ភ្នំពេញ៖ ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា បានសម្រេចជ្រើសរើសយកថ្ងៃសុក្រ ទី១៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ជាថ្ងៃបើកយុទ្ធនាការចាក់វ៉ាក់សាំងការពារជំងឺកូវីដ-១៩ ជូនកុមារអាយុពី ៦ ឆ្នាំ ដល់ ១២ ឆ្នាំ បន្ទាប់ពីការចាក់ជូនរាល់កុមារ និងយុវវ័យអាយុ ១២ ឆ្នាំ ដល់ក្រោម ១៨ ឆ្នាំ ជិតរួចរាល់។
សម្តេចតេជោ បានបញ្ជាក់តាមរយៈសារសំឡេងនៅថ្ងៃទី១៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ នេះថា ការបើកយុទ្ធនាការនេះ ត្រូវធ្វើក្នុងក្របខណ្ឌទូទាំងប្រទេស ឯថ្នាក់ជាតិត្រូវបើកយុទ្ធនាការនៅវិមានសន្តិភាព ដូចពេលដែលយើងចាក់ឲ្យកុមារ និងយុវវ័យអាយុ ១២ ឆ្នាំ ដល់ក្រោម ១៨ ឆ្នាំ ។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានលើកឡើងថា កន្លងទៅ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានចាក់វ៉ាក់សាំងដល់កុមារអាយុចន្លោះពី ១២ ដល់ ១៧ ឆ្នាំ ជិតរួចរាល់ហើយ ហើយពេលនេះ យើងបើកយុទ្ធនាការបន្តសម្រាប់ចាក់ដល់កុមារអាយុពី ៦ ទៅ ១២ ឆ្នាំបន្តទៀត ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាឱ្យកុមារទាំងនោះ អាចចូលរៀននៅថ្នាក់បឋមនៅពេលខាងមុខ។
សម្តេចតេជោបានថ្លែងបន្តថា ការបើកយុទ្ធនាការនេះត្រូវធ្វើនៅទូទាំងប្រទេស ហើយថ្នាក់ជាតិយើងនឹងបើកនៅវិមានសន្តិភាព នាថ្ងៃសុក្រទី១៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ខាងមុខនេះ ហើយបន្ទាប់ពីនោះសម្តេចនឹងមានសន្និសីទដូចកន្លងទៅដែរ។
សម្តេចតេជោ ស្នើឱ្យមន្រ្តីពាក់ព័ន្ធនឹងសុខាភិបាល រៀបចំវ៉ាក់សាំង និងក្រុមគ្រូពេទ្យ សម្រាប់ចាក់វ៉ាក់សាំងដល់កុមារអាយុ៦ឆ្នាំដល់១២ឆ្នាំ ដែលមានចំនួនប្រមាណ១.៩លាននាក់នៅទូទាំងប្រទេស។
សម្តេចបញ្ជាក់ថា ៖
«យើងធ្វើយ៉ាងដូច្នេះ សំដៅដើម្បីឱ្យកុមារដែលត្រូវចូលរៀនបឋមសិក្សា អាចនឹងចូលរៀនបានដោយគ្មានការភ័យខ្លាច ព្រោះពួកគេទទួលបានវ៉ាក់សាំង»