បរទេស៖យោងតាមការការសិក្សាស្រាវជ្រាវថ្មីមួយរបស់អង្គការសុខភាពពិភពលោក (WHO) បានរកឃើញថាការចំណាយពេលក្នុងការធ្វើការងាររយៈពេលយូរម៉ោងបានក្លាយទៅជាឃាតករក្នុងការឆក់យកជីវិតមនុស្សរាប់រយពាន់នាក់ជារៀងរាល់ឆ្នាំ។តួលេខដែលទទួលបានពីការស្រាវជ្រាវបានរកឃើញថាមនុស្សប្រមាណជា 745,000 នាក់ដែលបានបាត់បង់ជីវិតកាលពីឆ្នាំ2016 ដោយសារតែបញ្ហាជំងឺមួយចំនួនដូចជាដាច់សរសៃឈាមខួរក្បាល និងជំងឺបេះដូង ដែលបង្កឡើងដោយសារតែការព្យាយាមធ្វើការយូរម៉ោងពេក។
របាយការណ៍ដដែលនោះក៏បានបង្ហាញដែរថា ពលរដ្ឋដែលទទួលរងគ្រោះធ្ងន់ជាងគេដោយសារបញ្ហានេះគឺមាននៅក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ និងប៉ាស៊ីហ្វិកខាងលិច ហើយ WHO បានព្រមានទៀតថា បញ្ហានេះនឹងអាចកាន់តែមានភាពអាក្រក់ឡើងថែមទៀតក្នុងអំឡុងពេលដែលពិភពលោកកំពុងរងការវាយប្រហារដោយសារវីរុសកូវីដបែបនេះ។
ការស្រាវជ្រាវដដែលបានបង្ហាញទៀតថា៖
“ការចំណាយពេលធ្វើការរយៈពេល 55ម៉ោងក្នុងមួយសប្តាហ៍ ឬច្រើនជាង 10 ម៉ោងក្នុងមួយថ្ងៃគឺជាកត្តាដែលនាំឲ្យកម្រិតហានិភ័យប្រឈមទៅនឹងបញ្ហាដាច់សរសៃឈាមខួរក្បាលកើនឡើងជាងធម្មតាដល់ទៅ 35 ភាគរយ និងបញ្ហាជំងឺបេះដូងកើនឡើងលើសធម្មតា 17ភាគរយធៀបទៅនឹងអ្នកដែលចំណាយពេលធ្វើការងារពី 35 ទៅ 40 ម៉ោងក្នុងមួយសប្តាហ៍”
កិច្ចការងារនេះត្រូវបានសហការចូលរួមដោយអង្គការពលកម្មអន្តរជាតិ ILO ផងដែរ ហើយបានរកឃើញទៀតថា 3 ភាគ 4 នៃអ្នកបាត់បង់ជីវិតទាំងនោះគឺជាក្រុមមនុស្សប្រុសស្ថិតនៅក្នុងអាយុវ័យកណ្តាលដែលធ្វើការយូរម៉ោង។
ទោះបីជាយ៉ាងណាក្តី WHO ក៏បានចេញជាសេចក្តីអំពាវនាវផងដែរទៅកាន់នយោជកទាំងឡាយក្នុងការពិចារណាឡើងវិញចំពោះបញ្ហាទាំងនេះ និងធ្វើការត្រួតពិនិត្យឲ្យបានល្អប្រសើរឡើងវិញចំពោះបញ្ហាសុខមាលភាពរបស់បុគ្គលិកខ្លួនទោះបីជាវានឹងអាចធ្វើឲ្យមានការប៉ះពាល់ទៅដល់ផលិតកម្មរបស់ក្រុមហ៊ុនក្តី៕