន៍តាមរយៈការលើកកម្ពស់កម្មសិទ្ធិបញ្ញា ការបង្កើតតក្កកម្មថ្មី អភិវឌ្ឍន៍ការសិក្សាស្រាវជ្រាវ ដើម្បីបង្កើនផលិតភាពសេដ្ឋកិច្ច និងបង្កើនភាពប្រកួតប្រជែងរបស់កម្ពុជា។
ឯកឧត្តម ហែម វណ្ណឌី បានបញ្ជាក់ថា៖ ការជំរុញគំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋ និងនវានុវត្តន៍ជាបន្តបន្ទាប់ក្នុងវិស័យផ្សេងៗគ្នា រួមទាំងវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា ឱ្យបានក្លាយជាវប្បធម៌ និងមនសិការមួយនៃការច្នៃប្រតិដ្ឋ និងការបង្កើតថ្មី នឹងអាចដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមជាមូលដ្ឋានមួយចំនួនក្នុងសង្គម (ដូចជាកង្វះធនធានវត្ថុធាតុដើម និងកង្វះធនធានកម្លាំងពលកម្ម ជាដើម) ក្នុងគោលដៅកែលម្អជីវភាពរស់នៅ និងលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពទូទៅរបស់សង្គម។
ឯកឧត្តម Pablo KANG ភារធារីនៃស្ថានទូតអូស្រ្តាលីប្រចាំកម្ពុជា និងតំណាងស្ថានទូតអូស្ត្រាលីប្រចាំកម្ពុជា បានសង្កត់ធ្ងន់​ចំពោះតួនាទីកម្មសិទ្ធិបញ្ញា ដែលរួមចំណែកជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយចីរភាព តាមរយៈការកសាងភាពជឿជាក់ កិច្ចសហប្រតិការអន្តរជាតិ និងទំនាក់ទំនងពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិ។ ឯកឧត្តមក៏បានវាយតម្លៃចំពោះកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនៅតំបន់ ASEAN ក្នុងការប្រែប្រួលយ៉ាងខ្លាំងនៅក្នុងសតវត្សរ៍ទី២១ ជាពិសេសកម្ពុជាបានស្តារនូវកំណើនសេដ្ឋកិច្ចខ្ពស់ឡើងវិញនាប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ៕