" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-71178 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ ៖ ការបោះផ្សាយលក់មូលបត្ររដ្ឋតម្លៃ ៣០០ លានដុល្លារមិនមានការពន្យារពេលនោះទេ
ភ្នំពេញ ៖ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់នៃ​និយ័ត​ករ​មូល​ប​ត្រ​កម្ពុជាបានបញ្ជាក់ថា មិនមានការពន្យារពេលក្នុងការបោះផ្សាយលក់មូលបត្ររដ្ឋដែលមានទំហំទឹកប្រាក់ ៣០០ លានដុល្លារអាមេរិកនោះទេ ប៉ុន្តែពេលវេលា និងសេចក្តីត្រូវការសាច់ប្រាក់របស់រដ្ឋាភិបាលជាក់ស្តែងមិនទាន់មកដល់ក្នុងការឈានដល់ការបោះផ្សាយលក់។
ឯកឧត្តម ស៊ូ សុជាតិ ប្រតិភូ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ទទួលបន្ទុក​ជាអគ្គនាយក​នៃ​និយ័ត​ករ​មូល​ប​ត្រ​កម្ពុជា (​ន​.​ម​.​ក​) បានថ្លែងប្រាប់ថា ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុកំពុងរង់ចាំពេលវេលាសមរម្យណាមួយដើម្បីប្រកាសបោះផ្សាយមូលបត្ររដ្ឋ ហើយការលក់មូលបត្ររដ្ឋគឺពឹងទៅលើសេចក្តីត្រូវការនៃសាច់ប្រាក់។​
មានសំនួរលើកឡើងថា តើមានការពន្យារពេលក្នុងការបោះផ្សាយមូលបត្ររដ្ឋ ឬយ៉ាងណា?
ឯកឧត្តម ស៊ូ សុជាតិ បានបញ្ជាក់ដូច្នេះ ៖
“បើសេចក្តីត្រូវការនៃសាច់ប្រាក់មិនទាន់មកដល់នោះទេ តើប្រញាប់យកសាច់ប្រាក់មកធ្វីអ្វី ឬយកមកដើម្បីទុកសងបំណុលគេ?”
ក្នុងន័យនេះ ឯកឧត្តម ចង់សំដៅថា បើមិនទាន់ត្រូវការសាច់ប្រាក់យកមកប្រើប្រាស់ជាក់ស្តែង ការបោះផ្សាយលក់មូលបត្រនឹងអាចខាតបង់ប្រយោជន៍ទៅវិញ។
ឯកឧត្តម ស៊ូ សុជាតិ បានថ្លែងបន្តថា ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានកំណត់ទំហំមូលបត្រ ហើយទំហំមូលបត្រនេះទៀតគឺត្រូវបានដាក់បញ្ចូលទៅក្នុងច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុប្រចាំឆ្នាំ ដូច្នេះបានជាមានការចេញផ្សាយមុនអំពីការត្រៀមដាក់លក់មូលបត្ររដ្ឋនេះ ប៉ុន្តែក្នុងទំហំនេះ របៀបនៃការបោះផ្សាយនៅថ្ងៃណា ពេលណាពិតប្រាកដនៅពេលណានោះ គឺនៅពេលដែលក្រសួងត្រូវការសាច់ប្រាក់ ដើម្បីយកទៅប្រើប្រាស់។ នៅពេលនោះហើយ ដែលក្រសួងចាប់ផ្តើមប្រកាសលក់។
ឯកឧត្តម បានបញ្ជាក់ថា ការបោះផ្សាយមូលបត្ររដ្ឋមិនដូចគ្នានឹងការបោះផ្សាយរបស់ក្រុមមហាជន ដែលត្រូវការរៀបរយឯកសារជាច្រើននោះទេ។ សម្រាប់មូលបត្ររដ្ឋ ប្រសិនបើក្រសួងប្រកាសលក់នៅសប្តាហ៍នេះ គឺអាចចេញដំណើរការតែម្តង ដូច្នេះហើយចាំពេលវេលាមកដល់ ក្រសួងនឹងចេញសេចក្តីជូនដំណឹងជាផ្លូវការ ហើយនៅពេលមានសេចក្តីជូនដំណឹងជាផ្លូវការ ពេលនោះហើយ គឺជាដំណើរការចាប់ផ្តើមលក់តែម្តង។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា រាជរដ្ឋាភិបាលគ្រោងធ្វើការបោះផ្សាយលក់មូលបត្ររដ្ឋជាលើកដំបូងក្នុងកម្រិត ១ ២១៩ ៥០០ លានរៀល ឬសមមូលស្មើនឹងប្រមាណ ៣០០ លានដុល្លារអាមេរិក ក្នុងឆ្នាំ២០២២ ហើយការបោះផ្សាយលក់មូលបត្ររដ្ឋនេះរំពឹងថានឹងចូលរួមអភិវឌ្ឍវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ និងរក្សាស្ថិរភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច។
គម្រោងផ្សាយលក់មូលបត្ររដ្ឋជាលើកដំបូងនេះគឺដើម្បីធ្វើហិរញ្ញប្បទានគាំទ្រគម្រោងវិនិយោគសំដៅលើកស្ទួយកំណើន និងផលិតភាពសេដ្ឋកិច្ចដែលរួមមានការអនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្រស្តារ និងជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាក្នុងការរស់នៅជាមួយកូវីដ-១៩ តាមគន្លងប្រក្រតីភាពថ្មី ដែលត្រូវបានកំណត់រួចហើយ ចំនួន ២៥០ លានដុល្លារអាមេរិក និងគម្រោងដែលនឹងកំណត់តាមក្រោយទៀតចំនួន ២៥ លានដុល្លារអាមេរិក ព្រមទាំងគម្រោងប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឌីជីថលចំនួន ២៥ លានដុល្លារអាមេរិក។
ការបោះផ្សាយលក់មូលបត្ររដ្ឋនេះនឹងចូលរួមអភិវឌ្ឍវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ និងរក្សាស្ថិរភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច តាមរយៈតួនាទីរបស់មូលបត្ររដ្ឋ ជាឧបករណ៍អនុវត្តគោលនយោបាយរូបិយវត្ថុ និងជាមូលដ្ឋានប្រៀបធៀប និងកំណត់ថ្លៃឧបករណ៍ហិរញ្ញវត្ថុក្នុងទីផ្សារ ព្រមទាំងជំរុញការធ្វើពីពិធកម្មប្រភពហិរញ្ញប្បទានក្នុងស្រុក។
ដូចនេះ ការបោះផ្សាយលក់មូលបត្ររដ្ឋខាងលើ គឺជាការគិតគូរស្របតាមរបត់ថ្មីនៃការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមកម្ពុជា ដើម្បីអាចឈានទៅកសាងប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងមួយដ៏រឹងមាំសម្រាប់ការបោះផ្សាយ និងការជួញដូរមូលបត្ររដ្ឋទាំងមូលដើម្បីបំពេញបន្ថែមលើភាពមានកម្រិតនៃប្រភពធនធានរបស់រដ្ឋបច្ចុប្បន្ន ខណៈដែលលទ្ធភាពក្នុងការទទួលបានឥណទានសម្បទានខ្ពស់មានការថមថយ ដោយសារការឡើងឋានៈមកជាប្រទេសមានចំណូលមធ្យមកម្រិតទាបរបស់កម្ពុជា៕