ភ្នំពេញ ៖ កាលពីថ្ងៃទី ១១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២កន្លងមកនេះ ក្លឹបសហគ្រិនស្ត្រីវ័យក្មេងអាស៊ាន ASEAN Young Women Entrepreneurs Club (AYWEC) បានបើកកិច្ចប្រជុំលើកទី ៧ របស់អាស៊ាន និងក្រោមប្រធានបទ «រីកចម្រើនកាន់តែខ្លាំងទាំងអស់គ្នា (RISE STRONGER TOGETHER)» និងបានបង្ហាញពីលទ្ធផលប្រចាំឆ្នាំក្រោមការដឹកនាំរបស់កម្ពុជា។
កិច្ចប្រជុំនេះធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងជួបសំណេះសំណាលរវាងសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាភិបាលក្លឹបសហគ្រិនស្ត្រីវ័យក្មេងអាស៊ានដោយមានការចូលរួមពីប្រទេសកម្ពុជា, ប្រ៊ុយណេ, ឥណ្ឌូនេស៊ី, ឡាវ, ម៉ាឡេស៊ី, ថៃ និងប្រទេសសិង្ហបុរី ។ រាយការណ៍ពីសកម្មភាពប្រចាំឆ្នាំសំខាន់ៗរបស់ក្លឹបសហគ្រិនស្ត្រីវ័យក្មេងអាស៊ានពីសំណាកប្រទេសនីមួយៗដែលបានចូលរួម ជាពិសេសពីសំណាក់ប្រទេសកម្ពុជាដែលជាម្ចាស់ផ្ទះក្នុងឆ្នាំ២០២២ នេះតែម្តង ។ ចូលរួមផ្តល់មតិលើការខ្វះខាត ផលវិបាក និងចំណុចដែលត្រូវកែរសម្រួលបន្ថែមទៀតដែលសមាជិកក្លឹបតាមប្រទេសនីមួយៗជួបប្រទះសម្រាប់ការងារកន្លងមក ។
លោកស្រី យូ បូរី ដែលជាប្រធានប្រចាំក្លឹបសហគ្រិនស្ត្រីវ័យក្មេងអាស៊ាន ២០២២ បានរៀបរាប់អំពីសកម្មភាពសំខាន់ក្នុងកិច្ចប្រជុំនេះផ្ទាល់ ដោយលោកស្រីបានលើកឡើងថា ក្នុងឆ្នាំ ២០២២ នេះ ក្លឹបសហគ្រិនវ័យក្មេងកម្ពុជាមានសកម្មភាពសំខាន់ៗដូចជា ៖
១. មានកិច្ចប្រជុំធំរវាងក្រុមប្រឹក្សាភិបាលក្លឹបចំនួន ៣ ដងតាមរយៈអនឡាញជាមួយបណ្តាប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ានទាំងមូល ។
២. AYWEC បានបង្កើតកម្មវិធីបង្កើនទំទាក់ទំនងរវាងសមាជិកក្លឹបជាមួយសហគ្រិនស្ត្រីពីបណ្តាលប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ានទាំងអស់តាមរយៈអនឡាញចំនួន ៣ ដងដូចគ្នា ។ គោលបំណងនៃកម្មវិធីមួយនេះគឺដើម្បីអោយក្លឹប AYWEC កាន់តែមានភាពការទទួលស្គាល់ និងពង្រីកសមាជិកអោយកាន់តែទូលំទំលាយនៅអាស៊ាន ។
៣. ក្លឹបសហគ្រិនវ័យក្មេងបានចូលរួមសហការណ៍ជាមួយក្រសួងកិច្ចការនារី ដើម្បីរៀបចំកម្មវិធីប្រគល់ពានរង្វាន់ជូនដល់សហគ្រិនស្ត្រីក្នុងតំបន់អាស៊ានទាំងមូល ។ ក្នុងនោះដែរចំពោះក្លឹប AYWEC គឺទទួលបានពានរង្វាន់ដល់ទៅ ១៨ រូប មកពីប្រទេសកម្ពុជា, ប្រ៊ុយណេ, ឥណ្ឌូនេស៊ី, ឡាវ, មីយ៉ាន់ម៉ា ហ្វីលីពីន, ថៃ និងប្រទេសវៀតណាម សម្រាប់ក្លឹបទាំងមូល ។
សូមបញ្ជាក់ផងដែរថា លោកស្រី យូ បូរី ប្រធានក្លឹបសហគ្រិនស្ត្រីវ័យក្មេងអាស៊ានបានផ្ទេរសិទ្ធិជាម្ចាស់ផ្ទះទៅប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី សម្រាប់ការដឹកនាំ និងរៀបចំកិច្ចប្រជុំក្លឹបសហគ្រិនស្ត្រីវ័យក្មេងអាស៊ានបន្តរនាឆ្នាំ២០២៣ ៕