តំបន់​តាមបណ្ដោយមហាវិថីឈ្នះឈ្នះ នឹងក្លាយតំបន់ដ៏មមាញឹក​នៅពេលអនាគត​ឆាប់ៗ
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុង​រយៈពេល​តែប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយប៉ុណ្ណោះ តំបន់​តាមបណ្ដោយមហាវិថីឈ្នះឈ្នះ ឬ​ផ្លូវ​កប់ស្រូវ បានកែប្រែមុខ​មាត់ថ្មី ដោ​យ​​លេចចេញនូវសំណង់​រឹងជា​បន្តបន្ទាប់ ដូចជា​ បុរី ផ្ទះល្វែង ផ្សារ​ដើមគរ​ថ្មី​ និង​មន្ទីរពេទ្យ​តេជោសន្តិភាព​ដ៏ស្កឹមស្កៃជាដើម ។ ជាពិសេស នា​ពេលឆាប់ៗ​ខាងមុខនេះ​តំបន់តាមបណ្ដោយមហាវិថីនេះ នឹងក្លាយជា​តំបន់ដ៏មមាញឹក​ទៅដោយ​អាជីវកម្ម និង​ជា​តំបន់​លំ​នៅ​ឋានដ៏មានសក្ដានុព​ល ។​
កាលពីប៉ុន្មានឆ្នាំមុននេះ តំបន់​តាមបណ្ដោយផ្លូវកប់ស្រូវ ឬឈ្នះមហាវិថីឈ្នះឈ្នះ គឺជា​តំបន់វាលស្រែ និង​បឹង ប៉ុន្តែ​ក្រោយ​ពី​មាន​ក្រុម​ហ៊ុន​ធំៗ​ចាប់ផ្ដើម​វិនិយោគ​លើសំណង់​ផ្ទះល្វែង​នៅបណ្ដោយមហាវិថីនេះ ក៏​ស្រាប់​តែ​មាន​ការ​ទាក់ទាញ ​​និងមានការអភិវឌ្ឍ​ជា​បន្តបន្ទាប់​លើគម្រោង​រដ្ឋ​ ក៏ដូចជាឯកជន ដូ​ច​ជា​គម្រោ​ង​ម​ន្ទីរពេទ្យ​តេជោ​សន្តិភាព​បាន​សង់​រួចរាល់​ គ​ម្រោង​ផ្សារ​ដើមគរថ្មីដែលកំពុងសាងសង់​ និង​គ្រោង​ដាក់​​​ដំណើរការ​នៅ​ពេ​លឆា​​ប់ៗ​​នេះ។​
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុង​រយៈពេល​តែប៉ុន្មានឆ្នាំប៉ុណ្ណោះ តំបន់​តាមបណ្ដោយផ្លូវឈ្នះឈ្នះ ឬ​ផ្លូវ​កប់ស្រូវ បានកែប្រែមុខ​មាត់ថ្មី ដោយ...
បើតាម​អ្នកជំនាញនៃវិស័យ​អចលនទ្រព្យជាច្រើន​បានមើលឃើញថា​ តំបន់​តាមបណ្ដោយវិថីឈ្នះឈ្នះ បាន និងកំពុង​ក្លា​យ​ជា​​​តំបន់ដែលទាក់ទាញ ពីព្រោះ​ថា​តំបន់នេះ​ជា​តំបន់ដែល​មាន​ការ​តភ្ជាប់​ទៅ​ផ្លូវ​សំខាន់ៗ​ជុំវិញរាជធានីភ្នំពេញ និង​ទៅតាមប​ណ្ដាខេត្ត​នានា ជាក់ស្ដែង​សម្រាប់អ្នករស់នៅតំបន់នេះអាច​ធ្វើដំណើរទៅកាន់ខេត្ត​ផ្សេ​ង​ទៀ​ត​​ដូចជា​ កំពង់ស្ពឺ កណ្តាល កំពត តាកែវ ក៏ដូចជាខេត្តព្រៃវែង និងស្វាយរៀង ដែលអាច​ធ្វើដំណើរតាមផ្លូវក្រវាត់ក្រុងទី៣​ដែលទើបសង់​រួច​បាន​ដោយ​ងាយ​ស្រួ​​ល​ដោយមិនចាំបាច់​ធ្វើដំណើរឆ្លងកាត់​ក្នុងក្រុ​ងភ្នំពេញក៏បានដែរ ។
លោក ​ប៉ូ​ អ៊ាវគង់ អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន​ Advance បានមានប្រសាសាន៍ថា តំបន់​ណា​ដែលមានផ្លូវ​ងាយស្រួល​ធ្វើដំណើរ​តំបន់នោះ នឹង​មានការទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគច្រើន ហើយតំបន់ណា​ដែល​មាន​គម្រោងប្លង់​មេ​ ពីរដ្ឋបាល​ក្រុង ខេត្ត​ឬរាជ​រដ្ឋាភិបាល​ច្បាស់លាស់​តំបន់នោះ ក៏នឹង​ទទួលបានការ​វិនិយោគខ្លាំង​ផងដែរ ។​
លោក​បន្តថា តំបន់​ដែលមានគម្រោងប្លង់​មេ​ច្បាស់លាស់​ត្រឹមត្រូវ​មិនត្រឹមតែទាក់ទាញគម្រោង​វិនិយោគ​នោះទេ តែក៏សំបូរ​ទៅដោយ​គម្រោង​វិនិយោគធំៗ និង​អភិវឌ្ឍន៍គម្រោង​ដែល​មាន​តម្លៃ​ខ្ពស់​​សម្រាប់អ្នក​មាន​ចំណូលខ្ពស់ផងដែរ។​ តំបន់ខាងលិច​ និ​ងខាងជើង​ភ្នំពេញ នឹង​ក្លាយជា​តំបន់​ដែលមានកា​រទាក់​ទាញ​កាន់​តែ​ខ្លាំង​បន្ថែមទៀត​នៅពេលឆាប់ៗនេះ ៕