ភ្នំពេញ ៖ ទំនាក់ទំនងពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគទ្វេភាគីកម្ពុជា-ចិន មានភាពចាំបាច់ខ្លាំងណាស់នៅក្នុងបរិការណ៍នៃការរីករាលដាលជំងឺកូវីដ-១៩ ជាសកល និងការប្រកួតប្រជែងផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច ភូមិសាស្ត្រនយោបាយក្នុងតំបន់ ភាគីចិនគឺជាដៃគូពាណិជ្ជកម្មដ៏សំខាន់របស់កម្ពុជា ហើយនឹងបន្តជំរុញបន្ថែមពីសំណាក់រដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសទាំង២ឲ្យមានទំហំកាន់តែធំរហូតដល់១០ពាន់លានដុល្លារនៅត្រឹមឆ្នាំ២០២៣។
ឯកឧត្តម សុខ សុភ័ក្ត្រ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម បានមានប្រសាសន៍នៅក្នុងវេទិកាកម្រិតខ្ពស់នៃធនាគារខួរក្បាលកម្ពុជា-ចិនលើកទី២ក្រោមមូលបទ“ដំណាក់កាលថ្មីនៃការអភិវឌ្ឍទំនាក់ទំនងពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីកម្ពុជា-ចិន” ថា ក្នុងនាមជាអ្នកវិនិយោគទុនដ៏ធំរបស់កម្ពុជាក្នុងរយៈពេល ១០ឆ្នាំចុងក្រោយនេះប្រទេសចិនបានក្លាយជាដៃគូរសំខាន់របស់កម្ពុជានៅក្នុងកិច្ចការជាច្រើន រួមបញ្ជូលទាំងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងអត់ឈប់ឈរក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងជំងឺរាតត្បាតនៅកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម សុខ សុភ័ក្ត្រ បានមានប្រសាន៍ថា ៖
« ទោះស្ថិតក្នុងស្ថានភាពនៃការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ក៏ទំហំពាណិជ្ជកម្មរវាងប្រទេសទាំងពីរសម្រេចបានជាង ៨ពាន់លានដុល្លារអាមេរិកក្នុងឆ្នាំ២០២០ ហើយថ្នាក់ដឹកនាំនៃប្រទេសទាំងពីររំពឹងថា ទំហំនេះនឹងកើនដល់ ១០ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិកនៅត្រឹមឆ្នាំ២០២៣ខាងមុខនេះ»
ឯកឧត្តមបានបញ្ជាក់ថា អ្វីដែលជាមោទកភាពបំផុត គឺការសម្រេចបាននូវការចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីកម្ពុជា-ចិន (CCFTA) កាលពីខែតុលា ឆ្នាំ២០២០កន្លងទៅ ដែលភាគីទាំងពីរកំពុងជំរុញនីតិវិធីដែលនៅសេសសល់ ដើម្បីឱ្យកិច្ចព្រមព្រៀងនេះចូលជាធរមាននៅពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះ។
យោងតាមរបាយការណ៍ Global Times បានឲ្យដឹងថាក្នុងឆ្នាំ២០២០ ទំហំពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីបានឈានដល់ ៩,៥៦ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក កើនឡើង១,៤ភាគរយពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ។ ដោយឡែកក្នុងរយៈពេល៥ខែដំបូងនៃឆ្នាំ២០២១ ទំហំពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីបានឈានដល់ ៣,៩ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក កើនឡើង ២៥ភាគរយ បើប្រៀបធៀបទៅនឹង៥ខែដំបូងនៃឆ្នាំមុន។
ភាគីទាំងពីរបានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរី កាលពីខែតុលា ឆ្នាំ២០២០។ នេះជាកិច្ចព្រមព្រៀងដំបូងដែលកម្ពុជាមិនធ្លាប់បានចុះហត្ថលេខាពីមុន ក៏ដូចជាកិច្ចព្រមព្រៀងដំបូងរបស់ចិនបន្ទាប់ពីជំងឺរាតត្បាតបានផ្ទុះឡើង។ ចំពោះការពន្យល់បន្ថែមអំពីការកាត់ពន្ធនៅក្នុងកិច្ចព្រមព្រៀងនេះ លោក Yi Xiaozhun អតីតអនុរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងពាណិជ្ជកម្មចិនបាននិយាយថា ប្រទេសចិននឹងប្រើគោលការណ៍យកពន្ធទាប( zero tariffs) ដែលស្ទើតែស្មើនឹង៩៨ភាគរយនៃផលិតផលរបស់ខ្លួន។ បើនិយាយពីប្រភេទទំនិញជាក់លាក់ ប្រទេសចិនបានកាត់ពន្ធភាគច្រើនទៅលើផលិតផលសំខាន់ៗរបស់កម្ពុជាមានដូចជា សំលៀកបំពាក់ ស្បែកជើង ផលិតផលស្បែក និងកៅស៊ូ។
លោកបណ្ឌិត គិន ភា ប្រធានវិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិនៃកម្ពុជានៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាបានថ្លែងថា ចំណុច១ក្នុងចំណោមចំណុចទាំង៥របស់លោកស្តីពីទំនាក់ទំនងកម្ពុជា-ចិន ប្រទេសចិនគឺជាអ្នកវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសដ៏ធំជាងគេ ហើយក៏ជាម្ចាស់ជំនួយដ៏សំខាន់ជាងគេ និងជាដៃគូពាណិជ្ជកម្មដ៏ចាំបាច់របស់កម្ពុជា។
លោកបន្តថា ប្រទេសទាំងពីរបានប្រកាន់គោលជំហរពហុភាគីនិយម ជាពិសេសប្រព័ន្ធពាណិជ្ជកម្មពហុភាគី ដែលមានអង្គការពាណិជ្ជកម្មពិភពលោក(WTO) ជាកម្លាំងស្នូលសម្រាប់ជំរុញទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិដោយឈរលើគោលការណ៍គោរពគ្នាទៅវិញទៅមក សមធម៌ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ឈ្នះ-ឈ្នះ ដើម្បីបុព្វហេតុ សម្រេចឱ្យបាននូវអនាគតរួមគ្នាសម្រាប់មនុស្សជាតិ៕