វិស័យសំណង់ ស្រូបទាញ​បានទុនវិនិយោគប្រមាណ ៧,៣ពាន់​លានដុល្លារ​​ក្នុងឆ្នាំ២០២៥នេះ
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងឆ្នាំ ២០២៥​ វិស័យ​សំណង់​ស្រូបទាញ​បានទុនវិនិយោគ​ប្រមាណ​៧,៣ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ដោយក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​និងសំណង់​បាន​ចេញលិខិតអនុញ្ញាត​សាងសង់​នៅទូទាំងប្រទេសចំនួន៣៥០៣គម្រោង​ ដែលមានផ្ទៃក្រឡាសំណង់សរុបជាង១៨​លានម៉េត្រការ៉េ ។ នេះបើយោងតាម​របាយការណ៍របស់ក្រសួង​រៀបចំដែនដីនគរូប​នីយកម្ម​និងសំណង់​ក្នុង​សន្និបាតបូកសរុប​ការងារឆ្នាំ ២០២៥នាព្រឹកថ្ងៃទី១ខែធ្នូ។​
យោងតាមរបាយការណ៍ដដែលនេះ​បានបង្ហាញថា ការ​ចេញលិខិត​អនុញ្ញាត​សាងសង់​សំណង់ទូទាំងប្រទេស​ក្នុងឆ្នាំ២០២៥ បើធៀបនឹង​ឆ្នាំ២០២៤​​កន្លងទៅ មានការ​កើនឡើង​៦៨,៨៩​ភាគរយ ​។ បើគិត​ចាប់តាំងពីឆ្នាំ ២០០០​ រហូតដល់​ដំណាច់​ឆ្នាំ ២០២៥​នេះ ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​និងសំណង់ បានចេញលិខិត​អនុញ្ញាត​សាងសង់​ទូទាំង​ប្រទេសសរុប ៧១ ៨២០គម្រោង គិតជាទឹកប្រាក់​វិនិយោគ មានប្រមាណ ៨៧ ៦៩៦លានដុល្លារអាមេរិក ។
បើតាមទិន្នន័យរបស់​ក្រសួ​ងបានបញ្ជាក់ថា ក្នុងឆ្នាំ ២០២៥ ក្រសួង​បានចេញលិខិត​អនុញ្ញាត​សាងសង់​លើ​គម្រោងអគារ​ខ្ពស់​ៗ ចាប់ពី​៥ជាន់ឡើងទៅ​មានចំនួន​២២៨​គម្រោង ស្មើនឹង​២៨៨​អគារ សំណង់​លំនៅឋាន មានចំនួន ២ ៧២៤​គម្រោង មានទុនវិនិយោគ​ប្រមាណ​ ២ ៥១២លានដុល្លារអាមេរិក​ សណ្ឋាគារ​មាន​ចំនួន ​២៥គម្រោង មានទុនវិនិយោគ​ប្រមាណ​ ២៧១​លានដុល្លារអាមេរិក សំណង់​អគារ​ពាណិជ្ជកម្ម​ចំនួន ១៨៩​គម្រោង មានទុនវិនិយោគ​ ៧៩៤លានដុល្លារអាមេរិក សំណង់​រោងចក្រ មានចំនួន ២៣៤​គម្រោង មានទុនវិនិយោគ ២២៩​លានដុល្លារអាមេរិក និង​សំណង់អគារ​ពហុមុខងារ​មានចំនួន ៣៧គម្រោង មានទឹកប្រាក់​ប្រមាណ ៤៦៨លានដុល្លារអាមេរិក ។​
​របាយការណ៍របស់ក្រសួងរៀបចំដែន​ដី នគរូបនីយកម្មនិងសំណង់​ គិតត្រឹមឆ្នាំ ២០២៥ នេះ គម្រោងអគារ​ខ្ពស់ៗ​ ចាប់ពីជាន់ទី៥ឡើងទៅ មានចំនួន ៣ ២៥៤ អគារ ក្នុងនោះអគារខ្ពស់ចាប់ពីជាន់ទី៥ ដល់​៩​ជាន់ មានចំនួន ១ ៩០៥អគារ កម្ពស់ចាប់ពីជាន់ទី១០ ដល់​១៩ មានចំនួន ៨៥១អគារ កម្ពស់ចាប់ពី ២០ជាន់​ដល់​២៩ជាន់​មានចំនួន ២៧៧អគារ កម្ពស់ចាប់ពី​៣០ ដល់​៣៩ជាន់មានចំនួន ១៥៦អគារ និងកម្ពស់ចាប់ពី៤០ជាន់ឡើងទៅ​មានចំនួន ៦៥​អគារ ។
នៅក្នុង​ឱកាស​បើក​សន្និបាតបូក​សរុប​លទ្ធផលការងារ​ប្រចាំឆ្នាំ​២០២៥ នៅព្រឹកថ្ងៃទី០១ ធ្នូ ២០២៥ ឯកឧត្តម​សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ដែនដី នគរូបនីយកម្ម​និងសំណង់​បានមានប្រសាសន៍ថា ការ​សាងសង់​សំណង់​ នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​ត្រូវគិតគូរទៅលើ​ការអភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដោយ​សំណង់ទាំង​នោះ ជាពិសេស​សំណង់​លំនៅឋានរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ត្រូវ​តែមានទឹក​ស្អាត ភ្លើងអគ្គិសនីប្រើប្រាស់គ្រប់​គ្រាន់ និង​ត្រូវ​មានផ្លូវ​ចេញចូលផ្ទះ​បានត្រឹមត្រូវ​ផងដែរ ។​
ទន្ទឹមនឹ​ងនេះដែរ ឯកឧត្តម​ក៏បានថ្លែងទៅកាន់​មន្ត្រី​ក្រោមឱវាទទាំង​អស់ ត្រូវ​សហការ​ជាមួយក្រសួងម​ហាផ្ទៃ ក្នុងការ​រៀបចំភូមិឋាន​ក្សេមក្សាន្ត​ ដោយត្រូវ​រៀបចំទីក្រុង តំបន់​ប្រជាពលរដ្ឋ​រស់នៅឱ្យមានផាសុក​ភា​ព មានទីធ្លាសម្រាប់ហាត់ប្រាណ មានសួន​កម្សាន្ត ដើម្បីឱ្យពលរដ្ឋ​មានកន្លែង​ហាត់ប្រាណ កាត់បន្ថយ​បា​ននូ​វ​ជំងឺ​ទឹកនោមផ្អែម លើសឈាម និង​ជំងឺ​មិនឆ្លង​ដទៃទៀត ៕