" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-53070 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
វិស័យហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជានឹងបន្តរក្សាបានស្ថិរភាព និងចូលរួមគាំទ្រកំណើនសេដ្ឋកិច្ចក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ
ភ្នំពេញ ៖ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានអះអាងថា វិស័យហិរញ្ញវត្ថុនឹងបន្តរក្សាបានស្ថិរភាព និងការចូលរួមគាំទ្រកំណើនសេដ្ឋកិច្ចក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ ស្របពេលសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជារំពឹងថានឹងមានអត្រាកំណើន ៤,៨ ភាគរយ ដោយសារតែបច្ច័យវិជ្ជមានពីការកំណើនវិស័យកាត់ដេរ សំណង់ កសិកម្ម និងហិរញ្ញវត្ថុជាដើម។
មូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិបានព្យាករថា សេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកឆ្នាំ២០២២ មានកំណើន ៤,៩ ភាគរយ ដែលក្នុងនោះកំណើនសេដ្ឋកិច្ចប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍មាន ៤,៥ ភាគរយ ប្រទេសកំពុងលូតលាស់ និងកំពុងអភិវឌ្ឍន៍មាន ៥,១ ភាគរយ និងអាស៊ានមាន ៥,៨ ភាគរយ។
ការងើបឡើងនៃសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក និងការបើកសេដ្ឋកិច្ចនិងប្រទេសឡើងវិញនឹងគាំទ្រវិស័យចម្បងៗនៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា។ វិស័យកាត់ដេរដែលមានចំណែកធំជាងគេក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្មកម្ពុជា រំពឹងថាមានកំណើន ៦,៨% ដែលគាំទ្រជាចម្បងដោយភាពប្រសើរឡើងនៃតម្រូវការខាងក គួបផ្សំនឹងវិធានការគាំទ្ររបស់រដ្ឋាភិបាល។ វិស័យសំណង់រំពឹងថាមានកំណើន ៥% ដោយសារការរំពឹងទុកនៃកំណើនលំហូរទុនវិនិយោគបរទេសនិងតម្រូវការក្នុងស្រុកដែលផ្ដោតលើទីផ្សារអចលនទ្រព្យដែលមានតម្លៃសមរម្យ។
វិស័យកសិកម្មរំពឹងមានវឌ្ឍនភាពល្អជាមួយនឹងអត្រាកំណើន ១,១ ភាគរយ ដោយសារគោលនយោបាយគាំទ្ររបស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការធ្វើពិពិធកម្មទៅកាន់វិស័យកសិ-ឧស្សាហកម្មនិងភាពអំណោយផលនៃកត្តាអាកាសធាតុ។ វិស័យទេសចរណ៍រំពឹងថាកើនឡើង ដោយសារគោលនយោបាយគាំទ្រវិស័យទេសចរណ៍របស់រាជរដ្ឋាភិបាល និងអាចមានកំណើនយឺតត្រឹម ១,៥ ភាគរយ ដែលបណ្តាលមកពីការហូរចូលយឺតនភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិ។
នៅក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ វិស័យធនាគារនឹងបន្តរក្សាបានស្ថិរភាព និងការចូលរួមគាំទ្រកំណើនសេដ្ឋកិច្ច តាមរយៈការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានដល់វិស័យឯកជន បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ និងជួយសម្រាលបន្ទុកប្រជាពលរដ្ឋដែល រងផលប៉ះពាល់ពីវិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩ ដូចជាការរៀបចំឥណទានឡើងវិញជាដើម។ ជាមួយនឹងបច្ច័យវិជ្ជមានទាំងនេះ សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាត្រូវបានរំពឹងថានឹងមានអត្រាកំណើន ៤,៨ ភាគរយនាឆ្នាំ២០២២នេះ។
ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានថ្លែងថា ជោគជ័យនៃការចាក់វ៉ាក់សាំង ការគ្រប់គ្រងបានលើការឆ្លងរាលដាល និងការអនុវត្តគោលនយោបាយ និងវិធានការគាំទ្រនានារបស់រាជរដ្ឋាភិបាលបានផ្ដល់កាលានុវត្តភាពឱ្យសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាងើបឡើងដោយភាពជឿជាក់នាឆ្នាំ២០២២ ខាងមុខ។ វិស័យសេដ្ឋកិច្ចចម្បងៗ ត្រូវបានរំពឹងថានឹងកើនឡើង បើទោះបីជាវិស័យទេសចរណ៍នៅទាមទារពេលវេលា ដើម្បីអាចត្រឡប់មករកកំណើនដូចមុនវិបត្តិក៏ដោយ។
ឯកឧត្តមទេសាភិបាលបាថ្លែងបន្តថា ស្ថិរភាពថ្លៃ និងអត្រាប្ដូរប្រាក់រំពឹងថានឹងរក្សាបានជាមួយភាពរឹងមាំនៃប្រព័ន្ធធនាគារ ដែលនឹងផ្តល់សហថាមភាពដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ច ប្រកបដោយនវានុវត្តន៍ បរិយាបន្ន និងចីរភាព។ ជាមួយគ្នានេះ សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាក៏អាចប្រឈមនឹងហានិភ័យមួយចំនួនផងដែរ ជាពិសេសប្រសិនបើមានរលកនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ជាមួយនឹងមេរោគបំប្លែងថ្មី ការធ្វើប្រក្រតីកម្មលឿនជាងការរំពឹងទុកនៃនយោបាយរូបិយវត្ថុរបស់ប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍ដែលបង្កភាពមិនច្បាស់លាស់ក្នុងទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុ ឧក្រិដ្ឋកម្មសាយប័រ (Cybercrime) និងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។
នៅចំពោះមុខសុទិដ្ឋិនិយមលើកំណើនសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក និងកម្ពុជា រាជរដ្ឋាភិបាលបានដាក់ចេញគោលនយោបាយស្ដារ កែទម្រង់ និងពង្រឹងភាពធន់នៃសេដ្ឋកិច្ច។
ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ បានថ្លែងដូច្នេះថា ៖
“ជាមួយគ្នានេះ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជានឹងបន្តអនុវត្តវិធានការគាំទ្រដល់កំណើន និងបានរៀបចំយុទ្ធសាស្ត្រចាកចេញពីវិបត្តិ (Exit Strategy) ដែលនឹងត្រូវធ្វើឡើងតាមដំណាក់កាល ប្រកបដោយភាពប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់និងស្របតាម ការវិវត្តនៃស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចជាក់ស្ដែង។ ដើម្បីរក្សាភាពធន់នៃប្រព័ន្ធធនាគារ គ្រឹះស្ថានធនាគារនិង ហិរញ្ញវត្ថុក៏ត្រូវបន្តពង្រឹងផែនការនិរន្តរភាពអាជីវកម្ម (Business Continuity Plan) និងផែនការអនុវត្ត ជាយថាហេតុ (Contingency Plan) ជាមួយនឹងការធ្វើស្តសតស្តលើភាពរឹងមាំជាប្រចាំ”
ម៉្យាងទៀត ការបំពេញកាតព្វកិច្ចរួមចំណែកអនុវត្តវិធានការប្រឆាំងការសម្អាតប្រាក់និងហិរញ្ញប្បទានភេរវកម្ម ត្រូវបន្តលើកកម្ពស់ជាប្រចាំ ស្របតាមច្បាប់ បទប្បញ្ញត្តិ និងការណែនាំរបស់អង្គភាពស៊ើបការណ៍ ហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជាឱ្យមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់។
ឯកឧត្តមបានថ្លែងបន្តថា ដើម្បីលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពនយោបាយរូបិយវត្ថុ ក្នុងបរិការណ៍ដុល្លារូបនីយកម្មខ្ពស់ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាគាំទ្រនិងត្រៀមខ្លួនរួមចំណែកក្នុងដំណើរការបោះផ្សាយមូលបត្ររដ្ឋជាប្រាក់រៀល និងដាក់ចេញនូវវិធានការគាំទ្រការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀលបន្ថែមទៀត ស្របតាមយន្តការទីផ្សារ។ ទន្ទឹមនេះ ការជំរុញការប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ ការយល់ដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុរបស់ សាធារណជន និងកិច្ចការពារអតិថិជននឹងត្រូវបន្តយកចិត្តទុកដាក់ជាប្រចាំ សំដៅអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធធនាគារប្រកបដោយចីរភាពនិងបរិយាបន្ន។
