សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ​៖ តម្លៃដោះស្រាយ​ផលប៉ះពាល់​គម្រោងផ្លូវ​ក្រវ៉ាត់ក្រុងទី៣ មានទឹកប្រាក់ច្រើនជាង​តម្លៃ​សាង​សង់
ភ្នំពេញ ៖ ការអភិវឌ្ឍ​តែង​មានផល​ប៉ះពាល់ ហើយដើម្បីឱ្យផែនការអភិវឌ្ឍ​នោះកាន់តែប្រសើរ​ ក្រុមហ៊ុនក៏​ដូច​ជា​អ្នកអភិវឌ្ឍន៍មិនថា​រដ្ឋ ​ឬឯកជននោះទេ ​ត្រូ​វផ្ដល់សំណងផលប៉ះពាល់ទៅដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ។ យ៉ាងណា​ក្ដី ​គ​ម្រោង​អ​ភិ​វ​ឌ្ឍន៍ខ្លះគ្រាន់តែថ្លៃចំណាយលើផលប៉ះពាល់​ច្រើនជាង​ទឹកប្រាក់​ក្នុងការ​ចំណាយលើ​ការ​សាងសង់ទៅទៀត ជាក់​ស្ដែង​​គម្រោងផ្លូវក្រវ៉ាត់ទី៣​ ទឹកប្រាក់ចំណាយលើការ​ដោះស្រាយ​ផលប៉ះពាល់​ច្រើនជាង​ថ្លៃវិនិយោ​គ​ទៅ​​ទៀត។ នេះបើតាមសម្ដេចតេជោ​ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជាមានប្រសាសន៍នៅក្នុងពិធីសម្ពោធអគារ​សម្ភពនៃមន្ទីរពេទ្យ​ជាតិ​កុមារ​កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី​២០ ខែមេសា​ ឆ្នាំ២០២៣​ ។
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន​ សែន ​បានលើកឡើងថា ​តម្លៃដោះស្រាយ​ផលប៉ះពាល់​ទៅលើផ្ទៃដីអាស្រ័យផល ក៏ដូចជាដីកម្មសិទ្ធិរបស់ប្រជាជនមាន​ទំហំទឹកប្រាក់ច្រើនជាង​តម្លៃសាងសង់ផ្លូវទៅទៀត។ មិនមែនមានតែផ្លូវ​ក្រវ៉ាត់ក្រុង​ទី៣នោះទេដែល​ប្រើ​ប្រាស់​ទឹក​ប្រាក់​ដោះស្រាយ​ផលប៉ះពាល់​ច្រើនជាង​តម្លៃសាងសង់ សូម្បីតែគម្រោងសាងសង់ និងលើកកម្រិតគុណភាពផ្លូវជាតិលេខ​១​ ក៏ប្រើប្រាស់ទឹកប្រាក់​សម្រាប់ដោះស្រយា​យផលប៉ះពាល់​ច្រើនជាង​តម្លៃសាងសង់ដែរ។
សម្ដេច​បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“ផ្លូវជាតិលេខ​១​នៅកន្លែងមួយ​នោះ​ជប៉ុន​ជួយថវិកា​សម្រាប់សង់ផ្លូវត្រឹមតែ ​៩​លានដុល្លារអាមេរិក ប៉ុន្តែកម្ពុជា​ប្រើ​ប្រាស់​ថវិកាស​ម្រាប់​ដោះស្រាយផលប៉ះពាល់​រហូតដល់ទៅ១៣​លានដុល្លារ​អាមេរិក។ តាមពិត​ទៅយើងបានកំណត់យក​ចំណីផ្លូវរួចហើយ ប៉ុន្តែដោយសាររដ្ឋាភិបាល​យោគ​យល់​ដល់ពលរដ្ឋ​ដែល​មកអាស្រ័យផល​ ​និងធ្វើអាជីវកម្ម​តាមបណ្ដោយផ្លូវ​ទាំង​នោះ ហើយនៅពេល​ពួកគេ​ប្រកបរបរ​ធូរធា​គាត់ក៏សង់ផ្ទះធំ​រឹងមាំលើ​ដី​របស់រដ្ឋតែម្ដង ។ នៅពេលរដ្ឋ​ត្រូវការ​ពង្រីក​ផ្លូវក៏ប៉ះពាល់​ដល់​អាជីវកម្ម​ និង​ផ្ទះរបស់ពួកគាត់​ ដូច្នេះ​យើងក៏​ផ្ដល់ជា​សំណង​ដល់​ពួកគាត់”
គួររំលឹកថា គម្រោង​ផ្លូវក្រវ៉ាត់ក្រុងទី៣ ​​គ្រោងចំណាយទឹកប្រាក់​សរុប​ជិត ​៣០០លានដុល្លារ​អាមេរិក ក្នុងនោះ​ថវិកា​ ២៧៣​លាន​ដុ​ល្លា​រ​​​អាមេរិ​ក ជា​ហិរញ្ញប្បទាន​ពីប្រទេស​ចិន​ ហើយនៅសេស​សល់ទាំងប៉ុន្មាន​ជា​ហិរញ្ញប្បទាន​ពី​រាជ​រ​ដ្ឋា​ភិ​បា​ល​កម្ពុជា។
បើតាមឯកឧត្តម ​ស៊ុន ចាន់​ថុល​ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​សាធារណការ ​និងដឹកជញ្ជូនបានមានប្រសាសន៍ផងដែរថា គ​ម្រោង​ផ្លូវ​ក្រវ៉ាត់ក្រុងទី៣នេះ គ្រោង​នឹង​បញ្ចប់​នៅអំឡុង​ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៣​ខាងមុខនេះ​ ហើយ​ជា​ផ្លូវ​​ដ៏​សំខាន់​ក្នុងការ​បញ្ចៀស​ការកកស្ទះចរាចរណ៍​នៅរាជធានីភ្នំពេញ​ដោយពលរដ្ឋ​ធ្វើដំណើរ​ពីខេត្ត​មួយ​ទៅ​ខេ​ត្ត​​មួយ​ មិនចាំបាច់​ឆ្លងកាត់​រាជធានីភ្នំពេញ​នោះឡើយ ។​
ក្រៅពីការ​ជួយរំដោះ​ចរាចរណ៍​មិនឱ្យកកស្ទះនៅរាជធានីភ្នំពេញ​ហើយ​នោះ ផ្លូវក្រវ៉ាត់ក្រុងទី៣នេះដែរ ក៏​បាន​ជួយជំរុញការ​វិនិយោគ ​និងជំរុញ​តម្លៃដីធ្លីនៅតាមបណ្ដោយផ្លូវ​នេះមួយកម្រិតផងដែរ ជាក់ស្ដែង​នាពេល​បច្ចុ​ប្ប​ន្ន​នេះ នៅតាមបណ្ដោយផ្លូវ​ក្រវ៉ាត់ក្រុងទី​៣​ឃើញ​មានគម្រោង​វិនិយោគ​ជា​បន្តបន្ទាប់​ចាប់ផ្ដើ​មអនុវត្តន៍​ជាហូរហែ​ហើយដែរ​៕