ស្វែងយល់ពីសារៈសំខាន់នៃចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ
ភ្នំពេញ ៖ ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ គឺជាបំណិនជីវិតមួយដែលបុគ្គលគ្រប់រូបត្រូវការសម្រាប់ការរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ ព្រោះវាជួយឱ្យបុគ្គលនីមួយៗគ្រប់គ្រងលុយកាក់បានល្អប្រសើរជាងមុន ជួយឱ្យការសម្រេចចិត្តផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុបានត្រឹមត្រូវ ជួយឱ្យមានការប្រុងប្រយ័ត្នចំពោះការឆបោកប្រាក់ និងការប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុក្រៅផ្លូវការ ជាពិសេស ជួយឱ្យមានប្រាក់បម្រុងគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់តម្រូវការហិរញ្ញវត្ថុនៅពេលអនាគត។
ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ មានសារៈសំខាន់ណាស់សម្រាប់សហគមន៍ និងប្រជាជនទូទៅ តាមរយៈការជួយបង្កើនការយល់ដឹងអំពីប្រភេទសេវាហិរញ្ញវត្ថុរបស់គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ ការជំរុញការប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ ការជួយឱ្យការរៀបចំនិងគ្រប់គ្រងផែនការហិរញ្ញវត្ថុក្នុងគ្រួសារកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព ការបង្កើនការប្រុងប្រយ័ត្នចំពោះសកម្មភាពឆបោកប្រាក់នៅក្នុងសហគមន៍ និងការកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុក្រៅផ្លូវការ។ បន្ថែមពីនេះ ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុក៏មានសារៈសំខាន់សម្រាប់ការរក្សាបាននូវការអភិវឌ្ឍ និងស្ថិរភាពវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ ដែលនឹងរួមចំណែកដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រក្នុងសង្គម។
សម្រាប់ការរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុនឹង៖
• ជួយយើងឱ្យគ្រប់គ្រងលុយកាក់បានល្អប្រសើរជាងមុន៖ ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុនឹងជួយយើងឱ្យដឹងច្បាស់ពីស្ថានភាព ព្រមទាំងអាចកំណត់នូវតម្រូវការហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួន ក៏ដូចជាអាចជួយឱ្យយើងអាចគ្រប់គ្រងចំណូល និងចំណាយបានម៉ត់ចត់ ដើម្បីអាចរៀបចំផែនការហិរញ្ញវត្ថុ និងផែនការសន្សំច្បាស់លាស់ សម្រាប់គោលបំណង ជាក់លាក់ណាមួយទៅថ្ងៃអនាគត។
• ជួយយើងឱ្យសម្រេចចិត្តផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុបានត្រឹមត្រូវ៖ ការសម្រេចចិត្តផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដែលត្រឹមត្រូវអាចជួយយើងចៀសផុតពីបញ្ហាប្រឈមនានាដែលនាំឱ្យមានការខាតបង់ពេលវេលា ប្រាក់កាស និងធនធានផ្សេងទៀត។ ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុនឹងជួយយើងឱ្យដឹងពីប្រភព ដែលអាចទទួលបាននូវព័ត៌មានដែលទាក់ទងនឹងកម្ចីបានត្រឹមត្រូវ និងគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ដើម្បីធ្វើជាមូលដ្ឋានក្នុងការថ្លឹងថ្លែង វិភាគ និងប្រៀបធៀបរាល់កត្តា ឬលក្ខណៈផលិតផលនានា ដែលកត្តាទាំងនោះនឹងជះឥទ្ធិពល និងផលប៉ះពាល់ដល់ការសម្រេចចិត្តផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងអត្ថប្រយោជន៍នានា ព្រមទាំងអាចជួយយើងឱ្យចៀសផុតពីកំហុសឆ្គង ក្នុងការសម្រេចចិត្តផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួន ដែលអាចនាំយើងធ្លាក់ចូលបញ្ហាបំណុលលើសលប់។
• ជួយយើងឱ្យមានការប្រុងប្រយ័ត្នចំពោះការឆបោកប្រាក់ និងការប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុក្រៅផ្លូវការ៖ ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ នឹងជួយយើងឱ្យមានការប្រុងប្រយ័ត្នចំពោះការឃោសនាបោកប្រាស់របស់ក្រុមហ៊ុន ឬជនខិលខូចមួយចំនួន ដែលដើរប្រមូលប្រាក់ក្នុងរូបភាពសន្សំ ឬ ការវិនិយោគរួចរត់គេចខ្លួនដោយមិនសងប្រាក់ត្រឡប់មកយើងវិញ។ បន្ថែមពីនេះ ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ក៏អាចជួយយើងឱ្យចេះបែងចែកដាច់រវាងសេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ និងសេវាហិរញ្ញវត្ថុក្រៅផ្លូវការ ដើម្បីចៀសវាងពីការខ្ចីចងការក្រៅប្រព័ន្ធដែលគ្មានច្បាប់អនុញ្ញាតពីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ដែលមានកម្រៃការប្រាក់ខ្ពស់ហួសហេតុ និងគ្មានកិច្ចការពារស្របតាមផ្លូវច្បាប់៕
• ជួយយើងឱ្យមានប្រាក់បម្រុងគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់តម្រូវការហិរញ្ញវត្ថុនៅពេលអនាគត៖ ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុនឹងជួយយើងឱ្យមានទម្លាប់បែងចែកប្រាក់ចំណូលតាមលំដាប់លំដោយ ដូចជា៖ ១/.ការចំណាយចាំបាច់ ២/.ការសន្សំ ៣/.ការវិនិយោគ និង៤/.ការចំណាយបន្ទាប់បន្សំ។ ការសន្សំប្រាក់តាមរយៈការដាក់ប្រាក់បញ្ញើនៅធនាគារ ឬ ការទិញធានារ៉ាប់រង អាចជួយយើងឱ្យមានប្រាក់បម្រុងគ្រប់គ្រាន់ សម្រាប់បំពេញតម្រូវការហិរញ្ញវត្ថុនៅពេលដែលមានករណីមានគ្រោះថ្នាក់ជាយថាហេតុ ឬតម្រូវការការព្យាបាលជម្ងឺ ឬ បំពេញគោលដៅហិរញ្ញវត្ថុនាពេលអនាគត ដូចជាតម្រូវការការប្រាក់សម្រាប់ថ្លៃសិក្សារបស់កូន ឬប្រាក់សម្រាប់ចូលនិវត្តន៍ជាដើម៕