ឯកឧត្តមទេសាភិបាលបានឱ្យដឹងទៀតថា នៅក្នុងក្របខ័ណ្ឌកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ ការពង្រឹងសមាហរណកម្ម បរិយាបន្ន និងសំណាញ់សុវត្ថិភាពហិរញ្ញវត្ថុតំបន់ នឹងដើរតួនាទីកាន់តែសកម្មក្នុងការរក្សាភាពធន់នៃស្ថិរភាពម៉ាក្រូ សេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ។ ក្នុងនាមកម្ពុជាជាប្រធានអាស៊ាននៅឆ្នាំ២០២២ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានត្រៀមខ្លួនធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះរៀបចំកិច្ចប្រជុំថ្នាក់ទេសាភិបាលធនាគារកណ្តាលអាស៊ាន និងកិច្ចប្រជុំពាក់ព័ន្ធផ្សេងទៀតឱ្យប្រព្រឹត្តទៅដោយជោគជ័យ ដោយបានដាក់ទិសដៅអាទិភាពក្នុងការពង្រឹងភាពធន់ ឌីជីថលូបនីយកម្ម បរិយាបន្ន និងហិរញ្ញប្បទានប្រកបដោយចីរភាព។
គួររំលេចផងដែរ គិតត្រឹមបំណាច់ឆ្នាំ ប្រព័ន្ធធនាគារកម្ពុជាមានធនាគារពាណិជ្ជ ៥៤ ធនាគារឯកទេស ១០ គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ទទួលប្រាក់បញ្ញើពីសាធារណជន ៦ គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុមិនទទួលប្រាក់បញ្ញើ ៧៩ គ្រឹះស្ថានឥណទានជនបទ ២៣៤ ក្រុមហ៊ុនភតិសន្យាហិរញ្ញវត្ថុ ១៧ អ្នកដំណើរការតតិយភាគី ៤ គ្រឹះស្ថានផ្តល់សេវាទូទាត់សងប្រាក់ ២៨ អ្នកផ្តល់សេវាប្រព័ន្ធចែករំលែកព័ត៌មានឥណទាន ១ ការិយាល័យតំណាងធនាគារបរទេស ៦ និងអាជីវកម្មប្តូរប្រាក់ ២ ៤៤៧។ ទ្រព្យសកម្មរបស់ប្រព័ន្ធធនាគារមានកំណើន ១៦ ភាគរយ (ដល់ ២៧៨,៦ ទ្រីលានរៀល ស្មើនឹង ៦៨,២ ប៊ី លានដុល្លារអាមេរិក(ពាន់លានដុល្លារ)) ក្នុងនោះឥណទានអតិថិជនកើន ២១,២ ភាគរយ (ដល់ ១៨៦,៤ ទ្រីលានរៀល ស្មើនឹង ៤៥,៧ ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក)។ ប្រាក់បញ្ញើអតិថិជនមានកំណើន ១៥,៤ ភាគរយ (ដល់ ១៥៧,១ ទីលានរៀល ស្មើនឹង ៣៨,៥ ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក) និងដើមទុនមានកំណើន ១៨ ភាគរយ (ដល់ ៣១,២ ទ្រីលានរៀល ស្មើនឹង ៧,៦ ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក)។ គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុបានបន្តចូលរួមលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ ដែលឆ្លុះបញ្ចាំងតាមរយៈការកើនឡើងនៃចំនួនគណនីប្រាក់បញ្ញើអតិថិជនដល់ ១២,១ លានគណនី និងគណនីឥណទានអតិថិជនដល់ ៣,៣ លានគណនី។ ទីស្នាក់ការកណ្តាលនិងសាខាគ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុមានចំនួន ២ ៦០០ ទីតាំង និងមានម៉ាស៊ីនដក និងដាក់ប្រាក់ស្វ័យប្រវត្តិ (ATM) ចំនួន ៣ ៥១២។ លើសពីនេះ ដើម្បីរួមចំណែកជួយសម្រាលបន្ទុក ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលរងផលប៉ះពាល់ពីជំងឺកូវីដ-១៩ គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុបានផ្តល់ការអនុគ្រោះដល់អ្នកខ្ចីប្រាក់ តាមរយៈការរៀបចំឥណទានឡើងវិញចំនួន ៣៧០ ៧៨៥ គណនី ស្មើនឹង ២២,៤ ទីលានរៀល (៥,៥ ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក)៕