អាជីវកម្មថ្មី កែច្នៃប្រហុកម្សៅ និងកំពុងទទួលបានការចាប់អារម្មណ៍
ភ្នំពេញ៖ ប្រហុក គឺជាគ្រឿងផ្សំមួយប្រភេទ និងជាមុខម្ហូបដ៏ពេញនិយមនៅក្នុងសង្គមខ្មែរ។ ប្រហុកដែលផលិ​តចេញពីសាច់ត្រីមានជាតិប្រៃ និងមានក្លិនខ្លាំង ដែលត្រូវបាន​គេប្រើប្រាស់​ជាគ្រឿងបន្ថែម​ក្នុងសម្ល និងទឹកជ្រលក់ ជាដើម។ ​
ជាទូទៅ ប្រហុក​ត្រូវ​បាន​គេរក្សា​ទុកក្នុង​ពាង​ដី​ឥដ្ឋ​ធំៗ ផ្អាប់ទុករយៈពេល ២០ថ្ងៃ ឬខែ ឬរហូតដល់រាប់ឆ្នាំដើម្បីឱ្យប្រហុកនោះកាន់តែមានគុណភាពខ្ពស់។ ទោះពេញនិយមយ៉ាងណាក្ដី ប្រហុកនៅតែស្ថិតក្នុងទម្រ​ង់ដើមពុំសូវមានអ្នកកែច្នៃ​ឱ្យក្លាយជាផលិតផលមួ​យបែបផ្សេង​ទាន់សម័យ និងអាចដាក់លក់តាមផ្សារទំនើបធំៗបាននៅឡើយទេ។​
កញ្ញា ច័ន្ទ និមល ​និស្សិតឆ្នាំទី៤ ផ្នែកគីមីចំណីអាហារ នៅវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា-តិចណូ ដែលចង់ធ្វើឱ្យប្រហុកមិនសូវមានក្លិនខ្លាំង និងមានអនាម័យជាងមុន បានរកឃើញគំនិតកែច្នៃប្រហុក​ទៅជាម្សៅចូលរួមការប្រកួតប្រជែងកែច្នៃប្រហុក ហើយទទួលបានជ័យលាភីលេខ២ ពិសេសទទួលបានការចាប់អារម្មណ៍ខ្លាំងពីគណៈកម្មការ និងអ្នកចូលរួម។​
កន្លងទៅប៉ុន្មានខែក្រោយការប្រកួតប្រជែង យុវតីរូបនេះ នៅតែបន្តការផលិតលក់​តាមការកម្ម៉ង់​របស់អតិថិជន និងមានបំណងចង់កែច្នៃវាទៅជាអាជីវកម្មមួយទៀតក្រោយបញ្ចប់ការសិក្សា​ ប្រសិនបើមានអ្នកជួយជ្រោមជ្រែង និងសហការជាមួយ​។​
កញ្ញា ច័ន្ទ និមល បានរៀបរាប់ឱ្យដឹងថា ៖
«ដំបូងឡើយខ្ញុំធ្វើការជាក្រុម ដើម្បីធ្វើការប្រកួតប្រជែង​ផ្នែកប្រហុក ពេលធ្វើទៅប្លែកហើយមានគេចាប់អារម្មណ៍ មានគេចង់ទិញ ចង់យកទៅប្រើប្រាស់ ទើបបានដំ​ណើរការមកដល់ពេលនេះទៅ»។​
កញ្ញា និមល បានបន្តឱ្យដឹងថា ៖
«កាលកម្មវិធីប្រកួតហ្នឹង គេតម្រូវឱ្យយើងច្នៃប្រហុកដើម្បីងាយ​ស្រួលដល់ការនាំចេញ ងាយស្រួលទុកដាក់ ក្លិនក៏មិនសូវមាន អត់សើម អត់ពិបាកក្នុងការវេចខ្ចប់ ដោយអាចលក់បានក្នុងមួយកែវតម្លៃ​៧ដុល្លារ ហើយភាគច្រើន​លក់​តាមប្រព័ន្ធ​អនឡាញ និងតេឡេក្រាម»។
កញ្ញា ច័ន្ទ និមល និយាយថា ប្រភេទម្សៅប្រហុកនេះល្អសម្រាប់អ្នកដែលមិនសូវចូល​ចិត្តក្លិនប្រហុកខ្លាំង ឬរសជាតិ ប្រហុកដិតខ្លាំងពេក ហើយវាជាផលិតផលសមស្រព​សម្រាប់អតិថិជនដែលគិតគូរខ្លាំងលើអនាម័​យ ដោយហេតុថាការផលិតរបស់ក្រុមកញ្ញាផ្តោត​សំខាន់លើ​​អនាម័យ និងមានបច្ចេកទេសខ្លាំងលើការស​ម្លាប់មេរោគជាដើម។ លើសពីនេះ​ការប្រើប្រាស់​ក៏មានភាពងាយស្រួល ដោយមិនចាំបានដួសទៅលាងទឹកទេ​ គឺគ្រាន់តែដាក់​ម្សៅចូលក្នុង​សម្លប៉ុណ្ណោះ។​
ទាក់ទិនទៅនឹងការផលិត កញ្ញា ច័ន្ទ និមល បានរៀបរាប់ឱ្យដឹងត្រួសៗថា ៖ «ដំបូង​​ឡើយ ត្រូវរើសប្រភេទត្រីដែលអាចធ្វើបានល្អបំផុត ខ្ញុំរើសយកត្រីរៀលពីកន្លែងណាដែលគាត់ធ្វើដោយខ្លួនឯង ដោយមិ​ននាំចូល បន្ទាប់មកយើងយកទៅសម្ងួត និងលាយម្សៅ ទើបអាចបង្កើតបានជាផលិតផលនេះ»។​
កញ្ញា ច័ន្ទ និមល បានបញ្ជាក់ថា ម្សៅប្រភេទនេះអាចប្រើប្រាស់បានជាមួយម្ហូបច្រើនប្រភេទដូចជា បុកល្ហុ​ង ដាក់ក្នុងសម្លជាច្រើន លើកលែងតែប្រភេទម្ហូបមួយចំនួនដែលត្រូវការប្រហុកស្រស់ មិនអាចប្រើបានទេ។ ​ ជុំវិញគម្រោងអាជីវកម្មទៅថ្ងៃមុខ កញ្ញា ច័ន្ទ និមល មានកូនចិត្ត​ចង់ពង្រីកម្សៅប្រហុកនេះទៅជាអាជីវកម្ម​ស្តង់ដា​មួ​យ ​ប៉ុន្តែកញ្ញាថាខ្លួនត្រូវការ​ធនធានបន្ថែម ត្រូវការដើមទុន និងចង់បានអ្នកអាចជួយសហការ ឬអ្នកវិនិយោគផងដែរ៕ អត្ថបទដោយ ៖ ស្រ៊ុន សិរីវឌ្ឍនៈ​