ភ្នំពេញ ៖ នៅក្នុងរយៈពេល៥ខែ ឆ្នាំ២០២២កន្លងទៅនេះ កម្ពុជាទទួលបានចំណូលជាង ១៧០លានដុល្លារ ពីការនាំចេញជ័រកៅស៊ូ និងឈើកៅស៊ូទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ។ នេះបើតាមរបាយការណ៍របស់អគ្គនាយកដ្ឋានកៅស៊ូ។
នៅក្នុងរបាយការណ៍បានបញ្ជាក់ថា ចំណូលសរុបគិតត្រឹមខែឧសភា ក្នុងឆ្នាំ២០២២ ពីការនាំចេញជ័រកៅស៊ូ និងឈើកៅស៊ូ មានចំនួន ១៧០ ២៨២ ០៣១ដុល្លារ ដោយក្នុងនោះ ចំណូលពីការនាំចេញជ័រកៅស៊ូ ចំនួន ១៦៨ ៤៦៨ ៦៤០ដុល្លារ និងចំណូលពីការនាំចេញឈើកៅស៊ូ ចំនួន ១ ៨១៣ ៣៩១ដុល្លារ។ ចំពោះបរិមាណនៃការនាំចេញគិតត្រឹមខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ កម្ពុជាបាននាំចេញជ័រកៅស៊ូ ចំនួន ១០៥ ០៤៨តោន កើនឡើងចំនួន ១ ៨០៩តោន ស្មើនឹង២% ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នានៃឆ្នាំមុន។ រីឯការនាំចេញឈើកៅស៊ូវិញ សម្រេចបានចំនួន ១៣ ០២៦ម៉ែត្រគូប។
ដោយឡែក ចំណែកសម្រាប់តម្លៃលក់ជ័រកៅស៊ូជាមធ្យម ឯកឧត្តម ហ៊ឹម អូន អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានកៅស៊ូបានឱ្យដឹងថា គិតត្រឹមខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ ថ្លៃ ១ ៦០៤ដុល្លារ ក្នុងមួយតោន ដោយបានថយចុះតម្លៃចំនួន ៧១ ដុល្លារ ក្នុងមួយតោន ស្មើនឹង ៤ភាគរយ ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នានៃឆ្នាំមុន ហើយគិតត្រឹមតែក្នុងខែឧសភា តម្លៃមធ្យមនៃប្រភេទកៅស៊ូធម្មជាតិបានបង្ហាញការធ្លាក់ចុះរបស់ទីផ្សារអរន្តជាតិ បើធៀបខែមេសា ព្រោះផលិតផលនាំចេញស្ទើរតែ ១០០ ភាគរយបណ្តាលមកពីបញ្ហាមួយចំនួន ដូចជា ទី១ ការភ័យខ្លាចនៃអតិផរណា ទី២ ការដំឡើងអត្រាការប្រាក់នៅក្នុងសហរដ្ឋអាមេរិក ទី៣ តម្លៃរូបិយប័ណ្ណធ្លាក់ចុះក្នុងបណ្តាប្រទេសនាំចេញកៅស៊ូសំខាន់ៗ និងការបន្តបិទខ្ទប់ក្នុងផ្នែកខ្លះនៃប្រទេសចិន។ ចំពោះកម្ពុជាទីផ្សារកៅស៊ូ ក៏អាស្រ័យទីផ្សារអន្តរជាតិ ហើយវាជាផ្នែកនៃសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកដែលរងឥទ្ធិពលពីសង្គ្រាមរុស្ស៊ី និងអ៊ុយក្រែនផងដែរ។
លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង អនុប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជាបានប្រាប់ AMS ថា លទ្ធផលកើនឡើងតិចតួចនេះក៏ពិតមែន តែគឺជាសញ្ញាមួយដ៏ល្អសម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ពាក់ព័ន្ធនឹងទីផ្សារកៅស៊ូក្រោយពីថ្នាក់ដឹកនាំរាជរដ្ឋាភិបាល បានបើកដំណើរការលើគ្រប់វិស័យឡើងវិញ និងលទ្ធផលចាក់វ៉ាក់សាំងដោយជោគជ័យ។
“ការកើនឡើងវិស័យកៅស៊ូនៅកម្ពុជា ដោយសារដល់ឆ្នាំចៀរជ័រ និងដោយសារក្រុមហ៊ុនវិនិយោគបានផលិតហើយនាំចេញ ។ តែដោយឡែកកៅស៊ូគ្រួសារគាត់បាននាំចេញជ័រឆៅច្រើន ដែលផ្ទុយនឹងច្បាប់ដែលត្រូវហាមឃាត់ធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់សិប្បកម្មកែច្នៃកៅស៊ូ ជាច្រើននៅខេត្តកំពង់ចាម និងត្បូងឃ្មុំ ខ្វះវត្ថុធាតុដើម ដើម្បីកែច្នៃសម្រាប់នាំចេញ”
លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង បានបញ្ជាក់ឱ្យដឹងថា ការប្រមូលជ័រកៅស៊ូឱ្យបានប្រមូលផ្តុំជាការលំបាកដែរ ព្រោះយើងមិនចង់នាំចេញវត្ថុធាតុដើម ឬពាក់កណ្តាលសម្រេចនាំចេញដែរ គួរតែកែច្នៃសិនជាការល្អ តែប្រការល្អអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធអាចពង្រឹងការទប់ស្កាត់ការនាំចេញខុសច្បាប់ នោះវិស័យកៅស៊ូនាំចេញនឹងនៅតែបន្ដកាន់តែកើនឡើង ចាប់ពីពេលនេះរហូតដល់ឆ្នាំក្រោយៗ។
តាមទិន្នន័យពីអគ្គនាយកដ្ឋានកៅស៊ូ គិតត្រឹមឆ្នាំ២០២២ ផ្ទៃដីកៅស៊ូសរុបមានចំនួន ៤០៤ ០៤៤ហិកតា ក្នុងនោះ ផ្ទៃដីចៀរជ័រមានចំនួន ៣១០ ១៩៣ហិកតា ស្មើនឹង ៧៧% និងផ្ទៃដីថែទាំមានចំនួន ៩៣ ៨៥១ហិកតា ស្មើនឹង២៣%។ សូមបញ្ជាក់ថា នៅឆ្នាំ២០២១ កម្ពុជារកចំណូលបានជាង ៦១១លានដុល្លារ ពីការនាំចេញជ័រកៅស៊ូ និងឈើកៅស៊ូ ។ ក្នុងនោះ នាំចេញជ័រកៅស៊ូ ចំនួន ៣៦៦ ៣០០តោន និងនាំចេញឈើកៅស៊ូ ចំនួន ៤៥៤ម៉ែត្រគូប៕