ព្រែកជីកហ្វូណនតេជោ ត្រូវបានគណៈរដ្ឋមន្ត្រីសម្រេចទទួលយកគម្រោងវិនិយោគកាលពីថ្ងៃទី១៩ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៣កន្លងទៅថ្មីៗនេះ តាមរយៈកិច្ចប្រជុំពេញអង្គ។ នេះជាគម្រោងវិនិយោគផ្លូវនាវាចរណ៍ និងប្រព័ន្ធភស្តុភារកម្មទន្លេបាសាក់ ដែលនឹងសម្រួលដល់ការដឹកជញ្ជូនតាមផ្លូវទឹកពីភ្នំពេញ តាមទន្លេបាសាក់ ឆ្ពោះទៅកាន់សមុទ្រនាខេត្តកែប ខណៈដែលសម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានសម្រេចបង្កើតគណៈកម្មការអន្តរក្រសួងមួយកាលពីថ្ងៃទី៧ ខែមិថុនាកន្លងទៅ ដើម្បីទទួលបន្ទុកលើការងារនេះក្រោមការប៉ានស្មានចំណាយថវិកាប្រមាណ ១,៧ពាន់ លានដុល្លារអាមេរិក។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូន បានឱ្យដឹងថា ព្រែកជីកហ្វូណនតេជោនេះមានប្រវត្តិសាស្ត្រតាំងពីអាណាចក្រហ្វូណន ខណៈដែលគម្រោងមួយនេះនឹងតភ្ជាប់សម័យអតីតកាល មកសម័យបច្ចុប្បន្ន ដើម្បីបម្រើផលប្រយោជន៍ក្នុងវិស័យដឹកជញ្ជូនតាមផ្លូវទឹកពីភ្នំពេញទៅដល់ខេត្តកែបតែម្ដង និងចេញពីកែបទៅកំពត ឬទៅផែព្រះសីហនុតែម្ដង។
ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“យើងបានសិក្សាលំអិតណាស់ ២៦ខែពីប្រព័ន្ធនេះ ដោយប្រើបច្ចេកវិទ្យាទំនើប ប្រើដ្រូន ប្រើផ្កាយរណប ធ្វើយ៉ាងណាកុំឱ្យប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាន។ សម្រាប់ផ្នែកបច្ចេកទេស គឺយើងធ្វើបាន ដោយសារយើងសិក្សាលម្អិតណាស់ ព្រោះយើងបារម្ភថាបើយើងធ្វើព្រែកជីកនេះ ទឹកប្រៃពីសមុទ្រនឹងហូរចូលទឹកសាប ទឹកសាបពីមេគង្គនឹងហូរចូលទៅសមុទ្រ។ ប៉ុន្តែជាដំណោះស្រាយ យើងមានទ្វារទឹក៣ ទ្វារទឹកមួយទប់ទឹកនៅព្រែកតាកែវ ដែលតភ្ជាប់ជាមួយនឹងទន្លេមេគង្គ មួយទៀតនៅតាកែវដើម្បីគ្រប់គ្រងទឹក និងមួយទៀតនៅកែបដើម្បីទប់កុំឱ្យទឹកប្រៃហូរចូលមកទឹកសាប។”
ដោយឡែកពាក់ព័ន្ធទៅនឹងផ្នែកច្បាប់វិញ ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល បានបញ្ជាក់ថា មិនមានអ្វីចោទជាបញ្ហានោះដែរ ដោយយោងតាមកិច្ចព្រមព្រៀងទន្លេមេគង្គឆ្នាំ១៩៩៥ គឺកម្ពុជា ក៏ដូចជាប្រទេសតាមដងទន្លេមេគង្គមានសិទ្ធិប្រើប្រាស់ដៃទន្លេរបស់ខ្លួន ដោយគ្រាន់តែជូនដំណឹង ឬពិគ្រោះយោបល់ជាមួយគណៈកម្មការទន្លេមេគង្គប៉ុណ្ណោះ។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រីបានបញ្ជាក់ថា ព្រែកជីកមួយនេះមិនត្រឹមតែជាកន្លែងតភ្ជាប់ប្រវត្តិសាស្ត្រនោះទេ ប៉ុន្តែក៏ជាកន្លែងជួយរំដោះទឹក ដែលអាចជោរជន់នៅខែវស្សា។ រីឯខែប្រាំង កសិករក៏មានទឹកប្រើប្រាស់គ្រប់គ្រាន់តាមរយៈ ការទប់ទឹកកុំឱ្យហូរចេញ។ ព្រែកជីកហ្វូណននេះដែរ នឹងក្លាយជាកាតាលីករជួយជំរុញការធ្វើពាណិជ្ជកម្មក្នុងស្រុកជាមួយនឹងតម្លៃដឹកជញ្ជូនទាប ជាពិសេសនឹងរុញឱ្យខេត្តកែប ក្លាយជាគោលដៅពាណិជ្ជកម្មថ្មីមួយទៀតសម្រាប់កម្ពុជា។
គួរបញ្ជាក់ថា ការសាងសង់គម្រោងផ្លូវទឹកថ្មីនេះត្រូវបានប៉ាន់ស្មានថានឹងចំណាយទុនវិនិយោគប្រមាណ ១ ៧០០លានដុល្លារអាម៉េរិក និងប្រើរយៈពេលសាងសង់ប្រមាណ ៤ឆ្នាំ។ តាមការសិក្សាអស់រយៈពេលសរុប ២៦ខែកន្លងមកបានបង្ហាញថា ផ្លូវទឹកថ្មីនេះមានប្រវែង ១៨០គីឡូម៉ែត្រ ចាប់ពីព្រែកតាកែវ នៃទន្លេមេគង្គ ឆ្លងកាត់តាមព្រែកតាឯក នៃទន្លេបាសាក់ ចូលតាមព្រែកតាហ៊ីងនៃទន្លេបាសាក់ ស្រុកកោះធំ និងបន្តរហូតដល់សមុទ្រ ខេត្តកែប ដោយឆ្លងកាត់ខេត្ត ៤ រួមមាន ៖ ខេត្តកណ្តាល តាកែវ កំពត និងខេត្តកែប ដែលមានប្រជាជនសរុបប្រមាណ ១,៦លាននាក់ រស់នៅអមសងខាងផ្លូវទឹកនេះ។
ផ្លូវទឹកនេះមានទទឹងមុខកាត់ផ្នែកខាងលើប្រវែង ១០០ម៉ែត្រ និងមុខកាត់ផ្នែកខាងក្រោមប្រមាណ ៨០ម៉ែត្រ មានជម្រៅទឹកប្រមាណ ៥,៤ម៉ែត្រ ( ជម្រៅនាវាចរណ៍ ៤,៧ម៉ែត្រ និងគម្លាតសុវត្ថិភាព ០,៧ម៉ែត្រ ) មានគន្លងនាវាចរណ៍ចំនួន ២គន្លង អាចចេញ-ចូល និងជៀសគ្នាបានដោយសុវត្ថិភាព៕