អបអរសាទរ​ ! ពលរដ្ឋ​ក្រុង​អរិយក្សត្រ ​ខេត្ត​កណ្ដាល​ ទទួលបានបណ្ណកម្មសិទ្ធិ​ដីធ្លី​ជាង​១ម៉ឺន​បណ្ណ​
កណ្ដាល​ ៖ បន្ទាប់ពី​ក្រុមការងារជំនាញរបស់ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់​ បានវាស់វែង​ចុះបញ្ជីដីធ្លី និង​បិទផ្សាយជា​សាធារណ​នូវក្បាលដី​រួចរាល់ ក្រសួង​ក៏បានប្រគល់​តួនាទីឱ្យអាជ្ញាធរ​តាមបណ្ដាខេត្ត​ប្រគល់បណ្ណកម្មសិទ្ធិដីធ្លីជូនពលរដ្ឋ​ជា​បន្ត​បន្ទាប់ ជាក់ស្ដែង​កាលពីថ្ងៃចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះ ក្រសួងរៀបចំដែនដី តាមរយៈអាជា្ញធរ​ខេត្តកណ្ដាល បាន​ចែកបណ្ណកម្មសិទ្ធិជាង ១១០០០បណ្ណជូនដល់ពលរដ្ឋ​ក្នុងក្រុង​អរិយក្សត្រ​ ខេត្តកណ្ដាល។
បើតាម​ប្រភពពីរដ្ឋ​បាលក្រុងអរិយក្សត្រ​បានឱ្យដឹងថា បណ្ណកម្ម​សិទ្ធិ​ឬ វិញ្ញាបន​បត្រ​សម្គាល់​អចលនវត្ថុ​ចំនួន ១១​ ៣៣២ បណ្ណ​ បានប្រគល់ជូនពលរដ្ឋ​មកពី១០ភូមិ​ ៣សង្កាត់​ក្រុង​អរិយក្សត្រ​ រួមមាន​ភូមិ​លើ ភូមិ​ស្វាយជ្រុំ ភូមិបារាជ ក្នុងសង្កាត់​ស្វាយជ្រុំ ភូមិព្រែកតាកូវ ភូមិព្រែកល្វា និងភូមិព្រែក​បង្កង​ ក្នុង​សង្កាត់ព្រែក​តាកូវ  និងភូមិ​ជ្រោយខ្សាច់ ភូមិបាក់ដាវលើ ភូមិ​បាក់ដាវ​ក្រោម ភូមិព្រែកជ្រូក សង្កាត់​បាក់​ដាវ ។
ឯកឧត្តម គួច ចំរើន អភិបាលនៃគណៈអភិបាលខេត្តកណ្តាល នៅក្នុងពិធីប្រគល់​វិញ្ញាបនបត្រ​សម្គាល់​ម្ចាស់អចលនវត្ថុ​នោះ បានមានប្រសាសន៍ថា ការ​ចែកបណ្ណកម្មសិទ្ធិដីធ្លី ជូនពលរដ្ឋ​​នាពេលនេះ ជាការ​រួម​ចំណែកយ៉ាង​សំខាន់ក្នុងការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហាទំនាស់​ដីធ្លី ដែលធ្លាប់តែកើតឡើង​កន្លងមក ក៏ជាការ​ផ្ដល់ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​មានសិទ្ធិកាន់​កាប់​ដីធ្លីរបស់ខ្លួន​ស្រប​តាម​ច្បាប់ត្រឹមត្រូវ ។
