បរទេស៖ យោងតាមការចេញផ្សាយរបស់កាសែតបាងកកប៉ុស្តិ៍នៅព្រឹកថ្ងៃអង្គារនេះបានឲ្យដឹងថា ទំហំនៃពាណិជ្ជកម្មដែលឆ្លងកាត់ប្រទេស (Transit Trade) និងតាមច្រកព្រំដែន (Border Trade) របស់ថៃទាំងអស់ត្រូវបានគេមើលឃើញថាមានការកើនឡើងដល់ទៅ 19.3 ភាគរយធៀបទៅនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំកន្លងទៅដោយក្នុងនោះការធ្វើពាណិជ្ជកម្មជាមួយនឹងម៉ាឡេស៊ីមានចំនួនច្រើនជាងគេ ជាពិសេសផលិតផលជាកៅស៊ូរបស់ថៃ។
ប្រភពដដែលបានបញ្ជាក់ដែរថា ក្នុងចំណោមនៃទំហំពាណិជ្ជកម្មត្រឹមត្រីមាសទី1 នាំចេញផលិតផលរបស់ប្រទេសថៃមានរហូតទៅដល់ 226ពាន់លានបាត កើនឡើងប្រមាណ20.5ភាគរយធៀបទៅនឹងឆ្នាំចាស់ ខណៈដែលការនាំចូលរបស់ថៃមានប្រមាណ158ពាន់លានបាតស្ថិតក្នុងអត្រាកើនឡើង17.7 ភាគរយ មានន័យថា ប្រទេសថៃទទួលបានចំណូលពីការជួញដូរ ឬ Trade Surplus ក្នុងរយៈពេល 3ខែនេះប្រមាណជា 68.4ពាន់លានបាត។
របាយការណ៍ដដែលបានបង្ហាញដែរថា ជំនួញជាមួយនឹងម៉ាឡេស៊ីទាំងអស់មានទំហំ146ពាន់លាតបាតកើនឡើង26.7ភាគរយ ជាមួយនឹងឡាវមានប្រមាណជា 144ពាន់លានបាតកើនឡើងប្រមាណ 34ភាគរយ ខណៈដែលជំនួញជាមួយនឹងកម្ពុជាមានការធ្លាក់ចុះមកនៅត្រឹមតែ 47.5ពាន់លានបាត ស្មើនឹងប្រមាណ 3.76ភាគរយ ហើយជាមួយមីយ៉ាន់ម៉ាក៏មានការធ្លាក់ចុះផងដែរមកត្រឹម 45.7ពាន់លានបាត ស្មើនឹងប្រមាណជា 7.07ភាគរយតែប៉ុណ្ណោះ។
ប្រធាននាយកដ្ឋាននៃក្រសួងពាណិជ្ជកម្មថៃ លោក Keerati Rushchano បានលើកឡើងថា កំណើននៃការធ្វើពាណិជ្ជកម្មរបស់ថៃមួយភាគធំគឺបានមកពីការងើបឡើងវិញនៃសេដ្ឋកិច្ចរបស់ម៉ាឡេស៊ីដែលជាទីផ្សារគោលដៅដ៏ធំបំផុតរបស់ខ្លួនក្នុងការបញ្ជាទិញទំនិញ ជាពិសេសផលិតផលកៅស៊ូ ហើយក្រៅពីនេះ ប្រទេសជប៉ុនក៏ជាទីផ្សារគោលដៅដ៏ធំមួយរបស់ខ្លួនផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ក្រៅពីផលិតផលកសិផល ដូចជាដំណាំកៅស៊ី បន្លែ ផ្លែឈើស្រស់ ក៏ដូចជាស្រូវ អង្ករ ថៃក៏ជាប្រទេសដែលត្រូវបានគេទទួលស្គាល់ថាជាប្រភពនៃការផ្គត់ផ្គង់ផ្នែកផលិតផលបច្ចេកវិទ្យាផងដែរ កំព្យូទ័រ ឧបករណ៍អេឡិចត្រូនិក បន្ទះឈីប និងសម្ភារៈអគ្គិសនី មួយចំនួនទៀត( circuit boards និងcircuit Breakders) ទៅកាន់ប្រទេសសិង្ហបុរី និងប្រទេសវៀតណាមផងដែរ៕