បរទេស ៖ បញ្ហាទឹកជំនន់ពីអាងទន្លេ និងជំនន់ទឹកភ្លៀងបានក្លាយទៅជាក្ដីកង្វល់ និងឧបសគ្គដ៏ធំមួយសម្រាប់កិច្ចការងារអភិវឌ្ឍទីក្រុងនានាលើសកលលោក បើទោះបីជាទីក្រុងដែលមានហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទំនើបយ៉ាងណាក៏ដោយ។ ជាក់ស្តែងសូម្បីតែនៅប្រទេសចិន ដែលជាប្រទេសមហាអំណាច អភិវឌ្ឍន៍ និងជឿនលឿនគ្រប់វិស័យក៏ជួបជំនន់ទឹកភ្លៀង និងជំនន់ទឹកទន្លេស្ទើរទូទាំងប្រទេស បានធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ទៅដល់ប្រជាពលរដ្ឋរបស់ខ្លួនរហូតដល់ទៅជាង៥០លាននាក់ ដែលជាកំណត់ត្រាដ៏អាក្រក់បំផុត។
ជាការឆ្លើយតបទៅនឹងបញ្ហាទាំងនេះរដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសចិនបានចាប់ផ្តើមអនុវត្តនូវបច្ចេកវិទ្យាថ្មីមួយ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាទឹកជំនន់នៅតាមទីក្រុងនានាតាមរយៈការបង្កើតនូវបច្ចេកទេស Sponge City ឬភាសាខ្មែរជាទីក្រុងមានលក្ខណៈជាអេប៉ុង។
តំបន់ដែលត្រូវបានបំពាក់បច្ចេកវិទ្យា Sponge City គឺជាទីកន្លែងដែលត្រូវបានគេធ្វើការរចនាឡើងវិញដោយមានសមត្ថភាពនៅក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាស្តុកទុក និងប្រើប្រាស់ទឹកភ្លៀងតាមរយៈវិធីសាស្ត្រមួយចំនួនផ្សេងគ្នា ប៉ុន្តែជាមូលដ្ឋានគឺវានឹងអាចស្រូបទឹក ស្តុកទឹក និងដោះលែងទឹកទាំងនោះទៅវិញនៅពេលណា ដែលគេត្រូវការវា ដោយបច្ចេកទេសនេះមានមុខងារស្រដៀងគ្នាទៅនឹងអេប៉ុងយ៉ាងដូច្នេះដែរ។
នៅសហរដ្ឋអាមេរិក រុស្សី ព្រមទាំងឥណ្ឌាផងដែរ សុទ្ធតែបានអនុវត្តបច្ចេកវិទ្យា Sponge City ស្រដៀងគ្នា ប៉ុន្តែនៅប្រទេសចិន រដ្ឋាភិបាលបានគាំទ្រទៅដល់កម្មវិធីនេះ និងកំពុងជម្រុញឲ្យបច្ចេកវិទ្យានេះអាចហក់ឡើងទៅកាន់ចំណុចកំពូលមួយដែលមានប្រសិទ្ធភាពខ្លាំងជាងបណ្តាប្រទេសណាៗទាំងអស់។
កាលពីឆ្នាំ២០១៥ ទីក្រុងចំនួន១៦របស់ចិនត្រូវបានជ្រើសរើសឲ្យក្លាយជាផ្នែកមួយនៃការដាក់ឲ្យដំណើរការបច្ចេកវិទ្យានេះដំបូងគេ ហើយបន្ទាប់មកទីក្រុងបន្ថែមចំនួន១៤ទៀតដែលបានចូលរួមនៅក្នុងកម្មវិធីនេះនៅឆ្នាំបន្ទាប់(២០១៦) ជាមួយនឹងគោលបំណងធំគឺធ្វើយ៉ាងណាឲ្យទីក្រុងយ៉ាងហោចណាស់៨០ភាគរយនៃសមាសភាគទាំង៣០នេះអាចមានលទ្ធភាពក្នុងការស្រូបយកទឹកភ្លៀង និងប្រើប្រាស់ទឹកភ្លៀងទាំងនោះវិញក្នុងកម្រិតមានប្រសិទ្ធភាពយ៉ាងហោចណាស់៧០ភាគរយនៅត្រឹមឆ្នាំ២០៣០ខាងមុខនេះ៕