ឯកឧត្ត​បានមានប្រសាសន៍ថា ការទទួលបាន​បណ្ណកម្មសិទ្ធិ​​ដីធ្លីប្រើប្រាស់​តាមច្បាប់​របស់ប្រជាពលរដ្ឋ​នាពេលនវ បានស្ដែង​ឱ្យឃើញ​ពីការ​គិតគូយ៉ាង​ហ្មត់ចត់​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដែលមានសម្ដេច​ធិបតី​ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បាន​និងកំពុង​អនុវត្ត​យ៉ាង​សកម្ម​លើ​គោល​នយោបាយ​ដីធ្លី ជូន​ពលរដ្ឋ និងដើម្បីផលប្រយោជន៍របស់ប្រជាពលរដ្ឋ​យ៉ាងពិត​ប្រាកដ ។
ឯកឧត្តម ឈឿន ប៊ុណ្ណារ័ត្ន រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ និងជា​ប្រធានក្រុមការងារ​សម្រ​បសម្រួល​ដោះស្រាយ​វិវាទដីធ្លី ខេត្ត​កណ្ដាល ក្នុងឱកាស​នោះ បានមានប្រសាសន៍ដែរថា ពលរដ្ឋ​ដែល​ទទួលបានបណ្ណ​កម្មសិទ្ធិដីធ្លី ត្រូវ​គិតគូរ​ទុកដាក់​ថែរក្សា​ឱ្យបានល្អ ព្រោះថា ​បណ្ណកម្មសិទ្ធិ​ដីធ្លី គឺពិតជាមានសារ​សំខាន់​ និង​មានតម្លៃណាស់ ក្នុងការ​សម្គាល់​សិទ្ធិ​កាន់​កាប់ ការទិញលក់​ បញ្ចាំ ដីធ្លីរបស់ខ្លួន​ស្រប​តាមច្បាប់​ ពិសេស​ដីធ្លី​មាន​បណ្ណកម្មសិទ្ធិ​ត្រឹមត្រូវ​គឺបញ្ជា​បានថា ដីមានសុវត្ថិភាព ទទួលស្គាល់​ដោយអាជ្ញាធរ ចៀសផុត​ពីការ​រំលោភបំពាន កាត់បន្ថយ​ជម្លោះ និង​ថែមទាំង​ងាយស្រួល​ក្នុងការទិញលក់ផងដែរ ។
ការ​ប្រគល់​វិញ្ញា​បនបត្រ​សម្គាល់​ម្ចាស់អចលនវត្ថុ​នេះ​មិនមែន មានតែ​ខេត្តកណ្ដាល​ទេ ពោលគឺបណ្ដា​ខេត្ត​ផ្សេងៗទៀត​ដែល​បាន​វាស់វែង​ចុះបញ្ជី និង​បិទផ្សាយជាសាធារណរួច​នឹង​ត្រូវ​ប្រគល់ជូនពលរដ្ឋ​ប​ន្ត​បន្ទាប់ ដើម្បីឱ្យពលរដ្ឋយក​បណ្ណ​កម្មសិទ្ធិនៅទៅប្រើប្រាស់​តាម​តម្រូវការ​ចាំបាច់​របស់ពួកគាត់ ។
ឯកឧត្តម​ឧប​នាយករដ្ឋមន្ត្រី សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​និងសំណង់ បានលើកឡើង​ផងដែរថា ការ​ប្រគល់វិញ្ញា​បន​បត្រ​សម្គាល់​ម្ចាស់អចលនវត្ថុ​ជូនពលរដ្ឋ ក្រោយបញ្ចប់កា​រវាស់វែង ចុះបញ្ជីដីធ្លី គឺជាការ​បញ្ចប់​ទំនាស់ដីធ្លី​នៅទូទាំងប្រទេស ហើយមិនចង់ឱ្យពលរដ្ឋ​នៅមានបញ្ហា​ដីធ្លី​តកូនតចៅបន្តទៀតនោះទេ ។ ចក្ខុវិស័យ​របស់ក្រសួង​ក៏ដូចជា​រាជរដ្ឋាភិបាល​ គឺការ​បង្កើត​បរិយាកាស​ឱ្យពលរដ្ឋ​រស់នៅ​ក្នុងសុខសាន្ត​ មិនចង់ឱ្យពលរដ្ឋ​ឈ្លោះទាស់ទែង​គ្នារឿងដីធ្លីរឿងព្រំដី​នៅជាប់គ្នា​ទៀត​ឡើយ​ ៕