មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ក្រសួង​ដែនដី ជួបពិភាក្សា​ជាមួយ​ធនាគារ AIIB លើ​គម្រោង​សិក្សា​បឋម​បណ្ដាញ​ផ្លូវ​រថភ្លើងក្រោមដី​ក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ
ភ្នំពេញ ៖  មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ក្រសួង​រៀបចំដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់​ និង​ក្រុមការងារ​រៀបចំ និងអនុវត្ត​គម្រោងសិក្សា​បឋម​បណ្ដាញរថភ្លើង​ក្រោមដី (Metro ) នៅរាជធានីភ្នំពេញ បានជួបពិភាក្សា​ជាមួយ​ក្រុមជំនួយ​ការ​បច្ចេកទេស​ពីធនាគារ​វិនិយោគ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​អាស៊ី​ ហៅកាត់ថា AIIB កាលពីថ្ងៃចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះ ។
នៅក្នុងកិច្ចជំនួបប្រជុំដែលដឹកនាំដោយ លោកជំទាវ​ សេរី សុរិយា​ អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួង​រៀបចំដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់​ ​នេះ បានពិភាក្សា​លើទិន្នន័យ​ព័ត៌មាន​ពាក់ព័ន្ធទៅនឹង​កិច្ចការ​ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូប​នីយកម្ម​និងសំណង់ ដើម្បីតម្រង់ទិស​គម្រោងរៀបចំឱ្យ​ចំគោលដៅ ។​
សូមរម្លឹកថា កាល​ពី​សប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះដែរ គម្រោង​សិក្សាបឋម​បណ្ដាញ​រថភ្លើង​ក្រោមដី (Metro ) នៅ​ក្នុង​រាជ​ធានីភ្នំពេញ ក៏បាន​បើក​កិច្ច​ប្រជុំ​លើកទី​១ ដោយមានកា​រចូលរួម​ពីក្រសួង​សាធារណការ​និងដឹកជញ្ជូន និង​​ក្រុមជំនួយបច្ចេកទេស​ពីធនាគារ​វិនិយោគ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​អាស៊ី ។
បើតាម​សេចក្ដីប្រកាស​ព័ត៌មាន​របស់ក្រសួង​សាធារណការ ​និងដឹកជញ្ជូន​បានឱ្យដឹងថា កិច្ចប្រជុំនេះ ធ្វើ​ឡើង​ដើ​ម្បី​ពិ​និ​ត្យមើលវឌ្ឍនភាពនៃដំណើរការសិក្សាគម្រោង ព្រមទាំងធ្វើការពិភាក្សា និងប្រមូ​​​លធាតុ​ចូ​ល​លើ​របា​យ​ការ​ណ៍​ចាប់ផ្តើមពីសំណាក់អ្នកជំនាញការទីប្រឹក្សា និងភាគីពាក់ព័ន្ធ។ ក្រោយកិច្ច​ពិ​ភា​ក្សា​ក្រុ​ម​កា​រងា​រ​អ​នុ​​វត្ត​គ​ម្រោ​ង និងអ្នកជំនាញការនៃធនាគារវិនិយោគហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធអាស៊ី (AIIB) នឹងធ្វើការចុះ​ទ​ស្ស​ន​​កិច្ច​សិ​​ក្សា​បន្ថែមក្នុ​ង​កា​​រប្រ​មូ​ល​​ធា​តុ​ចូល​ទៅតាមទីតាំងដែ​ល​បានកំ​ណត់​ក្នុងប​ណ្តាញផ្លូវ​រ​បៀ​ងធំ​​ៗ​ក្នុ​ង​រា​ជ​ធា​នីភ្នំ​ពេ​​ញ​​ ​ព្រ​​ម​ទាំ​ងចុះពិនិត្យស្ថានីយចំណតឡានក្រុង​ ​ស្ថានីយរថភ្លើងរាជធានីភ្នំពេញ​ អាកា​សយានដ្ឋា​ន​អ​ន្ត​រជា​តិ​ភ្នំ​ពេ​ញ​ អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ​  តំបន់អភិវឌ្ឍថ្មី ក្រុងរណបថ្មី ​និ​ង​ទី​តាំងផ្សេងៗទៀត ដើម្បីកំ​ណត់​ខ្សែ​ផ្លូវ សំរាំង និងខ្សែផ្លូវអាទិភាព សម្រាប់សិក្សាសមិទ្ធិលទ្ធភាព និងពិនិត្យលទ្ធភាពក្នុងការសាងសង់ បណ្តា​ញ​ដឹក​ជញ្ជូនសាធារណៈក្រុង ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញនាពេលអនាគត ។
បើតាម​ក្រសួងសាធារណការ ​និងដឹកជញ្ជូនឱ្យដឹងថា គម្រោងសិក្សាបឋមបណ្តាញរថភ្លើងក្រោមដី (METRO) នៅរាជធានីភ្នំពេញ បានចុះ​អ​នុ​ស្សរ​ណៈ​នៃ​កា​រ​យោ​គ​យល់គ្នារវាងក្រសួងសា​ធារ​ណការ និងដឹកជញ្ជូន និង​ធ​នា​គា​រ​វិនិយោគហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធអាស៊ី (AIIB) នៅថ្ងៃទី​២​៦​ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤ ទីក្រុងប៉េកាំង នៃសាធា​​រ​ណ​រ​ដ្ឋប្រ​ជាមានិតចិន។
ក្រសួង​បានបញ្ជាក់ថា ការសិក្សានេះគ្រាន់តែជាការសិក្សាលើ​ការ​ដឹ​ក​ជញ្ជូ​ន​សា​ធា​រ​ណៈ​ក្នុ​ង​ក្រុ​ង​ភ្នំ​ពេ​ញ​​មួ​យ​បែ​ប​ទៀត ដើម្បីបំពេញបន្ថែមលើការសិក្សាការដឹកជញ្ជូនសាធារណៈ ដែលក្រសួង និងសាលាក្រុងភ្នំពេញ បាន​​សិ​ក្សា​រួចមកហើយ រួមមាន light rail train, Automated Guide Transit, Bus Rapid Transit, Tramways ដើ​ម្បី​​​ឱ្យ​ក្រ​សួ​ងមានមូលដ្ឋានក្នុងការជ្រើស​រើសប្រព័ន្ធ ឬអន្តរដឹកជញ្ជូនណាមួយ ដែលមានប្រសិ​ទ្ធភា​ព​ខ្ពស់​ក្នុ​ង​​ការ​ដោះស្រាយបញ្ហាកកស្ទះ និងគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ រក្សាបានបរិស្ថាន និងសោភ័ណភាពទីក្រុង និង​​មាន​​​ត​ម្លៃ​សមរម្យជូនប្រជាជនទូទៅ មិនមែនមានន័យថា សិក្សាហើយដាច់ខាតត្រូវតែសាងសង់នោះទេ ។​