" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-22811 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
អ្នកណាទទួលបានប្រយោជន៍សេដ្ឋកិច្ច ពីផលចំណេញនៃកំណើនធនាគារ
ដែលបានផ្សព្វផ្សាយទៅផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា (CSX) ធនាគារអេស៊ីលីដា បានប្រកាសប្រាក់ចំណេញក្រោយពន្ធ ៩៨ ​​​លានដុល្លារបង្ហាញពីការកើនឡើង ១៤% ខណៈធនាគារ ABA ប្រកាសប្រាក់ចំណេញ១០៣ លានដុល្លារ មានការកើនឡើង ២៣% ក្នុងរយៈពេល៩ ខែនៃឆ្នាំ ២០២០ បើប្រៀបធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំមុន។ នៅឆ្នាំនេះទោះបីមានបញ្ហាសេដ្ឋកិច្ច ក៏ដោយ ក៏គេសង្កេតឃើញថា ធនាគារធំចំនួន ២ នៅកម្ពុជា រួមមានធនាគារអេស៊ីលីដា (ABC) និងធនាគារអេប៊ីអេ (ABA) បានបង្ហាញពីសក្តានុពលដ៏ធំធេងរបស់ខ្លួនក្នុងការទទួលបានប្រាក់ចំណេញក្នុងត្រីមាសទី៣ ឆ្នាំ2020នេះ ។ នៅឆ្នាំនេះទោះបីមានបញ្ហាសេដ្ឋកិច្ច យោងតាមរបាយការណ៍
នៃសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុបានប្រាប់ AMS ថា បើមើលទៅលើអ្វីដែលគេបានផ្សព្វផ្សាយរបាយការណ៍លំអិតរបស់ស្ថាប័នទាំង២ គឺសម្រាប់ធនាគារអេស៊ីលីដា លក់ប័ណ្ណភាគហ៊ុន ដូច្នេះរបាយការណ៍ចំណាយចំណូល មានកាតព្វកិច្ចផ្សព្វផ្សាយជាសាធារណៈ។ ប៉ុន្តែជាទូទៅក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ ទាំងធនាគារ ទាំងមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុក្នុងអំឡុងពេលកូវីដ-១៩ ភាគច្រើនមានបញ្ហាអំពីប្រាក់ចំណេញ និងការរីកចម្រើនមានការថយចុះសម្រាប់វិស័យហិរញ្ញវត្ថុជារួម។ លោកបានបញ្ជាក់ថា៖ ករណីអេស៊ីលីដា និងអេប៊ីអេ អាចនិយាយបានថាធនាគារទាំង២ធ្វើបានយ៉ាងល្អ ដោយបានធ្វើការវិនិយោគយ៉ាងខ្លាំង ជាមួយនឹង បច្ចេកវិទ្យា និងការផ្តល់ជូនឌីជីថល និងអត្រាប្រើប្រាស់របស់អតិថិជនរៀងៗខ្លួន។ លោក កាំង តុងងី ប្រធាននាយកដ្ឋានទំនាក់ទំនង
លោកបានបញ្ជាក់ថា៖ ទន្ទឹមនឹងដំណាក់កាលកូវីដ-១៩ ដែលភាគច្រើនរងផលប៉ះពាល់ ការប្រើបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ Financial Technology បែរជាមានការកើនឡើងទៅវិញដោយសារប្រជាជនគាត់ជៀសវាងការប្រើប្រាសសាច់ប្រាក់គាត់ប្រើសេវាដឹកជញ្ជូននិងបច្ចេកវិទ្យាដែលជាផ្នែកមួយធ្វើឱ្យស្ថាប័នទាំងដែលវិនិយោគខ្លាំងទៅលើបច្ចេកវិទ្យាមានការរីកចម្រើនខ្លាំង
លោក កាំង តុងងី បានបញ្ជាក់ថា៖ ពីការវិនិយោគបច្ចេកវិទ្យា? ដោយសារមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុធំៗ ដែលទទួលប្រាក់បញ្ញើ គាត់កំពុងវិនិយោគទៅលើការពង្រីកសេវាឌីជីថលរបស់គាត់ តែពួកគាត់នៅពីខាងក្រោយដំណើរការនៃស្ថាប័នទាំងពីរទេ(អេស៊ីលីដា និងធនាគារ អេប៊ីអេ) ទាំងពីរគេដល់ដំណាក់ការទទួលផលហើយ។ និយាយជារួម ក្នុងវិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ការវិនិយោគរបស់គ្រឹះស្ថានទៅលើបច្ចេកវិទ្យាដំណាក់កាលកូវីដ-១៩ នេះ វាមានប្រយោជន៍ខ្លាំងសម្រាប់អតិថិជន ជួយឱ្យអតិថិជនទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុតាមរយៈបច្ចេកវិទ្យា ដោយបានកាត់បន្ថយហានីភ័យនៃការឆ្លងកូវីដ-១៩។បច្ចេកវិទ្យាក៏បានផ្តល់ភាពងាយស្រូលដល់អ្នកប្រើប្រាស់ កាត់បន្ថយការណាត់ជួប កាត់បន្ថយការចំណាយថវិកា និងការធ្វើដំណើរ និងចំណេញពេលវេលាជាដើម។ ពោលគឺស្ថាប័ន ខ្ញុំអាចនិយាយបានថាតើប្រជាពលរដ្ឋទទួលបានផលប្រយោជន៍អ្វី
