បរទេស ៖ យោងតាមប្រភពព័ត៌មាន RT ដែលបានដកស្រង់ពាក្យសម្តីចេញពី IMF បាននិយាយថា ប្រទេសជាច្រើនកំពុងព្យាយាមស្វះស្វែងដោះស្រាយបញ្ហាអតិផរណា និងការធ្លាក់ចុះខ្សោយនៃរូបិយបណ្ណរបស់ពួកគេ ខណៈពេលដែលរូបិយបណ្ណដុល្លារអាមេរិកនៅតែខ្លាំង គឺរឹតតែធ្វើឲ្យបញ្ហានេះកាន់តែស្មុគស្មាញ។
ភាពរឹងមាំនៃប្រាក់ដុល្លារក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានខែនេះ មានផលប៉ះពាល់ទៅនឹងម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចយ៉ាងខ្លាំងដល់ប្រទេសស្ទើរតែទាំងអស់ដោយសារឥទ្ធិពលនៃប្រាក់ដុល្លារនៅក្នុងពាណិជ្ជកម្ម និងហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ។ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០០០ មក ប្រាក់ដុល្លារ គឺជារូបិយបណ្ណដែលត្រូវបាននាំចេញជាសកលយ៉ាងទូលំទូលាយ និងកាន់កាប់ដោយពិភពលោកប្រហែល ៤០ ភាគរយ។ ជាមធ្យម ការប៉ាន់ប្រមាណនៃការឡើងថ្លៃប្រាក់ដុល្លារ ១០ ភាគរយគឺ វាមានចំណែកទៅក្នុងអតិផរណា ១ ភាគរយរួចទៅហើយ ដោយបង្កជាសម្ពាធមួយ ជាពិសេសនៅក្នុងទីផ្សារកំពុងរីកចម្រើនដែលវាបានឆ្លុះបញ្ចាំងពីការហូរចូលប្រាក់ដុល្លារនៅក្នុងកម្រិតខ្ពស់មួយ។
មិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះ ប្រហែលពាក់កណ្តាលនៃប្រាក់កម្ចីបរទេសទាំងអស់ និងមូលបត្របំណុលអន្តរជាតិ ត្រូវបានកំណត់ជាប្រាក់ដុល្លារអាមេរិក។ ស្របពេលដែលដែលរដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសនានាកំពុងពង្រឹងទីផ្សាររបស់ខ្លួនក្នុងការចេញបំណុលជារូបិយបណ្ណផ្ទាល់ខ្លួន ប៉ុន្តែវិស័យសាជីវកម្មឯកជនក្នុងប្រទេសរបស់ពួកគេនៅតែជាប់បំណុលជាប្រាក់ដុល្លាក្នុងកម្រិតខ្ពស់។
IMF ក៏បាននិយាយផងដែរថា នៅពេលដែលអត្រាការប្រាក់ពិភពលោកកើនឡើង លក្ខខណ្ឌហិរញ្ញវត្ថុក៏នឹងត្រូវបានរឹតបន្តឹងយ៉ាងខ្លាំងសម្រាប់ប្រទេសជាច្រើន។ គ្រាន់តែរួមបញ្ចូលសម្ពាធទាំងនេះ គឺរឹតតែធ្វើឲ្យប្រាក់ដុល្លារកាន់តែរឹងមាំ ជាពិសេសសម្រាប់ទីផ្សារដែលកំពុងរីកចម្រើនមួយចំនួន និងប្រទេសដែលមានចំណូលទាបជាច្រើន ត្រូវប្រឈមនឹងហានិភ័យខ្ពស់នៃវិបត្តិបំណុល៕