កម្ពុជាទទួលបានចំណូលជាង ១៧០លានដុល្លារពីការនាំចេញជ័រកៅស៊ូ និងឈើកៅស៊ូ
ភ្នំពេញ ៖ នៅក្នុងរយៈពេល៥ខែ ឆ្នាំ២០២២កន្លងទៅនេះ កម្ពុជាទទួលបានចំណូលជាង ១៧០លានដុល្លារ ពីការនាំចេញជ័រកៅស៊ូ និងឈើកៅស៊ូទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ។ នេះបើតាមរបាយការណ៍របស់អគ្គនាយកដ្ឋានកៅស៊ូ។
នៅក្នុងរបាយការណ៍បានបញ្ជាក់ថា ចំណូលសរុបគិតត្រឹមខែឧសភា ក្នុងឆ្នាំ២០២២ ពីការនាំចេញជ័រកៅស៊ូ និងឈើកៅស៊ូ មានចំនួន ១៧០ ២៨២ ០៣១ដុល្លារ ដោយក្នុងនោះ ចំណូលពីការនាំចេញជ័រកៅស៊ូ ចំនួន ១៦៨ ៤៦៨ ៦៤០ដុល្លារ និងចំណូលពីការនាំចេញឈើកៅស៊ូ ចំនួន ១ ៨១៣ ៣៩១ដុល្លារ។ ចំពោះបរិមាណនៃការនាំចេញគិតត្រឹមខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ កម្ពុជាបាននាំចេញជ័រកៅស៊ូ ចំនួន ១០​៥ ០៤៨តោន កើនឡើងចំនួន ១ ៨០៩តោន ស្មើនឹង២% ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នានៃឆ្នាំមុន។ រីឯការនាំចេញឈើកៅស៊ូវិញ សម្រេចបានចំនួន ១៣ ០២៦ម៉ែត្រគូប។
ដោយឡែក ចំណែកសម្រាប់​តម្លៃ​លក់​ជ័រ​កៅស៊ូជា​មធ្យម ឯកឧត្តម ហ៊ឹម អូន អគ្គនាយក​នៃ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​កៅស៊ូបាន​ឱ្យ​ដឹង​ថា គិត​ត្រឹម​ខែ​ឧសភា ឆ្នាំ២០២២ ថ្លៃ ១ ៦០៤​ដុល្លារ ក្នុង​មួយ​តោន ដោយបាន​ថយ​ចុះ​តម្លៃចំនួន ៧១ ដុល្លារ ក្នុង​មួយ​តោន ស្មើ​នឹង ៤​ភាគរយ ធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដូចគ្នា​នៃ​ឆ្នាំ​មុន ហើយគិតត្រឹមតែក្នុង​ខែ​ឧសភា តម្លៃ​មធ្យម​នៃ​ប្រភេទ​កៅស៊ូ​ធម្មជាតិ​បាន​បង្ហាញ​ការ​ធ្លាក់​ចុះ​របស់​ទីផ្សារ​អរន្តជាតិ បើ​ធៀប​ខែ​មេសា ព្រោះ​​ផលិតផល​នាំ​ចេញ​ស្ទើរតែ ១០០ ភាគរយ​បណ្តាល​មក​ពីបញ្ហាមួយចំនួន ដូចជា ទី​១ ការ​ភ័យខ្លាច​នៃ​អតិផរណា ទី២ ការ​ដំឡើង​អត្រាការ​ប្រាក់​នៅ​ក្នុង​សហរដ្ឋ​អាមេរិក ទី៣ តម្លៃ​រូបិយប័ណ្ណ​ធ្លាក់​ចុះ​ក្នុង​បណ្តា​ប្រទេស​នាំចេញ​កៅស៊ូ​សំខាន់ៗ​ និង​ការ​បន្ត​បិទ​ខ្ទប់​ក្នុង​ផ្នែក​ខ្លះ​នៃ​ប្រទេស​ចិន។ ចំពោះ​កម្ពុជា​ទីផ្សារ​កៅស៊ូ ក៏​អាស្រ័យ​ទីផ្សារ​អន្តរជាតិ ហើយ​វា​ជា​ផ្នែក​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​ពិភពលោក​ដែលរងឥទ្ធិពលពី​សង្គ្រាម​រុស្ស៊ី និងអ៊ុយក្រែនផងដែរ។
លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង អនុប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជាបានប្រាប់ AMS ថា លទ្ធផលកើនឡើងតិចតួចនេះក៏ពិតមែន តែគឺជាសញ្ញាមួយដ៏ល្អសម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ពាក់ព័ន្ធនឹងទីផ្សារកៅស៊ូក្រោយពីថ្នាក់ដឹកនាំរាជរដ្ឋាភិបាល បានបើកដំណើរការលើគ្រប់វិស័យឡើងវិញ និងលទ្ធផលចាក់វ៉ាក់សាំងដោយជោគជ័យ។
“ការកើនឡើងវិស័យកៅស៊ូនៅកម្ពុជា ដោយសារដល់ឆ្នាំចៀរជ័រ និងដោយសារក្រុមហ៊ុនវិនិយោគបានផលិតហើយនាំចេញ ។​ តែដោយឡែកកៅស៊ូគ្រួសារគាត់បាន​​នាំចេញជ័រឆៅច្រើន ដែលផ្ទុយនឹងច្បាប់ដែលត្រូវហាមឃាត់ធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់សិប្បកម្មកែច្នៃកៅ​ស៊ូ ជាច្រើននៅខេត្តកំពង់ចាម និងត្បូងឃ្មុំ ខ្វះវត្ថុធាតុដើម ដើម្បីកែច្នៃសម្រាប់នាំចេញ”
លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង បានបញ្ជាក់ឱ្យដឹងថា ការប្រមូលជ័រកៅស៊ូឱ្យបានប្រមូលផ្តុំជាការលំបាកដែរ​ ព្រោះយើងមិនចង់នាំចេញវត្ថុធាតុដើម ឬពាក់កណ្តាលសម្រេចនាំចេញដែរ គួរតែកែច្នៃសិនជាការល្អ តែប្រការ​ល្អអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធអាចពង្រឹងការទប់ស្កាត់ការនាំចេញខុសច្បាប់ នោះវិស័យកៅស៊ូនាំចេញនឹងនៅតែបន្ដកាន់តែកើនឡើង ចាប់ពីពេលនេះរហូតដល់ឆ្នាំក្រោយៗ។
តាម​ទិន្នន័យ​ពី​អគ្គនាយកដ្ឋាន​កៅស៊ូ គិត​ត្រឹម​ឆ្នាំ២០២២ ផ្ទៃដី​កៅស៊ូ​សរុប​មាន​ចំនួន ៤០៤ ០៤៤ហិក​តា ក្នុង​នោះ ផ្ទៃដី​ចៀរជ័រ​មានចំនួន ៣១០ ១៩៣ហិកតា ស្មើនឹង ៧៧% និងផ្ទៃដីថែទាំមានចំនួន ៩៣ ​៨៥១ហិកតា ស្មើនឹង២៣%។ សូមបញ្ជាក់ថា នៅឆ្នាំ២០២១ កម្ពុជារកចំណូលបានជាង ៦១១លានដុល្លារ ពីការនាំចេញជ័រកៅស៊ូ និងឈើកៅស៊ូ ។ ក្នុងនោះ នាំចេញជ័រកៅស៊ូ ចំនួន ៣៦៦ ៣០០តោន និងនាំចេញឈើកៅស៊ូ ចំនួន ៤៥៤ម៉ែត្រគូប៕