បច្ចុប្បន្ននេះវិនិយោគិន កំពុងជំរុញឱ្យធនាគារឱ្យបង្កើនកិច្ច ខិតខំប្រឹងប្រែងធ្វើឌីជីថលរបស់ខ្លួន ដោយគេសង្ឃឹមថាការកើនឡើងនៃឌីជីថលនីយកម្ម អាចដោះស្រាយកត្តាទាំងនេះដែលអនុញ្ញាតឱ្យធនាគារបង្កើនប្រាក់ចំណេញរបស់ពួកគេ និងកែលម្អការត្រឡប់មកវិញរបស់ពួកគេនៅលើសមធម៌មធ្យម (ROAE) ដើម្បីដណ្តើមចំណែកទីផ្សារបង្កើនប្រសិទ្ធភាព និងកាត់បន្ថយថ្លៃដើមប្រតិបត្តិការ។
បានប្រាប់ AMS ថា៖ តាមពិតវាត្រូវការ ការពន្យល់ច្រើន អំពីអ្វីដែលជាកំណើនផលចំណេញនៃធនាគារ និងអ្នកណាទទួលបានប្រយោជន៍សេដ្ឋកិច្ច ពីកំណើននេះ។ តែនៅក្នុងការងារក្រុមហ៊ុន មិនមែនតែអេស៊ីលីដា និងABA ដែលមានប្រាក់ចំណេញ ក្រុមហ៊ុនរកស៊ីធំៗផ្សេង ក៏គេចំណេញ រាប់ពាន់លានដុល្លារ គឺមានន័យថា ការចំណេញនេះ គេមានលទ្ធភាព គ្រប់គ្រងតម្លៃដើមរបស់គេបានល្អ ជាងដៃគូប្រកួតប្រជែង។ លោកអគ្គនាយកបានបញ្ជាក់ថា៖ បើតាមលោកយក់ ចំរើនឬទ្ធិ យើងប្រកាន់យកទីផ្សារសេរី អតិថិជនអត់មានបង្ខំថាទៅខ្ចីធនាគារណាមួយទេ ដូច្នេះអតិថិជនមានជម្រើស បើគាត់(ធនាគារ) មានគោលនយោបាយល្អ អតិថិជននឹងទៅរកគាត់ ហើយបើគាត់មានលទ្ធភាពគ្រប់គ្រងតម្លៃដើមរបស់គាត់ទាប គាត់មានភាពប្រកួតប្រជែង អតិថិជននឹងទៅរកគាត់ៗនឹងរកផលចំណេញបានកាន់តែច្រើន។ បើតម្លៃដើមខ្ពស់ ការគ្រប់គ្រងតម្លៃដើមមិនបានល្អ នោះគេមិនអាចប្រកួតប្រជែងបានទេ។
អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន ហ្វតតេ
ប្រជាពលរដ្ឋ និងសេដ្ឋកិច្ចជាតិ គឺម្ចាស់ភាគហ៊ុនគាត់បានចំណេញគាត់យកទៅវិនិយោគថែមទៀត ដោយវិលទៅក្នុងប្រព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេស។ ព្រោះថាគាត់វិនិយោគ ដោយត្រូវបង់ពន្ធ ២០% នៃប្រាក់ចំណេញ បង់ចូលក្នុងថវិកាជាតិ ហើយអ្នកវិនិយោគតែងតែបង្កកប្រាក់ចំណេញនោះ ដើម្បីរកស៊ីកាន់តែធំ។ នេះបើតាមលោក អគ្គនាយកបានបញ្ជាក់ ។ នៅពេលដែលគេទទួលបានផលចំណេញច្រើន អ្នកដែលទទួលផលប្រយោជន៍នោះគឺម្ចាស់ភាគហ៊ុន ប្រជាពលរដ្ឋ និងសេដ្ឋកិច្ចជាតិ គឺម្ចាស់ភាគហ៊ុនគាត់បានចំណេញគាត់យកទៅវិនិយោគថែមទៀត ដោយវិលទៅក្នុងប្រព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេស។ ព្រោះថាគាត់វិនិយោគ ដោយត្រូវបង់ពន្ធ ២០% នៃប្រាក់ចំណេញ បង់ចូលក្នុងថវិកាជាតិ ហើយអ្នកវិនិយោគតែងតែបង្កកប្រាក់ចំណេញនោះ ដើម្បីរកស៊ីកាន់តែធំ។ នេះបើតាមលោក អគ្គនាយកបានបញ្ជាក់ ។
លោក យក់ ចំរើនឬទ្ធិ បាន អះអាងថា៖ ចំពោះអ្វីដែលជាការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាបច្ចុប្បន្ន សម្រាប់ធនាគារ គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ គឺដើម្បីថ្លៃដើមគាត់ទាប។ នៅក្នុងសម័យកូវីដនេះការប្រើប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាគ្មានអ្វីក្រៅពីធ្វើឱ្យតម្លៃដើមទាបនោះទេ។ ព្រោះតែកាលណាថ្លៃដើមគាត់ទាប គាត់មានការប្រកួតប្រជែងកាន់តែខ្លាំង។ ដូច្នេះអ្នកដែលទទួលបានប្រយោជន៍សេដ្ឋកិច្ចពីផលចំណេញនៃកំណើនធនាគារ គឺមានច្រើនទាំងអ្នកវិនិយោគម្ចាស់ភាគហ៊ុន អតិថិជន និងប្រជាពលរដ្ឋផងដែរ ហើយគេក៏មិនអាចអត់ធនាគារបានទេ ព្រោះជាអ្នកគ្រប់គ្រងការចរារណ៍ហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ប្រទេស៕