" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-88787 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ក្រុមហ៊ុនយក្សចិន ត្រូវការដីជាង ១៥០០ហិកតា ដើម្បី​បង្កើត​ធនាគារកសិកម្ម និងមជ្ឈមណ្ឌលសេវា​កម្ម​ចម្រុះ​នៅខេត្តព្រះសីហនុ
ភ្នំពេញ ៖ ក្រុមហ៊ុនកសិកម្មចិនដ៏ធំ Danong បានបង្ហាញពីគម្រោង​ផែនការ​វិនិយោគ​លើវិស័យ​កសិកម្ម​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ដោយ​ត្រូវការ​ដី​ប្រមាណ១៥គីឡូម៉ែត្រ​ការ៉េ ឬប្រមាណ ១៥០០ហិកតា នៅក្នុងខេត្ត​ព្រះសីហនុ ដើម្បី​បង្កើត​ធនាគារកសិកម្ម និងមជ្ឈមណ្ឌលសេវាកម្មចម្រុះ។
នៅក្នុងជំនួប​ជាមួយ​ឯកឧត្តម​ ដួង តារា រដ្ឋលេខាធីកា​រទីស្ដីការ​គណៈរដ្ឋមន្ត្រី លោក​ Zhao Shujie ប្រធានក្រុមហ៊ុន Danong បានបញ្ជាក់​ពីទស្សន​កិច្ច​មក​កម្ពុជា​លើកនេះគឺដើម្បីចុះសិក្សាបន្ថែមលើទីតាំងដីវិនិយោគអោយបានលំអិត និងពិនិត្យអំពីគោលនយោបាយ ព្រមទាំងសិក្សាពីច្បាប់​អនុញ្ញាតផ្សេងៗក្នុងការវិនិយោគវិស័យកសិកម្មនៅកម្ពុជា។
លោក Zhao Shujie បានឱ្យដឹងទៀតថា​ ក្រុមហ៊ុនក៏​មានបំ​ណង​ពិ​ភាក្សាជា​មួយ​ក្រសួង​ជំនា​ញ​អំពីរូបមន្តវិនិយោគរបស់ក្រុមហ៊ុន Danong ជាលក្ខណៈកសិកម្មពាណិជ្ជូបនីយកម្មឧស្សាហកម្មនៅកម្ពុជា ដែលក្នុងនោះរួ​មទាំង​គម្រោង​បង្កើ​ត​​ក​សិដ្ឋានបង្កាត់ពូជសត្វ និងដំណាំ, កសិដ្ឋានដាំស្មៅសម្រាប់មនុស្ស និងសត្វ, កសិដ្ឋានចិញ្ចឹមសត្វយកសាច់ និងកសិដ្ឋានដាំដំឡូងមីជាដើម។
ដោយឡែកចំពោះ​ទីផ្សារ​ ដើមទុនវិនិយោគ និងបច្ចេកទេសគឺក្រុមហ៊ុនបានត្រៀមរួចហើយ ប៉ុន្តែនៅ​ចំណុ​ច​មួ​យដែ​ល​ជា​គ​ន្លឹះ​ដ៏​សំ​ខាន់បំ​ផុ​តក្នុង​កា​រ​ជំរុ​ញ​ការ​នាំ​ចេ​ញ​ផ​លិ​ត​ផ​ល​ក​សិ​​ក​ម្មក​ម្ពុ​ជាទៅ​ប​រ​ទេ​ស ​ឬ​ទៅកា​ន់​ប្រ​ទេ​ស​ចិ​នឱ្យមាន​​សន្ទុះបរិមាណ​កាន់តែច្រើនមហិមានោះ គឺទាំងភាគីរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និ​ងរ​ដ្ឋាភិបាល​ចិ​ន​ត្រូ​វ​តែ​កំ​ណ​ត់ឱ្យ​បា​ន​ច្បាស់លាស់អំពីស្តង់ដានៃផលិតផលកសិកម្ម (Standardization) ដែលប្រទេសទាំង២អាចបង្កើ​តជាឯកសា​រកិច្ច​ព្រម​ព្រៀ​ង​ពិសេសទទួលស្គាល់ និងយល់ព្រមលើគុណភាពផលិតផលកសិកម្មកម្ពុជាដែល​ធានា​ដ​ល់​ក្រុ​ម​ហ៊ុ​នវិនិយោគមានទំនុកចិត្តកាន់តែខ្លាំងទាំងក្នុងការផលិត និងក្នុងការនាំចេញដោយ​គ្មាន​ការ​ភ័​យខ្លា​ច និងមិនកំណត់កូតាឡើយ ។
គួររម្លឹកថា នៅឆ្នាំ២០២៣​នេះ វិនិយោគិន និងទេសចរជនជាតិ​ចិន​បានចាប់ផ្ដើមចូលមក​កម្ពុជាជា​បន្តបន្ទាប់​ឡើ​ងវិញហើយ ដោយ​ខ្លះក៏មានវិនិយោគិនដែលធ្លាប់​មកកម្ពុជា​ពីមុន និងខ្លះជា​វិនិយោគិន​ថ្មីៗ និងកំពុង​ស្វែង​រក​ការ​វិនិយោគនានា​​នៅតាមជំនាញរបស់ពួកគេ។ ការ​ចូលមកពីសំណាក់​វិនិយោគិនទាំង​នេះដែរ ក៏នឹង​រំពឹងថា​នឹងជួយ​ជំរុញការ​វិនិយោគ និងសេដ្ឋកិច្ចប្រទេស​កម្ពុជា​កាន់តែមានភាពប្រសើរឡើ​ងវិញបន្ទាប់​ពីរង​ផលប៉ះពាល់​ដោយសារតែវិបត្តិកូវីដ​១៩ និងសង្គ្រាម​រវាងរុស្ស៊ី និងអ៊ុយក្រែន ៕