" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-84532 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ការអភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជួយ​ឱ្យដីធ្លីមានតម្លៃនិងទីផ្សារ​ខ្ពស់​
ភ្នំពេញ ៖ ជាទូទៅគេសង្កេតឃើញថា​ តម្លៃដីធ្លីនៅតំបន់​ណា​មួយ​តែង​មានការ​ចាប់អារម្មណ៍ ​និ​ងត​ម្លៃហ​ក់​ឡើង​បន្ទាប់ពីមាន​ការ​អភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធថ្មីៗ ជាក់ស្ដែង​ដូច​ដែល​បានឃើញស្រាប់​នៅជុំវិញ​រាជ​ធា​នី​ភ្នំ​ពេញ​​នេះ នៅពេលមានគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅកន្លែងណានោះ ដីធ្លីនៅតំបន់នោះ តែង​មាន​​កំ​ណើ​​​ន​​ឡើង​​ជាមួយការ​ចាប់អារម្មណ៍​ពីសំណាក់​អ្នកវិនិយោគ ​និងអ្នក​អភិវឌ្ឍន៍ ។
បើ​យើងក្រលេកទៅមើល​គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ផ្លូវ​ក្រវ៉ាត់ក្រុង​ទី៣ បានធ្វើឱ្យ​តម្លៃដីធ្លី​ហក់​ឡើង និង​មាន​កា​រទិ​ញ​លក់​​​ច្រើនជាង​មុនពេលគម្រោង​ប្រកាស​ ហើយនៅពេលគម្រោងនេះចាប់ផ្ដើមសាងសង់​ក៏ឃើញថា​តម្លៃ​ដីធ្លី​នៅ​តា​មបណ្ដោយផ្លូវនោះក៏ហក់​ឡើង​មួយ​កម្រិតទៀត ក្នុងនោះដែរ​ក៏ឃើញថាសកម្មភាព​នៃការអភិវឌ្ឍ​នានា​នៅតាមប​បណ្ដាយផ្លូវ​ក្រវ៉ាតក្រុងទី៣​ក៏ចាប់ផ្ដើម​​មានច្រើនផងដែរ ។
សម្ដេច​អគ្គមហាសេនា​បតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានថ្លែង​នៅក្នុងពិធី​បើក​សម្ពោធសកលវិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទ​វិចិត្រ​សិល្បៈ​ថា ដីធ្លីនៅជុំវិញ​សកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទវិចិត្រ​សិល្បៈក៏ដូច​ជា​​​នៅ​ក្នុងទីក្រុង​របណជ្រោយចង្វា​រ​មានតម្លៃ ដោយសារតែការអភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ជាក់ស្ដែង​​​ក្នុងតំប​ន់​ទីក្រុងរណប​ជ្រោយចង្វារ​មានផ្លូវ​ល្អៗតភ្ជាប់ពីភ្នំពេញ មានស្ពាន​ថ្មីៗឆ្លងទន្លេ​សាប​តភ្ជាប់តំបន់​ត្រើយខាងលិច​ និងត្រើ​យខាងកើតជាដើម ។
សម្ដេច​តេជោ​មានប្រសាសន៍ថា​ តាមពិតទៅសំណង់អគារ​មួយត្រូវចំណាយលុយច្រើនទៅលើ​ថ្លៃដី ខណៈដែលតម្លៃនៃការសាង​សង់អគារអស់តិចជាងតម្លៃដី ។
លោក​ឧកញ៉ា ឃាង ពុទ្ធី ប្រធានក្រុមប្រឹក្សា​សមាគម​អ្នកជំនាញអចលនទ្រព្យកម្ពុជា (CREA) ​បានលើកឡើងផងដែរថា ​ទោះបីជា​ស្ថិតនៅក្នុង​ស្ថានភាព​នៃវិបត្តិ​បែបណា​ក្ដី​ សម្រាប់តម្លៃដីធ្លីនៅតែអាច​មានហាង​ឆេង​ និងឡើងថ្លៃ​ប​ន្ថែ​ម ជាពិសេស​​នៅតំបន់ណា​ដែលមានការអភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដូចជា​តំបន់​នៅតាមបណ្ដោយផ្លូវ​ជាតិលេខ៧​ដែល​ទើប​បើក​ការដ្ឋានស្ថាបនា​លើកម្រិតគុណភាពផ្លូវ និងគម្រោង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធថ្មីៗ ហើយសម្រាប់​តំបន់​ដែលមិនមានការ​អភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ក៏ឃើញថា​មិនទាន់មានការ​ឡើងថ្លៃនោះដែរ ។​
គួរកត់សម្គាល់ថា នៅក្នុងរយៈ​ពេលប៉ុន្មានចុងក្រោយនេះ ទោះបីជា​ស្ថិតនៅក្នុងវិបត្តិ​កូវីដ​១៩​ ដែលរដ្ឋាភិបាល​ត្រូ​វចំណាយខ្ពស់​ទៅលើការ​ទប់ស្កាត់កូវីដ​១៩ និងទប់ស្កាត់​ការធ្លាក់ចុះ​សេដ្ឋកិច្ច​ផងដែរនោះ ក៏​រដ្ឋាភិបាល​នៅតែ​សន្សំ​ថវិកា​ ដើម្បី​អភិវឌ្ឍន៍​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសំខាន់ៗ​នៅតាមបណ្ដាខេត្ត​​ និងផ្លូវជាតិសំខាន់ៗ ។ ការអភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារច​នាស​ម្ព័​ន្ធទាំង​​នេះ ក្រៅពីការ​សម្រួលដល់​ការធ្វើដំណើររបស់ពលរដ្ឋ ក៏ដូចជា​ភ្ញៀវទេសចរ​ ក្នុងនោះ​អ្នកវិនិយោគក៏បា​ន​​ធ្វើឱ្យដីធ្លីនៅ​តា​ម​បណ្ដោយផ្លូ​វនេះមានសកម្មភាពអភិវឌ្ឍ​ ដែលជួយជំរុញឱ្យតម្លៃដីធ្លី​កើនឡើង​បន្ថែមទៀត៕