អ្នកជំនាញណែនាំឱ្យប្រជាជនប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធសូឡា និងត្រូវពិភាក្សាជាមួយអ្នកបច្ចេកទេសឲ្យបានច្បាស់លាស់
ភ្នំពេញ ៖ សូឡា ជាថាមពលមួយដែលគេអាចរាប់ថាជាថាមពលស្អាតមិនប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាន និងផ្ដល់នូវអត្ថប្រយោជន៍ច្រើន ថែមទាំងមានភាពងាយស្រួលក្នុងការទាញយកថាមពលពន្លឺថ្ងៃបំប្លែងជាអគ្គិសនីសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផងដែរ។ ដើម្បីទទួលបាននូវផលប្រយោជន៍ទាំងនេះ អ្នកប្រើប្រាស់គួរពិភាក្សាជាមួយអ្នកជំនាញឱ្យបានច្បាស់លាស់ជាមុនសិន ចៀសវាងការខាត​បង់ដោយប្រការណាមួយ។
កញ្ញា ជិន អុល​ អ្នកគ្រប់គ្រងក្រុមហ៊ុន Solar Green Energy Cambodia (SOGE Cambodia) បានបញ្ចប់ការសិក្សាផ្នែកអគ្គិសនី និងថាមពលនៅវិទ្យាស្ថានជាតិបច្ចេកទេសកម្ពុជា ឬហៅថា សាលាតិចណូ បានប្រាប់ AMS ថា ប្រជាជនដែលចង់ប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធសូឡានេះ គួរមានការស្វែងយល់ និងសិក្សាឱ្យបានច្បាស់លាស់ជាមួយអ្នកជំនាញពិតប្រាកដមុនពេលសម្រេចចិត្តទិញប្រើ បើមិនដូច្នោះទេ អាចនឹងទទួលបាននូវប្រព័ន្ធមួយឆាប់ខូចនឹងមិនសមស្របតាមលក្ខណៈបច្ចេកទេសនោះឡើយ។
កញ្ញា ជិន អុល បានបន្តថា ក្នុងករណីដែលបងប្អូនកំពុងប្រើប្រាស់ហើយមានបញ្ហាកើតឡើងដូចជាឆាប់អស់ថាមពលជាដើម គឺអាចសាកសួរទៅក្រុមហ៊ុនដើម្បីទទួលបានការជួសជុលបាន។ ម៉្យាងវិញទៀត បើបងប្អូនពិតជាចង់ប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធសូឡា គឺអាចសាកសួរបានតាមក្រុមហ៊ុននានា ដែលភាគច្រើនក៏ឃើញមាននៅតាមបណ្តាញសង្គម ដើម្បីបានយល់ច្បាស់ពីព័ត៌មានផ្សេងៗដែលពាក់ព័ន្ធទៅនឹងបច្ចេកទេស និងលក្ខខណ្ឌប្រើប្រាស់។
អ្នកបច្ចេកទេសអគ្គិសនីដែលមានស្រុកកំណើតនៅឃុំភ្នំលៀប ស្រុកព្រះនេតព្រះ ខេត្តបន្ទាយមានជ័យរូបនេះបានរៀបរាប់ពីអត្ថប្រយោជន៍នៃប្រព័ន្ធសូឡាថា ប្រព័ន្ធសូឡា ជាប្រព័ន្ធមួយដែលផ្ដល់ជាថាមពលកកើតឡើងវិញ គឺអាចកើតឡើងជារៀងរាល់ថ្ងៃ និងមិនចេះរីងស្ងួត ដោយសារវាបំប្លែងពន្លឺព្រះអាទិត្យ និងកម្ដៅទៅជាថាមពលអគ្គិសនីសម្រាប់ប្រើប្រាស់។ ម្យ៉ាងវិញទៀត សូឡាត្រូវបានគេរាប់ថាជាប្រព័ន្ធដែលមិនបញ្ចេញផ្សែងពុល ជាថាមពលស្អាត មានសុវត្ថិភាព មិនប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាន និងមានភាពងាយស្រួលក្នុងការដំឡើង ដែលអាចដំឡើងបានគ្រប់កន្លែងទាំងអស់មិនថានៅតំបន់ជិត ឆ្ងាយៗ ឬតាមកោះនោះឡើយ។
