" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-54115 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ទៅបំពេញទស្សនកិច្ចនៅកូរ៉េខាងត្បូងក្នុងគោលបំណងបង្រួបបង្រួមឧបទ្វីបកូរ៉េ
ភ្នំពេញ ៖ សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃប្រទេសកម្ពុជា នាព្រឹកថ្ងៃទី១០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២នេះ បានដឹកនាំគណៈប្រតិភូជាន់ខ្ពស់របស់កម្ពុជាទៅបំពេញទស្សនកិច្ចនៅប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង ព្រមទាំងធ្វើជាសហប្រធានកិច្ចប្រជុំកំពូលសន្តិភាពពិភពលោក ចាប់ពីថ្ងៃទី ១០ ដល់ ១៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២។
នៅក្នុងដំណើរបង្រួបបង្រួមឧបទ្វីបកូរ៉េ ដែលធ្វើឡើងតាមរយៈកិច្ចប្រជុំកំពូលសន្តិភាពពិភពលោកឆ្នាំ២០២២នេះ នឹងមានការចូលរួមពីបណ្តាវាគ្មិនសំខាន់ៗ និងអ្នកចូលរួមមកពី១៥៧ប្រទេសលើពិភពលោក ដើម្បីស្វែងរកក្តីសង្ឃឹមក្នុងការបង្រួបបង្រួមឧបទ្វីបកូរ៉េប្រកបដោយសន្តិវិធី។
យោងតាមបណ្តាញទំនាក់ទំនងអេឡិចត្រូនិកផ្លូវការរបស់សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានឲ្យដឹងថា នៅក្នុងអំឡុងពេលស្នាក់នៅក្នុងទីក្រុងសេអ៊ូល (Seoul) សម្ដេចនឹងជួបជាមួយឯកឧត្តម មូន ចេ-អ៊ីន (Moon Jae-in) ប្រធានាធិបតីនៃសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ សំដៅពិភាក្សាលើទំនាក់ទំនង ក៏ដូចជាកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគី ដែលមានជាអាថិ៍ ផ្នែកនយោបាយ សេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម-វប្បធម៌។ ក្រៅពីនេះ សម្ដេចនឹងជួបជាមួយឯកឧត្តម បាន គី-មូន (Ban Ki-moon) អតីតអគ្គលេខាធិការអង្គការសហប្រជាជាតិ និងឥស្សរជននយោបាយ និងធុរជនផ្សេងទៀតផងដែរ។
បើទោះជាយ៉ាងនេះក្ដី បញ្ហាជំងឺឆ្លងក៏នៅតែជាបញ្ហាចម្បងសម្រាប់កម្ពុជាផងដែរ ដូច្នេះហើយសម្ដេចនៅតែមានការអំពាវនាវជារើយៗឲ្យប្រជាជនបន្តចូលរួមទប់ស្កាត់ការរីករាលដាលជំងឺឆ្លងកូវីដ១៩ ដោយសំដៅជាពិសេសលើមេរោគបំប្លែងខ្លួនថ្មីអូមីក្រុង (Omicron) ដែលអត្រាឆ្លងនៃមេរោគនេះកំពុងកើនឡើងក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានថ្ងៃចុងក្រោយនេះ។ គួររំលឹកថា កម្ពុជាក្នុងនាមជាប្រទេសម្ចាស់ផ្ទះរៀបចំកិច្ចប្រជុំអាស៊ាន បានស្វះស្វែងអស់ពីលទ្ធភាពក្នុងការសម្របសម្រួលស្ថានការណ៍នៅក្នុងតំបន់។ ជាក់ស្ដែង កាលពីថ្ងៃទី៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២កន្លងទៅ សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានធ្វើដំណើរទស្សនកិច្ចនៅប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា និងជួបជជែកជាមួយនាយឧត្តមសេនីយ៍ មីន អោងឡាំង ប្រធានក្រុមប្រឹក្សារដ្ឋបាលរដ្ឋ និងជានាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃសាធារណរដ្ឋសហភាពមីយ៉ាន់ម៉ា ដើម្បីរកចំណុចរួមមួយឈានទៅដោះស្រាយវិបត្តិនយោបាយនៅភូមាផងដែរ៕