" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-143420 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ក្រសួងដែនដី​ ផ្សព្វផ្សាយសារាចរ​ស្ដីពី​ធ្លាគម្លាតអគារ និង​លិខិត​អនុញ្ញាត​សាងសង់​ ក្រោមដែនសមត្ថកិច្ច​ថ្នាក់​ក្រោមជាតិ​
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងគោលបំណងពង្រឹង​ប្រសិទ្ធភាពលើការ​ផ្ដល់​សេវា​សាធារណៈឱ្យ​មានតម្លាភាព និងភាពងាយស្រួល​ក្នុង​កា​រ​អនុវត្តមួយចំនួន​ដែល​បានដាក់ចេញ​នាពេល​កន្លងមក​ ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និ​ងសំ​ណ​ង់ ​បា​ន​ផ្សព្វផ្សាយ​សារាចរណែនាំស្ដីពី​ធ្លាគម្លាត​អគារ និងលិខិត​អនុញ្ញាត​សាងសង់​ក្រោម​ដែន​សមត្ថ​កិច្ចថ្នាក់​ក្រោម​ជាតិ ។ ថ្ងៃនេះ ពី​បណ្តាញផ្សព្វផ្សាយសារព័ត៌មាន​ AMS Economy នឹង​លើកយក​​ពីធ្លាគម្លាត​អគារ​​មក​លម្អិតជូនជា​មុន​សិន ។​
បើតាមសារាចរ​ណែនាំបានឱ្យដឹងថា ចំពោះ​ទីតាំង​មាន​ប្លង់​ធ្លាគម្លាត​ស្រាប់ដែល​បានអនុវត្តរួច បទប្បញត្តិ​ប្រើប្រាស់​ដី ត្រូវ​កំណត់​ធ្លាគម្លាត​អគារ​ក្នុង​ដីឡូត៍ពីព្រំដី​កាន់កាប់​ស្រ​បច្បាប់​ត្រូវអនុវត្ត​ស្របតាមប្លង់តម្រង​ជួរ​ដែល​មានស្រាប់ ឬតាមផែនការ​ប្រើប្រាស់ដីដែលបានធ្វើការ​ព្យាករណ៍អំពី​លទ្ធផល​ពង្រីកផ្លូវ​នាពេលអនាត ។
​​ចំពោះទីតាំង​ដែល​ពុំ​មានប្លង់ធ្លាគម្លាត​ បទប្បញ្ញត្តិ​ប្រើប្រាស់ដី ត្រូវកំណត់​ធ្លាគម្លាត​អគារក្នុងដីឡូត៍ពីព្រំដែន​កាន់កាន់​ស្រប​ច្បាប់ ត្រូវ​អនុវត្ត​ទៅតាម​កម្ពស់អគារ​ ក្នុងនោះ​សម្រាប់អគារ​ដែល​មានកម្ពស់ចាប់ពីជាន់​ផ្ទាល់​ដីដល់​៨​ជាន់ ធ្លាគម្លាត​ខាង​មុខ ឬគម្លាត​ជាប់​ផ្លូវ​យ៉ាង​តិច៤​ម៉ែត្រ​ ។ ក្នុងករណីចាំបាច់​ នៅ​តំបន់ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​តំបន់ចម្រុះ និងក្នុងករណីសំណង់​គ្មានជញ្ជាំង​ មានតែសរសរ​ ហើយជាន់​ផ្ទាល់​ដីត្រូវ​បានប្រើប្រាស់​សម្រាប់ថ្មើរ​ជើង​សាធារណៈ គម្លាតនេះ​អាច​កំណត់​យ៉ាង​តិច​២ម៉ែត្រ ។ ចំណែកធ្លា​គម្លាត​ខាង​ក្រោយ យ៉ាងតិច​២ម៉ែត្រ ធ្លាគម្លាត​ចំហៀង​សងខាង​ត្រូវរក្សាទុកយ៉ាង​តិច​២ម៉ែត្រ ។​ ក្នុងករណីក្បាលដីមានប្រវែង​តិចជាង​២០ម៉ែត្រ ធ្លា​គម្លាត​សងខាងអាច​ត្រូវ​បានអនុញ្ញាត​ឱ្យ​នៅត្រឹម​១០ភាគរយ​នៃប្រវែង​ក្បាលដី ។​ ចំពោះ​សំណង់​លំនៅឋាន ក្នុងករណីក្បាល​ដី​ដែល​មានប្រវែង​តិចជាង​១០​ម៉ែត្រ ត្រូវ​រក្សា​ធ្លាគម្លាត​សង​ខាងយ៉ាង​តិច​១ម៉ែត្រ និងក្នុងករណីធ្លាគម្លាត​១ម៉ែត្រ មិនអាច​រក្សាទុកបានដោយផ្អែក​ទៅតាម​ស្ថានភាពជាក់ស្ដែង​នៃក្បាលដី អាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ច​ មានសិទ្ធិអនុញ្ញាតឱ្យសាងសង់​ជាប់ព្រំតែម្ដង ។
ក្នុងសារាចរនេះ បានបានបញ្ជាក់ថា ចំពោះសំណង់ដែលស្ថិតនៅ​ក្នុង​តំបន់លំនៅឋានជាប់គ្នា​ ត្រូវ​រក្សា​គម្លាត​អប្បបរមា​ជាប់ផ្លុវ​៤ម៉ែត្រ ឬរក្សា​តាម​ជួរតម្រង់ កម្ពស់ និងរចនាបថ​ដូចអគារ​ស្របច្បាប់​ជិត​ខាងដែល​មាន​ស្រាប់ ហើយអាច​សាងសង់​ជាប់ព្រំ ឬជញ្ជាំង​អឌ្ឍសិទ្ធិដោយម្ចាស់សំណង់​ត្រូវ​ទទួល​ខុស​ត្រូវ​នូវរាល់ផល​ប៉ះ​ពាល់​អគារ​អ្នកជិត​ខាង​ដែល​បណ្ដាលមកពីការ​សាងសង់អគារ​របស់ខ្លួន ដោយត្រូវ​ជួស​ជុល​ឬសាងសង់​ឡើងវិញទៅតាម​ទំហំនៃកា​រខូចខាត​ជាក់ស្ដែង ​។​
ចំពោះអគារ​កម្ពស់​ចាប់ពីជាន់​ទី៩​ ដល់​ជាន់ទី១១  ត្រូវអនុវត្ត​តាម​អនុក្រឹត្យលេខ​៤២ ចុះថ្ងៃទី​០៣ ខែមេសា ឆ្នាំ ២០១៥ ស្ដីពីនគរូបនីយកម្ម រាជធានី ក្រុង និងទីប្រជុំជន​ និងអនុក្រឹត្យ​លេខ​៧៦ អនក្រ.បក ចុះថ្ងៃទី០៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០១៥ ស្ដីពីការ​កែសម្រួល​មាត្រា​៣០ មាត្រា​៣៤ មាត្រា​៣៨ មាត្រា​៥០ មាត្រា​៦៦ និងមាត្រា​៨២ នៃ​អនុក្រឹត្យ​លេខ​៤២ អនក្រ.បក​ ចុះថ្ងៃទី​០៣ ខែមេសា ឆ្នាំ ២០១៥ ស្ដីពីនគរូបនីយកម្ម​ រាជធាំនី ក្រុង​ និងទីប្រជុំ​ជន ៕