ពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីកម្ពុជា-ចិន រំពឹងកើនដល់១០ពាន់លានដុល្លារអាមេរិកក្នុងឆ្នាំ២០២៣
ភ្នំពេញ ៖ ទំនាក់ទំនងពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគទ្វេភាគីកម្ពុជា-ចិន មានភាពចាំបាច់ខ្លាំងណាស់នៅក្នុង​បរិការណ៍នៃការរីករាលដាលជំងឺកូវីដ-១៩ ជាសកល និងការប្រកួតប្រជែងផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច ភូមិ​សាស្ត្រនយោបាយក្នុងតំបន់ ភាគី​ចិន​​​​​​​​​គឺជាដៃគូពាណិជ្ជកម្ម​ដ៏សំខាន់របស់កម្ពុជា ហើយនឹងបន្តជំរុញបន្ថែមពីសំណាក់រដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសទាំង២ឲ្យមានទំហំកាន់តែធំរហូតដល់១០ពាន់លានដុល្លារនៅត្រឹមឆ្នាំ២០២៣។
ឯកឧត្តម សុខ សុភ័ក្ត្រ រដ្ឋលេខា​ធិការក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម បាន​មាន​ប្រសាសន៍នៅក្នុង​វេទិកា​កម្រិត​​ខ្ពស់​នៃ​ធនាគារ​ខួរក្បាល​កម្ពុជា​-​ចិន​លើក​ទី​២​ក្រោម​មូលបទ​“​ដំណាក់កាល​ថ្មី​នៃ​ការអភិ​វឌ្ឍ​​​ទំនាក់​ទំនងពាណិជ្ជកម្ម​ទ្វេភាគី​កម្ពុជា​-​ចិន​” ថា ក្នុងនាមជាអ្នកវិនិយោគទុនដ៏ធំរបស់កម្ពុជាក្នុងរយៈពេល ១០ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ​ប្រទេសចិនបានក្លាយជាដៃគូរសំខាន់របស់កម្ពុជានៅក្នុងកិច្ចការជាច្រើន រួមបញ្ជូលទាំងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងអត់ឈប់ឈរក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងជំងឺរាតត្បាតនៅកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម សុខ សុភ័ក្ត្រ​ បាន​មានប្រសាន៍ថា ៖
« ទោះស្ថិតក្នុង​ស្ថានភាពនៃការរីករាលដាល​នៃ​​ជំងឺ​​កូវីដ​-១៩ ក៏ទំហំពាណិជ្ជកម្មរវាងប្រទេសទាំងពីរសម្រេចបានជាង ៨ពាន់លាន​ដុល្លារអា​មេ​រិកក្នុង​ឆ្នាំ២០២០ ហើយថ្នាក់ដឹកនាំនៃប្រទេសទាំងពីររំពឹងថា ទំហំនេះនឹងកើនដល់ ១០ ពាន់លាន​ដុល្លារអាមេរិកនៅត្រឹមឆ្នាំ២០២៣ខាងមុខនេះ»
ឯកឧត្តមបាន​បញ្ជាក់ថា ​អ្វីដែលជាមោទកភាពបំផុត គឺការ​សម្រេចបាននូវការចុះ​ហត្ថ​លេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីកម្ពុជា-ចិន (CCFTA) កាលពីខែតុលា ឆ្នាំ២០២០​កន្លង​ទៅ ដែលភាគីទាំងពីរកំពុងជំរុញនីតិវិធីដែលនៅសេសសល់ ដើម្បីឱ្យកិច្ចព្រមព្រៀងនេះ​ចូលជាធរ​មាននៅពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះ។
យោងតាមរបាយការណ៍ Global Times បានឲ្យដឹងថាក្នុងឆ្នាំ២០២០ ទំហំ​ពាណិ​ជ្ជកម្មទ្វេភាគី​បាន​ឈានដល់ ៩,៥៦ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក កើនឡើង១,៤ភាគរយពីមួយ​ឆ្នាំ​ទៅមួយឆ្នាំ។ ដោយឡែកក្នុង​រយៈពេល៥ខែដំបូងនៃឆ្នាំ២០២១ ទំហំពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីបាន​ឈាន​ដល់ ៣,៩​ពាន់​លានដុល្លារ​អាមេរិក កើនឡើង ២៥ភាគរយ បើប្រៀបធៀបទៅនឹង៥ខែដំបូងនៃឆ្នាំមុន។
ភាគីទាំងពីរបានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរី កាលពីខែតុលា ឆ្នាំ​២០២០។ នេះជាកិច្ចព្រមព្រៀងដំបូងដែលកម្ពុជាមិនធ្លាប់បានចុះហត្ថលេខាពីមុន ក៏ដូចជា​កិច្ចព្រមព្រៀងដំបូងរបស់ចិនបន្ទាប់ពីជំងឺរាតត្បាតបានផ្ទុះឡើង។ ចំពោះការពន្យល់បន្ថែមអំពីការកាត់ពន្ធនៅក្នុងកិច្ចព្រមព្រៀងនេះ លោក  Yi Xiaoz​hun អតីតអនុរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងពាណិជ្ជកម្មចិនបាននិយាយថា ប្រទេសចិននឹង​ប្រើ​គោលការណ៍​យកពន្ធទាប( zero tariffs) ដែលស្ទើតែស្មើនឹង​៩៨ភាគរយនៃផលិត​ផល​របស់​ខ្លួន។ បើនិយាយពី​ប្រភេទ​ទំនិញជាក់លាក់ ប្រទេសចិនបានកាត់​ពន្ធភាគ​ច្រើន​ទៅលើផលិតផលសំខាន់ៗ​របស់​កម្ពុជា​មានដូចជា សំលៀកបំពាក់ ស្បែកជើង ផលិត​ផលស្បែក និងកៅស៊ូ។
លោកបណ្ឌិត គិន ភា ប្រធានវិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិនៃកម្ពុជានៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាបានថ្លែងថា ចំណុច១ក្នុងចំណោមចំណុចទាំង៥របស់លោកស្តីពីទំនាក់ទំនងកម្ពុជា-ចិន ប្រទេសចិនគឺជាអ្នកវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស​ដ៏ធំជាងគេ ហើយក៏ជាម្ចាស់ជំនួយ​ដ៏សំខាន់ជាងគេ និងជាដៃគូពាណិជ្ជកម្មដ៏ចាំបាច់របស់កម្ពុជា។
លោកបន្តថា ប្រទេសទាំងពីរបានប្រកាន់គោលជំហរពហុភាគីនិយម ជាពិសេសប្រព័ន្ធពាណិជ្ជកម្មពហុភាគី ដែលមានអង្គការពាណិជ្ជកម្មពិភពលោក(WTO) ជាកម្លាំងស្នូលសម្រាប់ជំរុញទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិដោយឈរលើគោលការណ៍គោរពគ្នាទៅវិញទៅមក សមធម៌ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ឈ្នះ-ឈ្នះ ដើម្បីបុព្វហេតុ សម្រេចឱ្យ​បាននូវអនាគតរួមគ្នាសម្រាប់​មនុស្ស​ជាតិ៕