ជាមួយគ្នានេះដែរ កញ្ញា ជិន អុល ក៏បានលើកឡើងពីផលលំបាកដែរថា ៖
“សូឡាគឺល្អ តែបើអ្នកបច្ចេកទេសធ្វើឡើងមិនត្រឹមត្រូវ ប្រើប្រាស់ខុសគោលដៅ គឺធ្វើឱ្យអតិថិជនក៏ដូចជាអ្នកប្រើប្រាស់ពុំអាចប្រើប្រាស់បានតាមតម្រូវការ និងមានអាយុកាលប្រើប្រាស់ខ្លី។ កាលណាសូឡាខូចច្រើន វាហាក់បីដូចជាសំរាមនៅផ្ទះរបស់គាត់ ហើយប្រព័ន្ធសូឡានេះមានអាគុយ ប្រសិនបើការរៀបចំពុំត្រឹមត្រូវ អាគុយនេះអាចនឹងជះក្លិនក៏ដូចជាសារធាតុខាងក្នុងចេញមកក្រៅអាចប៉ះពាល់ដល់សុខភាព និងបរិស្ថាន”
ចំពោះអ្នកដែលចង់ដំឡើងនូវប្រព័ន្ធសូឡាដើម្បីទាញយកថាមពលអគ្គិសនីមកប្រើប្រាស់ គម្បីមានថវិកាអាចពី ៥០០ដុល្លារឡើងទៅ ពោលគឺអាស្រ័យទៅតាមទំហំដែលតម្រូវការប្រើប្រាស់ជាក់ស្ដែងក្នុងការរស់នៅ ឬក្នុងអាជីវកម្មជាដើម។
កញ្ញាបានបញ្ជាក់ថា ៖
“ទាក់ទងនឹងការប្រើប្រាស់សូឡានាពេលបច្ចុប្បន្ន យើងឃើញថា មានការប្រើប្រាស់ច្រើនទំហំ ដូចជាទំហំតូចគឺអំពូលនៅតាមដងផ្លូវនានាដែលស៊ីត្រឹម ២-៣ W (វ៉ាត់) ការប្រើប្រាស់តាមផ្ទះមានពី ១០០-១ ០០០W  និងការប្រើប្រាស់ក្នុងអាជីវកម្ម ឬស្រែចំការអាចពី ៣ ០០០ – ៥ ០០០W ឬ ដល់ ១០ ០០០W អាស្រ័យលើទំហំប្រើប្រាស់របស់ពួកគាត់”
អ្នកជំនាញរូបនេះក៏បានរៀបរាប់ដែរថា ទីផ្សារសូឡានៅកម្ពុជានៅតែមានតម្រូវការជាប្រចាំពីសំណាក់ប្រជាជន ដោយសារតែកត្តាកំណើនប្រជាជន ក៏ដូចជាការអភិវឌ្ឍសំណង់នានា ប៉ុន្តែក៏វាអាចនឹងធ្លាក់ចុះបន្តិចវិញ បើអ្នកលក់គិតតែផលចំណេញពីការលក់ មិនបានគិតពីគុណភាពដែលធ្វើឱ្យប្រជាជនលែងចង់ប្រើសូឡាដោយសារឆាប់ខូច និងខាតបង់ថវិកា។ ហេតុនេះ ក្រុមហ៊ុនដែលជាអ្នកផ្គត់ផ្គង់សូឡា អ្នកបច្ចេកទេស គួរយកចិត្តទុកដាក់ជាមួយក្រុមជាង ក៏ដូចជាអ្នកទីផ្សារក្នុងការផ្ដល់ព័ត៌មាន ការដំឡើងប្រព័ន្ធសូឡាឱ្យបានត្រឹមត្រូវតាមបច្ចេកទេស ឬក៏អាចឈានដល់មានការបណ្ដុះបណ្ដាលឱ្យមានជាងជួសជុលនៅតាមភូមិអាចដោះស្រាយបញ្ហាបានភ្លាមៗ៕